Z czego wynika fakt, że dopiero teraz zauważono wasz produkt w Polsce? 

Marcin Witowski, założyciel Prefa Solutions: Kilka lat temu, gdy nie było problemów z pracownikami, to prefabrykacja nie była w Polsce opłacalna. Dzisiaj może nie zawsze nasza technologia jest tańsza, ale jakość naszego produktu nieporównywalna do tradycyjnego wykonawstwa. Kolejną zaletą jest logistyka na budowie. Nam wystarczą cztery osoby na montaż ośmiu łazienek dziennie, czyli przez dziesięć dni pracownicy skończą ich 80. Tymczasem ekipa budowlańców tradycyjnych siedzi na budowie prawie rok. Poza tym przy modułach odpady są minimalizowane przez fabryczne cięcia materiałów zakładające optymalizację wykorzystania materiałów budowlanych. Obrazowo to wygląda tak, że od nas wyjeżdża jeden kontenerek odpadów na całą budowę, a przy technologii tradycyjnej – aż 20.

Jak sobie radzicie z ograniczeniami, takimi jak łuki czy zaokrąglenia, których moduły nie lubią? 

Nie jest to łatwe, ale przy skali zamówień, które mamy przed sobą, opłaca nam się produkować elementy z wygiętego szkła. Do 2025 r. nasze portfolio będzie liczyło 50 hoteli. Przed nami jeszcze 37 obiektów, 13 już wybudowaliśmy.

Czy macie problem z brakiem rąk do pracy? 

Mamy, dlatego osiem miesięcy temu postanowiliśmy zatrudniać kobiety. Zgłosiło się bardzo wiele pań. Świetnie sobie radzą. Prawie jedną czwartą zatrudnionych stanowią panie. Wykonują zawód hydraulika, elektryka czy glazurnika. Oczywiście wszystkie przeszkalamy. Są bardzo zadowolone, bo zarabiają tyle samo, co mężczyźni. Z kolei panowie się cieszą ze względu na miłe towarzystwo w pracy. Ogólnie mamy dzięki temu bardzo fajną atmosferę.

O budownictwie modułowym oraz budynkach zeroenergetycznych, efektywności energetycznej i energii odnawialnej w budownictwie i innych technologiach budowlanych przyszłości będziemy rozmawiać w trakcie 4 Buildings - nowego wydarzenia Grupy PTWP, zaplanowanego w dniach 15-17 listopada w MCK w Katowicach, na które już dziś zapraszamy: www.4buildings.pl.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy - szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL