Starostwo jeszcze rok temu chciało sprzedać działkę, na której znajdują się ruiny pałacu oraz otaczający je park, ale nie znalazł się chętny na kupno. Dlatego starostwo wystąpiło o środki unijne na inwestycje związane z tym zabytkiem. Z programu Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 powiat otrzymał 3,5 mln zł na remont i rozbudowę danej wartowni.

Jak poinformowała PAP naczelnik wydziału inwestycji w suwalskim starostwie, Teresa Zwolan, w budynku ma powstać centrum informacji turystycznej, sala edukacyjno-szkoleniowa, izba pamięci generała Ludwika Michała Paca oraz hotel z 10 pokojami.

W ramach projektu starostwo dokona także remontu pozostałości pałacu oraz piwnic obiektu. Zostanie uporządkowany również teren wokół ruin.

"Obiekt zostanie tak przygotowany, by mógł spełniać zadania kulturalne i turystyczne, by można było organizować imprezy czy koncerty i ma być dostępny dla turystów" - powiedziała PAP Zwolan.

Budowa i remonty mają być wykonane do końca 2014 roku.

Pałac powstał w latach 1820-1827. Wybudował go bogaty generał wojsk polskich i napoleońskich, hrabia Ludwik Michał Pac. Kiedy wyemigrował, carski rząd skonfiskował jego dobra. Kolejni zarządcy nie dbali o obiekt, który dzisiaj praktycznie nie istnieje. Z zabudowań pałacu zachowała się jedynie tzw. wieża bociania i niewielki budynek po wartowni.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy - szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl