PARTNERZY PORTALU

Most Stągiewny gotowy. Po 70 latach znów jest zwodzony

Most Stągiewny gotowy. Po 70 latach znów jest zwodzony
Most Stągiewny swoim wyglądem przypomina most Schwedlera. Fot. mat. pras.
  • Autor: PropertyNews.pl
  • Dodano: 04 sie 2022 10:11

Most Stągiewny to kolejna inwestycja zrealizowana przez spółkę Granaria w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w związku z zabudową Wyspy Spichrzów w Gdańsku.

  • Autor: PropertyNews.pl
  • Dodano: 04 sie 2022 10:11
  • Uroczyste otwarcie nastąpiło 3. sierpnia o godzinie 14.00. 
  • Wzięli w nim udział Aleksanda Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska, Piotr Grzelak, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Inwestycji, Wojciech Ciurzyński, prezes zarządu Multibud Investment oraz panowie Olivier Thiel i Rudi op't Roodt ze spółki Immobel. 
  • Obiekt odzyskał swoją dawną funkcję mostu zwodzonego, co pozwoli otworzyć szlaki wodne na Motławie dla jachtów i niewielkich jednostek pływających. Równolegle ze zwodzoną przeprawą powstała nowa marina na 60 miejsc.

Aleksandra Dulkiewicz otwierając most przypomniała, że przywrócenie funkcji zwodzonej Mostu Stągiewnego było jednym z marzeń Prezydenta Pawła Adamowicza. Niestety Prezydent tego momentu nie doczekał, ale wielu mieszkańców potwierdza, że na Wyspie Spichrzów czują się doskonale i to jest ich ulubione miejsce. Procesy Inwestycyjne w tak ważnej dla gdańska lokalizacji przygotowywane były od wielu lat, a ich realizacja doskonale wpisuje się w gdańską dewizę: Nec Temere, Nec Timide – Odważnie, ale z rozwagą. Czas pokazał, że wielu mieszkańców korzysta z przebudowanego skrzyżowania ul. Chmielnej z Podwalem Przedmiejskim, czy obrotowej kładki na Wyspę Spichrzów. Od dzisiaj kolejny etap partnerstwa publiczno prywatnego – Most Stągiewny i marina jachtowa będą służyć mieszkańcom.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy - szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Prezydent Piotr Grzelak podkreślił również symboliczną rolę mostów: "Odzwierciedlają one zaufanie i współpracę. Mosty zawsze łączą i otwierają na siebie wcześniej rozdzielone strony, zatem wykorzystajmy tę rolę, aby jeszcze częściej wspólnie działać na rzecz rozwoju naszych małych ojczyzn. Dziękuję każdemu, kto zaangażował się w realizację tej inwestycji."

Most Stągiewny otwarty. Fot. mat. pras.

Reprezentujący stronę partnera prywatnego prezes zarządu Multibud Investment Wojciech Ciurzyński podkreślił, że dotychczasowe inwestycje na Wyspie Spichrzów pokazały już, że w tym miejscu tworzone jest nowe centrum Gdańska. Każdy kolejny etap realizowany jest zgodnie z harmonogramem i pomimo obecnych zawirowań na rynku cen materiałów budowlanych termin oddania do użytku wszystkich planowanych na Wyspie Spichrzów inwestycji, a więc koniec 2023 roku zostanie utrzymany.

Przygotowania do modernizacji Mostu Stągiewnego rozpoczęły się wiosną ubiegłego roku od przeniesienia pod wodę instalacji gazowej, grzewczej, teletechnicznej, co otworzyło drogę do przywrócenia zwodzonej funkcji na szlaku prowadzącym na Wyspę Spichrzów. Na czas przebudowy most zamknięto w październiku 2021, zastępując go tymczasową kładką dla pieszych na przyczółkach nieodbudowanego po wojnie Mostu Rogoźników.

Obecnie Most Stągiewny swoim wyglądem przypomina most Schwedlera, który łączył brzegi Motławy w latach 1883 - 1926. W obecnej konstrukcji wykorzystano istniejące wcześniej przyczółki i dawną komorę maszynową. Projekt nowego mostu powstał w biurze projektowym Europrojekt Gdańsk s.a., a wykonawcą przęsła był Vistal Gdynia SA. Na miejsce został on przywieziony w trzech częściach, a do jego złożenia użyto jednego z największych dźwigów lądowych o udźwigu 500 ton. 

Most Stągiewny swoim wyglądem przypomina most Schwedlera. Fot. mat. pras.

Przebudowa Mostu Stągiewnego jest jednym z ostatnich zobowiązań, jakich podjęła się Granaria w umowie z Miastem Gdańsk w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Do zakończenia pozostaje rozpoczęta w lutym br. modernizacja Rybackiego i Długiego Pobrzeża, na których prowadzona jest już kompleksowa wymiana nawierzchni. 

Obecnie na Wyspie Spichrzów trwa drugi etap zabudowy, w którym powstanie 500 mieszkań, tyle samo miejsc garażowych oraz hotel Motel One, oferujący 320 pokoi. Planowany termin zakończenia prac i oddania do użytkowania nowych budynków to pierwsza połowa 2024 roku. 
Projekt Zagospodarowania Północnego Cypla Wyspy Spichrzów zdobył w czasie najbardziej prestiżowych targów MIPIM w Cannes 2020 roku nagrodę w kategorii Urban Project.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.4.127
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!