Według respondentów podczas urlopu najbardziej liczyła się atrakcyjności turystycznej miejsca - 38 proc. wskazań oraz możliwości skorzystania z lokalnych rozrywek - 29 proc. odpowiedzi. Dla 24 proc. respondentów równie ważny był komfort i wygoda zakwaterowania. Ulubioną formą spędzania urlopu dla 30 proc. zapytanych Polaków było zwiedzanie zabytków i popularnych miejsc, dla 29 proc. próbowanie nowych aktywności, a dla 21 proc. korzystanie z lokalnych atrakcji. Tylko 20 proc. respondentów postawiło na pasywny wypoczynek. Dla 37 proc. zapytanych urlop był głównie sposobem na regenerację, dla 29 proc. odpoczynkiem od codziennych obowiązków.

Aż 19 proc. respondentów badania zadeklarowało, że ich tegoroczny letni wypoczynek trwał do 3 dni. Pokazuje to, że w turystyce wciąż popularny jest trend „city break” jako alternatywna forma na wypoczynek dla osób, które nie mają czasu na dłuższy urlop.

Z roku na rok Polacy przeznaczają na letni wypoczynek coraz większe budżety. Nawet jeśli spędzają wakacje w kraju, to szukają lokalnych ciekawych i oryginalnych atrakcji. Co trzeci Polak zapytany przez serwis Prezentmarzeń przyznał, że najwięcej pieniędzy podczas urlopu wydaje właśnie na rozrywkę.

- Polacy zarabiają coraz więcej i chętnie inwestują w swój wypoczynek. Zmieniają się również zwyczaje związane z formami spędzania wolnego czasu, które ewoluują w kreatywną i aktywną stronę. Poświęcamy czas na aktywność fizyczną, próbujemy sportów ekstremalnych, korzystamy z oryginalnych pomysłów, jak na przykład wzbudzający coraz większe zainteresowanie w Polsce Bubble Football - zauważa Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Do 3 tys. zł na letni wypoczynek wydało 46 proc. respondentów, do 2 tys. zł 27 proc., a do 4 tys. zł 19 proc. wypoczywających Polaków. Tylko 8 proc. zapytanych przeznaczyło na wakacje powyżej 4 tys. zł. Ponad połowa zapytanych Polaków finansowała wyjazd na urlop z oszczędności, 35 proc. z bieżących zarobków, a 11 proc. Polaków musiało się zapożyczyć.

Badanie „Wakacyjne zwyczaje Polaków” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1083 respondentów w formie ankiety online.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy - szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl