We wtorek władze portu, będącego jednym z największych polskich lotnisk regionalnych, podsumowały wyniki osiągnięte w marcu i pierwszym kwartale tego roku. W marcu ruch pasażerski był o blisko 23 proc. większy niż przed rokiem, a w całym pierwszym kwartale o 25 proc.

"Marzec był czternastym miesiącem z rzędu z dwucyfrowym wzrostem procentowym ruchu pasażerskiego ogółem. W pierwszym kwartale sprawdziły się prognozy, w których założyliśmy, że obsłużymy ok. 140 tys. pasażerów więcej w porównaniu z pierwszym kwartałem minionego roku. W najbliższych miesiącach spodziewamy się utrzymania dwucyfrowego wzrostu procentowego ruchu pasażerskiego" - skomentował prezes zarządzającego portem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL) Artur Tomasik.

Jego zdaniem w utrzymaniu dynamiki wzrostu ruchu pomogą nowe połączenia, uruchomione w letnim rozkładzie lotów z Pyrzowic. 26 marca wystartowało połączenie linii Wizz Air do Lwowa, a dzień później Lufthansa rozpoczęła loty do Monachium. "Przed nami jeszcze sześć inauguracji: w czerwcu Wizz Air uruchomi całoroczne Porto, Memmingen i Charków oraz sezonowe Malagę, Faro i Podgoricę" - zapowiedział prezes.

Wzrost ruchu pasażerskiego w najbliższych miesiącach napędzać ma także rozbudowana siatka połączeń czarterowych, obejmująca 67 tras do 69 miejsc w 20 państwach. W tym sezonie biura podróży i touroperatorzy oferują z Pyrzowic kilka nowości, jak chorwacki Split, Tivat w Czarnogórze czy greckie wyspy Santorini, Chios i Lemnos.

Obecnie siatka połączeń regularnych i czarterowych Katowice Airport obejmuje 123 kierunki regularne i czarterowe na 105 lotnisk w 31 państwach na czterech kontynentach: w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej.

Władze portu spodziewają się, że w tym roku po raz pierwszy w historii lotnisko obsłuży ponad 4 mln pasażerów, wobec 3,9 mln osób w minionym roku. Tegoroczny wzrost w ciągu całego roku prognozowany jest na kilkaset tysięcy podróżnych.

W marcu br. pyrzowickie lotnisko obsłużyło ponad 254,5 tys. osób, czyli o 47,4 tys. więcej niż w marcu rok wcześniej. Znaczący wzrost ruchu zanotowano zarówno w segmencie przewozów regularnych jak i czarterowych. W całym pierwszym kwartale pasażerów było prawie 712,5 tys., o 142,3 tys. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach 2017 r.

Najpopularniejszymi połączeniami regularnymi z Pyrzowic w pierwszym kwartale br. były loty do Londynu-Luton (85 tys. pasażerów), Dortmundu (57 tys.) i Londyn-Stansted (32 tys.). W ruchu czarterowym największym zainteresowaniem cieszyły się: Marsa Alam (19,9 tys. pasażerów), Hurghada (19,2 tys.) i Fuerteventura (13,2 tys.).

Pierwszy kwartał był okresem kontynuacji inwestycji w Katowice Airport. Trwa rozbudowa płyty postojowej dla samolotów towarowych. W przyszłym roku rozpocznie się przebudowa i rozbudowa terminalu pasażerskiego B. W najbliższym czasie spółka GTL rozpocznie też prace koncepcyjne związane z budową całkowicie niezależnego, wyposażonego w rękawy terminalu pasażerskiego - analizy mają określić ostateczną skalę przyszłych inwestycji związanych z infrastrukturą terminalową.

Ponadto w najbliższych latach spółka zarządzająca lotniskiem chce zrealizować także takie projekty jak: nowa strażnica Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, trzeci hangar techniczny, centralna wartownia, baza paliwowa oraz rozbudowa terminalu cargo. Nadal zwiększana będzie liczba stanowisk postojowych samolotów.

Na terenie portu inwestują też partnerzy GTL - trwa budowa Hotelu Moxy (marka sieci Marriott), gdzie inwestorem jest Chopin Airport Development. Obiekt ma być oddany do użytku w drugiej połowie 2018 r. Ponadto dwa projekty w Pyrzowicach prowadzi Polska Agencja Żeglugi Powietrznej - trwa wyposażanie w niezbędne urządzenia nowej wieży kontroli lotniska, którą Agencja planuje oddać do użytku na przełomie lat 2018/2019. Razem z GTL Agencja realizuje też przedsięwzięcie "uzbrojenia" podejścia do pasa 09 drogi startowej Katowice Airport w system ILS CAT I. Dzięki temu pyrzowickie lotnisko będzie pierwszym portem w kraju z systemem ILS na obydwu kierunkach drogi startowej.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy - szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl