PARTNERZY PORTALU

Ponad 150 mln zł strat miesięcznie przez pandemię koronawirusa. Branża targowa szuka wyjścia z kryzysu

Ponad 150 mln zł strat miesięcznie przez pandemię koronawirusa. Branża targowa szuka wyjścia z kryzysu
Organizatorzy targów w kraju i za granicą przekładają imprezy na nowe terminy. Niektóre wydarzenia, np. targi motoryzacyjne w Genewie, zostały odwołane i nie odbędą się w innym tegorocznym terminie. fot. Shutterstock
 • Autor: PropertyNews.pl
 • Dodano: 15 mar 2020 18:59

Przemysł targowy intensyfikuje działania na rzecz poprawy sytuacji, jaka powstała w wyniku zachorowań na COVID 19. Po odwołaniu zaplanowanych na najbliższe tygodnie imprez, sektor ten mówi o coraz większych stratach - na dzień dzisiejszy szacowanych na ponad 150 mln zł miesięcznie - i zwraca się do władz oraz instytucji finansowych o wsparcie. Przedsiębiorcy zajmujący się organizacją i obsługą targów, we współpracy z przedstawicielami branży turystycznej i MICE utworzyli sztab kryzysowy do walki ze skutkami epidemii koronawirusa dla przedsiębiorców. Wspólne stanowisko ma przełożyć się na konkretne rozwiązania wypracowane przez sektor finansowy i władze państwa.

 • Autor: PropertyNews.pl
 • Dodano: 15 mar 2020 18:59

Zrzeszająca organizatorów imprez targowych izba mówi o pogłębiających się z dnia na dzień stratach, które zaważyć mogą o losie tego sektora na kolejne lata.

- Negatywne skutki sytuacji odczuwają nie tylko organizatorzy targów i operatorzy obiektów targowych, ale również inne firmy wykonujące usługi na rzecz targów: firmy projektujące i budujące stoiska targowe, firmy transportu i spedycji targowej, oraz firmy IT /AV – mówi dla PropertyNews.pl Beata Kozyra, prezes Polskiej Izby Przemysłu Targowego.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy - szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Zdaniem Beaty Kozyry, branży targowej, podobnie jak MICE i turystycznej grozi krach. - Bez wsparcia rządu, banków oraz instytucji państwowych branże te nie mają praktycznie szans na przetrwanie. Jak zauważa, ich upadek pociągnąłby za sobą katastrofę także innych branż. – W konsekwencji może to spowodować całkowity zastój gospodarki. Dlatego też Polska Izba Przemysłu Targowego oczekuje, że większość lub wszystkie przedstawione premierowi, minister Jadwidze Emilewicz oraz bankom propozycje zostaną spełnione, aby pomoc tak małym i średnim przedsiębiorstwom, jak i całej polskiej gospodarce przetrwać ten trudny czas oraz zapewnić dalszy rozwój, kiedy sytuacja wróci do normy – zwraca uwagę Beata Kozyra – W innym przypadku zachodnia konkurencja, wspierana przez własne rządy, pozostawi nas z tyłu na długie lata.

Od trzech tygodni Polska Izba Przemysłu Targowego, podejmuje starania, aby zminimalizować skutki rozprzestrzeniania się koronawirusa dla polskiej branży targowej. Izba zwróciła się już z apelami do decydentów (do premiera Morawieckiego, ministrów Rozwoju i Finansów, prezes ZUS oraz Rzecznika MŚP), jak również działa w koalicji z branżą turystyczną i MICE. Utworzony właśnie przez przedstawicieli tych sektorów sztab kryzysowy współpracuje już bezpośrednio z rządem czy ministerstwem rozwoju. Przedstawiciele sztabu, podczas rozmowy ze Związkiem Banków Polskich, a także z największymi instytucjami finansowymi w Polsce, zaapelowali o zrozumienie krytycznej sytuacji, w jakiej znalazły się branże targowa, MICE oraz turystyczna oraz o „postawę partnerską” czyli szukanie rozwiązań dobrych dla wszystkich stron. Wśród postulatów znalazły się też m.in. utrzymanie lub zwiększenie linii kredytowych, uruchomienie dostępnych, niskooprocentowanych linii kredytowych, umorzenie części odsetek od kredytów i odroczenie płatności rat kredytów i leasingów. Propozycje te pojawiły się wcześniej również na wtorkowym spotkaniu z minister Jadwigą Emilewicz i, jak zauważają przedstawiciele branży targowej, zostały wstępnie przez nią zaaprobowane.

- Jako Izba już 4 marca br. wystąpiliśmy do pani minister ze stosownym apelem. Z podobnymi prośbami zwróciliśmy się również do pana premiera, Ministra Finansów, prezes ZUS oraz Rzecznika MŚP – przypomina Beata Kozyra i wymienia, wprowadzenia jakich m.in. rozwiązań chciałaby kierowana przez nią organizacja. - Apelowaliśmy m.in o jednorazowe doraźne wsparcie finansowe z budżetu Państwa, uruchomienie przez państwowe instytucje finansowe, takie jak Bank Gospodarstwa Krajowego, łatwo dostępne, niskoprocentowe kredyty, zapewnienie ulg czy zwolnień w spłacie zobowiązań podatkowych (CIT), zapewnienie bez odsetkowego odroczenia płatności składek ZUS dla firm z branży targowej, uproszczeniu i przyspieszeniu procedur uzyskania ewentualnych odszkodowań, ulg podatkowych czy odroczenia spłat zobowiązań ZUS dla indywidualnych przedsiębiorstw poszkodowanych przez sytuację związaną z koronawirusem. 

- 11 marca br. sztab kryzysowy zorganizował konferencję, w której udział wzięło prawie 100 osób i na której uczestnicy wymienili najważniejsze problemy i propozycje ich rozwiązań – relacjonuje Beata Kozyra. Od tego momentu sztab kryzysowy jest stale w kontakcie online. Powołano kilka zespołów roboczych, m.in. ds. komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, ds. negocjacji z ministrami, czy zespół prawny. Każdy z zespołów otrzymał swoje zadania. Aby uniknąć bezpośrednich kontaktów, które dzisiaj nie są wskazane, zadanie te wykonywane są w trybie zdalnym. Poza doraźnymi skutkami odwołań i przekładania imprez targowych na inne terminy, jakimi są utrata płynności finansowej czy zwolnienie pracowników, w dłuższej perspektywie obecna sytuacja może mieć wpływ na ograniczenie kontaktów gospodarczych krajowych i zagranicznych w poszczególnych segmentach gospodarki, a nawet - w skrajnych przypadkach - na  upadłość całych jej działów. - Jeśli branża targowa nie otrzyma wparcia od rządu, zniknie większość działających na tym rynku firm, a kilkanaście tysięcy osób straci pracę  – ostrzega Beata Kozyra.

Wartość polskiej branży targowej i wystawienniczej szacuje się na ok. 3 mld złotych. Na rynku tym operuje ponad 500 firm, a zatrudnienie w branży znajduje kilkadziesiąt tysięcy osób.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • Avant 2020-03-15 23:19:14
  Pozdrawiamy wszystkich i witamy w Avants Loan INC, Jesteśmy zespołem wsparcia finansowego, który zajmuje się finansami międzynarodowymi dla dowolnej ilości narzędzi bankowych. Nasze usługi są szybkie i niezawodne. pożyczki są zatwierdzane w ciągu 24–48 godzin od pomyślnego złożenia wniosku. Oferujemy pożyczki od minimum 2000 USD do maksymalnie 50 milionów USD z oprocentowaniem 3% w przystępnej cenie na okres od 1 do 30 lat w celu spłaty pożyczki. Celem Avant Group jest świadczenie doskonałych profesjonalnych usług finansowych. Ubieganie się o pożyczkę jest dla nas bezstresowe, aby uzyskać więcej informacji na temat naszego procesu pożyczkowego {avants.loan@gmail.com} {av_ant@outlook.com} Dzięki Avant Personal i Businessloan możesz liczyć na dziedzictwo usług i niezawodność, które pomogą Ci zrealizować marzenie. Złóż wniosek i szybko podejmuj decyzję, nie przejmując się wynikiem kredytowym lub kryzysem finansowym, w którym się znalazłeś. Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać pożyczkę. Dziękuję Ci Napisz do nas na adres: av_ant@outlook.com Napisz do nas na avants.loan@gmail.com Zadzwoń / Whatsapp +1 (409) 2062954 Z przyjemnością Ci pomożemy
 • Lucie Paleckova 2020-07-19 15:33:31
  Masz trudną sytuację finansową? Czy potrzebujesz pilnych pieniędzy na realizację swoich projektów? Ile potrzebujesz? Chcesz otrzymać go w ciągu 24 godzin? Rozwiązanie jest już dostępne, oferując bezpieczną i uczciwą ofertę pożyczki, która trwa tylko 24 godziny i nie wiąże się z żadnymi trudnymi warunkami. Oferta pożyczki rozpoczyna się od 1000 zł do 150 000 000 zł przy oprocentowaniu 2%. Spłata kredytu zaczyna się od (1 - 30 lat) - (12 - 360 miesięcy). Jeśli potrzebujesz bezpiecznej pożyczki ratunkowej bez żadnych problemów, skontaktuj się szybko: Luciepaleckova80@gmail.com lub Whatsapp +1 208 417 7369
 • Marcus 2020-09-05 00:25:05
  Dzień dobry. Potrzebujesz kredytu biznesowego, pożyczki na dom, pożyczki na wakacje, pożyczki konsolidacyjnej lub innego rodzaju pożyczki? Oferujemy pożyczkę pod adresem Oprocentowanie 2% w skali roku. Możesz ubiegać się o pożyczkę w wysokości od 10 000,00 do 20 000 000,00 dolarów, euro i funtów na okres okres spłaty od 5 lat do 20 lat. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej pożyczki, prosimy o kontakt mailowy: (bridgeloan001@gmail.com) Podpisano. Panie Marcus. Whatsapp: +12023810196
 • Adrian Bayford 2020-12-08 02:56:39
  Dobry dzień Potrzebujesz pożyczki na wszystkie cele? Masz problem finansowy? Gwarancja Bridge Finance polega na świadczeniu klientom usług finansowych po korzystnym oprocentowaniu. Nasze pożyczki są proste i szybkie. Skontaktuj się z nami już dziś, aby otrzymać pożyczkę, której potrzebujesz. Dowolną pożyczkę z oprocentowaniem 2% możemy dopasować do Twojego budżetu. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się teraz z (adrianbay0008@gmail.com)
 • Adrian Bayford 2021-03-02 03:01:54
   Dobry dzień Potrzebujesz pożyczki na wszystkie cele? Masz problem finansowy? Gwarancja Bridge Finance polega na świadczeniu klientom usług finansowych po korzystnym oprocentowaniu. Nasze pożyczki są proste i szybkie. Skontaktuj się z nami już dziś, aby otrzymać pożyczkę, której potrzebujesz. Możemy dopasować każdy budżet z oprocentowaniem 2% Twojego budżetu. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się teraz (bridgecoparate@gmail.com)
 • Burianova lucie 2022-05-13 20:31:41
  Spolehlivý kredit do 24 hodin. . Dělám vám individuální nabídku půjčky, abyste si bez obav mohli splnit své sny. Píšu svůj text na tuto stránku, abych vám pomohl rychle získat seriózní financování. Pokud tedy naléhavě potřebujete peníze, odpovězte mi, abych vám mohl nabídnout svou nabídku. Moje úroková sazba je 2% a pokrývá celou půjčku. Moje finanční kapacita je 80000 kč až 10 000 000 kč. V případě zájmu nás prosím kontaktujte pouze e-mailem: Burianovalucie23@seznam.cz
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.47.87
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!