Polska i Chiny będą rozwijać współpracę branży turystycznej i logistycznej
Delegacje władz polskich miast i województw spotkały się we wtorek w Kantonie z przedstawicielami rządów miast i prowincji ChRL na II Polsko-Chińskim Forum Regionalnym. Rozmawiano m.in. o współpracy w zakresie logistyki, turystyki, nauki i ochrony środowiska.
Forum "to nowa platforma współpracy bilateralnej na szczeblu lokalnym i regionalnym, a więc prowincji chińskich z województwami polskimi oraz chińskich i polskich miast; wyzwala ona ogromny, a niewykorzystany dotychczas potencjał w zakresie współpracy polsko-chińskiej" - powiedział PAP wiceminister Kubiak. Wyraził przy tym nadzieję, że w dalszej perspektywie przyczyni się ona do zwiększenia wymiany handlowej i zacieśnienia kontaktów gospodarczych między oboma krajami.
Podczas forum podpisano dwie nowe umowy o partnerstwie: między Starogardem Gdańskim a miastem Foshan w prowincji Guangdong, oraz między Uniwersytetem Medycznym w Łodzi a Południowym Uniwersytetem Medycznym w Kantonie, również w prowincji Guangdong.
"Oczywiście trudno porównywać skalę, ale w gruncie rzeczy mamy bardzo podobne cele. Obszary, które są dla nas ważne, są również przedmiotem zainteresowania uniwersytetu chińskiego. Dlatego podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu współpracy" - wyjaśniła PAP prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. dr hab. Lucyna Woźniak.
Jak wyjaśniła, współpraca rozpocznie się od wymiany studenckiej i nauczycieli akademickich. Później rozszerzona zostanie o współpracę badawczą.
Władze Łodzi przygotowują się do podpisania umowy o partnerstwie z zachodniochińskim miastem Chengdu, stolicą Syczuanu. Oba miasta zbliżyło uruchomienie w kwietniu 2013 roku linii kolei towarowej, którą Chińczycy nazywają "Nowym Jedwabnym Szlakiem". Transport kolejowy na linii Chengdu-Łódź jest trzykrotnie szybszy niż drogą morską oraz czterokrotnie tańszy niż drogą lotniczą.
- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.