PARTNERZY PORTALU

Liczba zagranicznych turystów w 2013 wzrośnie do 14,9 mln

  • Autor: PAP
  • Dodano: 27 maj 2013 16:53

Liczba zagranicznych turystów nocujących w Polsce w 2013 r. wzrośnie do 14,9 mln wobec 14,6 mln w 2012 r. - ocenił w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Turystyki SGTiR Krzysztof Łopaciński. Jego zdaniem dochody z turystyki w tym roku spadną, zaś średnioroczny wzrost przyjazdów w '13-18 wyniesie 2,5-3 proc.

"Wcześniej spodziewaliśmy się, że w 2013 roku nastąpi niewielki spadek przyjazdów do Polski. Obawialiśmy się wysokiej bazy z 2012 roku związanej z Mistrzostwami Europy. Okazało się jednak, że ta baza nie była aż tak wysoka, a ponadto część osób przełożyła wyjazd z 2012 r. właśnie na 2013 r." - powiedział w rozmowie z PAP Łopaciński, dyrektor Instytutu Turystyki Szkoły Głównej Turystyki i Rekreacji.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy - szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

"Obecnie prognozujemy, że liczba zagranicznych turystów którzy odwiedzą Polskę w tym roku wzrośnie o ok. 300 tys., do 14,9 mln" - dodał.

W ocenie Instytutu, wzrasta liczba turystów, których celem w Polsce są wydarzenia kulturalno-edukacyjne.

"Dynamicznie rośnie nam liczba zagranicznych osób odwiedzających nasze imprezy kulturalne - festiwale, koncerty, imprezy plenerowe. Brylują w tym przede wszystkim Niemcy, którzy coraz liczniej stawiają się na imprezach muzycznych na zachodzie Polski. Ponadto wzrasta liczba osób odwiedzających Polskę w związku z konferencjami czy seminariami" - powiedział.

"Spada natomiast liczba osób preferujących tzw. turystykę wiejską. Polska przyroda w skali świata czy nawet Europy nie jest dużym magnesem, cudzoziemcy zdecydowanie wolą zwiedzać polskie miasta" - dodał.

W opinii Łopacińskiego, wzrost liczby turystów odwiedzających Polskę nie przełoży się na wzrost dochodów z turystyki, które w tym roku spadną.

"Zmienia się profil turystów przyjeżdżających do Polski. Po pierwsze, kiedyś znacznie większy udział w całym ruchu turystycznym miały osoby starsze, które z założenia wydają więcej - kupują pamiątki, jedzą w droższych restauracjach, nocują w bardziej komfortowych hotelach. Obecnie wzrasta liczba młodych turystów, którzy z większą uwagą patrzą na ceny i których budżet wyjazdowy jest mniejszy" - powiedział.

"Drugim czynnikiem obniżającym dochody jest fakt, że duża część odwiedzających nas turystów nie ma możliwości wydawania pieniędzy. Jeśli przyjeżdżają na koncerty czy festiwale to ograniczają się do spędzenia kilku dni na miejscu, bez podróżowania po kraju. Te czynniki sprawią, że dochody z turystyki w tym roku w Polsce spadną" - powiedział.

LICZBA TURYSTÓW Z POLSKI WZROŚNIE O 4 PROC. DO 9,8 MLN

Dyrektor Instytutu prognozuje, że liczba polskich turystów, którzy w 2013 r. wyjadą na zagraniczny wypoczynek wzrośnie względem 2012 r. o 4 proc. do 9,8 mln.

"Zakładamy, że nastąpi wzrost liczby turystów wyjeżdżających z biur podróży. Łącznie będzie to ok. 1,95 mln osób, co oznacza roczny wzrost o 5 proc. Wzrost taki to przede wszystkim efekt pogody, która w tym roku nie była zbyt łaskawa. Przeciągająca się zima sprawiła, że dużo osób zdecydowało się na wyjazdy zagraniczne" - powiedział.

"Jeśli chodzi o turystykę indywidualną, to również w tym segmencie powinniśmy odnotować wzrost, rzędu 3 proc. Sprzyja temu m.in. stabilny kurs złotego, który mimo wyraźnego spowolnienia w polskiej gospodarce utrzymuje stabilne poziomy względem euro. Przed sezonem były obawy, że euro będzie znacznie droższe, a teraz się okazuje, że zagraniczny urlop będzie jednak tańszy niż można było się spodziewać" - dodał.

"Można więc oczekiwać, że w tym roku liczba Polaków wyjeżdżających turystycznie za granicę wzrośnie o 4 proc., do 9,8 mln. Przed rokiem było to 9,4 mln" - powiedział Łopaciński.

W LATACH 2013-2018 ŚREDNIOROCZNY WZROST O 2,5-3 PROC.

Z prognoz Instytutu Turystyki SGTiR wynika, że średnioroczny wzrost liczby turystów odwiedzających Polskę w latach 2013-2018 wyniesie 2,5-3 proc.

"To są nasze założenia, że tendencja wzrostowa w dłuższym okresie, czyli w latach 2013-2018, utrzyma się na poziomie 2,5-3 proc. rocznie. Oczywiście, możliwe są lata kiedy odnotujemy spadek roczny, ale to zostanie szybko nadrobione. To dynamika nieco niższa niż prognozy dla całej Europy, ale wydaje mi się, że i te europejskie oczekiwania zostaną z czasem zmniejszone" - powiedział Łopaciński.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.47.87
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!