M.in. dzięki rozwojowi siatki połączeń władze lotniska spodziewają się w tym roku wzrostu liczby pasażerów o blisko 10 proc., wobec rekordowej ilości ponad 3 mln osób w zeszłym roku.

- Prognozujemy, że z naszego lotniska skorzysta w tym roku około 3,3 mln osób. Osiągnięcie takiego wyniku będzie możliwe m.in. dzięki letniej siatce połączeń - podkreślił we wtorek prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik.

Linia Wizz Air, będąca największym przewoźnikiem z lotniska Katowice, zapowiedziała uruchomienie połączenia do Liverpoolu (pierwszy rejs 29 marca, loty we wtorki, czwartki i soboty) oraz do Alghero na Sardynii (rejsy w każdą sobotę od 18 czerwca do 17 września).

Ryanair, największy przewoźnik lotniczy w Europie, od 2 maja do 24 października w każdy poniedziałek będzie latał z Katowic na grecką wyspę Korfu. Ponadto od czerwca do października grecka linia lotnicza Ellinair uruchomi rejsy w formule czarter-mix (czarter z możliwością indywidualnego zakupu biletów) do Salonik (we wtorki) i Heraklionu (w czwartki).

Nowe kierunki dostępne będą także w segmencie ruchu czarterowego, gdzie lotnisko w Pyrzowicach jest liderem wśród polskich portów regionalnych. Ruszy m.in. pierwsze na polskim rynku bezpośrednie dalekodystansowe połączenie czarterowe z regionalnego lotniska - na Dominikanę, gdzie loty zaoferuje biuro podróży TUI; trasa do Punta Cany zostanie zainaugurowana 7 lipca. Połączenie realizowane będzie raz w tygodniu do końca października.

Ponadto w segmencie ruchu czarterowego latem pojawią się takie nowe kierunki jak Cagliari (biuro podróży Itaka), Almeria (Rainbow), Evia (Grecos) i Lesbos (Grecos).

W porcie trwają inwestycje - w maju do użytku oddany zostanie nowy terminal cargo, zakończony zostanie także generalny remont terminalu pasażerskiego A. Następuje przekształcanie starej drogi startowej w drogę kołowania oraz dostosowanie pola manewrowego lotniska do wyższej kategorii operacji lotniczych. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozpocznie budowę nowej wieży kontroli ruchu lotniczego, a spółka Chopin Airport Development na podstawie umowy franczyzowej z Marriott International rozpocznie budowę hotelu pod marką Moxy.

W styczniu lotnisko w Pyrzowicach odprawiło ponad 173 tys. pasażerów, prawie 20 proc. więcej niż w tym samym czasie przed rokiem.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy - szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl