Dane o liczbie wejść w Tatry pochodzą z 15 bramek wejściowych na teren parku narodowego. Jak wyjaśnił Ziobrowski, do tego dochodzi szacunkowa liczba turystów wjeżdżających kolejką linową na Kasprowy Wierch oraz osoby, które odwiedzają Dolinę Chochołowską - tam nadzór nad ruchem sprawuje nie TPN, a Wspólnota Leśna Uprawnionych Ośmiu Wsi.

"Ze statystyk wynika, że liczba turystów wędrujących po Tatrach w ostatnim pięcioleciu z roku na rok nieco maleje" - zauważył Ziobrowski. Rekordowe pod względem frekwencji były wakacje 2009 roku. Wówczas w najwyższe polskie góry wybrało się ponad 1 mln 400 tys. turystów.

Z danych TPN wynika, że druga połowa wakacji cieszy się co roku większym zainteresowaniem. Zazwyczaj w sierpniu Tatry odwiedza ponad 100 tys. turystów więcej niż w lipcu.

Rekordowa wakacyjna frekwencja na tatrzańskich szlakach padła w tygodniu pomiędzy 12 a 18 sierpnia - góry te odwiedziło wówczas ponad 200 tys. turystów.

Z danych TPN wynika, że jedna trzecia wszystkich odwiedzających Tatry kieruje się do Morskiego Oka. Oblężenie podczas wakacji przeżywa też kolejka linowa na Kasprowy Wierch, która w lipcu i sierpniu przewiozła na szczyt blisko 142 tys. osób. Aby wjechać koleją w pogodne wakacyjne dni trzeba czekać w kolejce nawet kilka godzin.

Kolejki w Tatrach podczas wakacji tworzyły się także pod popularnym szczytami. Tak było np. na szlaku na Giewont i Rysy.

W polskiej części Tatr jest 275 km oznakowanych szlaków turystycznych. Co roku najwyższe pasmo górskie w naszym kraju odwiedza około 3 mln turystów, z czego milion trafia nad Morskie Oko. Popularne są również Doliny Kościeliska i Chochołowska, a także szlaki na Giewont i Kasprowy Wierch.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy - szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl