Dla większości firm na rynku przemysłu spotkań zamknięcie obiektów oznacza całkowity brak przychodów, a brak terminu odmrożenia branży skutkuje wstrzymywaniem decyzji o organizacji kolejnych imprez. W konsekwencji hotele, obiekty rozrywkowe, centra konferencyjne, kawiarnie nie będą w stanie płacić rachunków, w tym dostawcom, negatywnie wpływając także na pacę tych partnerów i sytuację ekonomiczną miasta i regionu - alarmują przedsiębiorcy z branży MICE.

Ergo Arena, Tauron Arena, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Międzynarodowe Targi Gdańsk, ICE - to obiekty, w których samorządy mają udział bądź są ich właścicielami. Oto, jak wsparły je w tym trudnym, pandemicznym czasie.

Targi Kielce to jeden z dwóch liderów targowych w Polsce. Spółka dysponuje 90 tys. mkw  powierzchni wystawienniczej, w tym 36 tys. mkw w siedmiu pawilonach wystawienniczych z nowoczesną infrastrukturą. W kapitale zakładowym 99,963 proc. ma gmina Kielce.

Przed pandemią imprezy organizowane przez Targi Kielce rocznie odwiedzało ponad 276 tys. zwiedzających i gości z blisko 60 krajów, 6,9 tys. firm. 

Rozporządzenie Rady Ministrów z 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, znoszące zakaz organizacji targów i konferencji, zbiegło się z zakończeniem wiosennego sezonu targowego. Nie odbyły się wystawy Agrotech i Las Expo oraz inne wydarzenia zaplanowane do realizacji w następnych miesiącach.

Brak przychodów od marca 2020 r. w sezonie wiosennym oraz ich niepewność jesienią pomimo wdrożenia przez zarząd spółki programu oszczędnościowego, spowodowały znaczne pogorszenie kondycji finansowej spółki.

W październiku ubiegłego roku Rada Miasta Kielce wyraziła zgodę na przekazanie 3 mln zł z przeznaczeniem na podwyższenie kapitału zakładowego i objęcie nowych akcji spółki Targi Kielce.  

Tomasz Porębski, rzecznik prasowy kieleckiego magistratu, przyznaje, że branża MICE znacząco wpłynęła na rozwój miasta. Dlatego kielecki samorząd zamierza dalej wspierać rozwój tego sektora. 

- Będziemy chcieli utrzymać turystykę eventową przynajmniej na dotychczasowym poziomie - zapowiada.

Działalność Targów przekłada się nie tylko na wpływy do miejskiej kasy, ale owocuje też ruchem turystycznym, na którym korzystają także restauracje, cateringi, taksówki, usługi eventowe czy hotele. 

- Turyści odwiedzający woj. świętokrzyskie w 2019 r. najczęściej korzystali z oferty obiektów noclegów zlokalizowanych w Kielcach - 177 tys. (to o 12,6 tys. więcej niż w 2018 r.)  - wylicza Porębski.

Czytaj więcej na PortalSamorzadowy.pl

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy - szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl