W programie mają się znaleźć wszelkie analizy dotyczące inwestycji, m.in. kosztów, z podziałem inwestycji na etapy, opisane parametry techniczne i eksploatacyjne lotniska, łącznie z opisem typów samolotów, które będą mogły z niego korzystać. Miasto chce poznać warianty propozycji różnych rozwiązań wraz z uzasadnieniem, w którym należy uwzględnić zarówno wymagania techniczne jak i ekonomiczne. Oferty należy zgłaszać do 9 marca - można przeczytać w Biuletynie Informacji Publicznej miasta.

Na początku lutego prezydent Białegostoku i władze Aeroklubu Polskiego podpisali porozumienie będące podstawą do budowy na lotnisku Krywlany utwardzonego pasa startowego o długości 1 tys. 350 m, które będzie mogło obsługiwać małe samoloty zabierające ma pokład do 30 pasażerów. Lotnisko Krywlany miałoby dzięki temu zostać przekształcone w lotnisko użytku publicznego o tzw. ograniczonej certyfikacji.

Inwestycja ma kosztować ok. 20 mln zł i być gotowa w 2017 r.

Przy okazji podpisywania tego porozumienia, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski mówił, że przygotowania ruszą niezwłocznie. Przetarg na program funkcjonalno-użytkowy to pierwszy krok. Prezydent mówił wówczas, że po ogłoszeniu tego przetargu rozpoczną się prace przy ogrodzeniu lotniska, a gdy program funkcjonalno-użytkowy będzie gotowy (wg. przetargu wykonawca ma mieć 4 miesiące na jego przygotowanie od dnia zawarcia umowy), będzie ogłoszony przetarg na dokumentację i na wykonanie inwestycji. Teren trzeba najpierw odwodnić. Budowa ma być realizowana na przełomie 2016/2017 r.

Budowa utwardzonego pasa startowego na Krywlanach jest bardzo oczekiwana w regionie, zwłaszcza po tym, gdy samorząd województwa zrezygnował z budowy lotniska regionalnego, mimo że w poprzednich latach takie plany były. Najpierw były problemy proceduralne, także z wyborem lokalizacji, potem za zgodą Komisji Europejskiej unijne pieniądze zaplanowane na lotnisko w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2007-2013, wydano na drogi wojewódzkie. Ostatecznie z budowy zrezygnowano, gdy KE zapowiedziała, że w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 nie będą przeznaczane pieniądze na budowę takich lotnisk. Uwzględniono również doświadczenia innych regionów, które lotniska wybudowały, a mają kłopoty z ich utrzymaniem.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy - szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl