Rusza plan wsparcia dla gmin górskich. Będą rekompensaty za zwolnienie z podatku od nieruchomości


Gminy z terenów górskich będą mogły wnioskować do wojewodów o wsparcie w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie uchwały rządu; Prezes Rady Ministrów będzie miał miesiąc na wypłatę pieniędzy - informuje MRPiT. Środki będzie można przeznaczyć m.in. na modernizację szlaków turystycznych.
W poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, wraz z szefem KPRM Michałem Dworczykiem poinformowali o uruchomieniu planu wsparcia dla gmin górskich.
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w komunikacie prasowym po południu poinformowało o szczegółach wsparcia.
Jak przekazał resort, ponad 200 gmin położonych na terenach górskich otrzyma pomoc z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Będą one mogły skorzystać z dwóch instrumentów wsparcia: wynikającego z ich wydatków na inwestycje w latach 2016-20 oraz w postaci 80-proc. rekompensaty za zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości.
W ramach pierwszego instrumentu, podstawą wyliczenia wysokości wsparcia będą wydatki, które dana gmina poniosła na inwestycje w latach 2016-2020. Dofinansowanie z programu wyniesie 40 proc. średniorocznej wartości wydatków na inwestycje w latach 2016-2020, jednak nie więcej niż 8 mln zł na jedną gminę.
Jeśli chodzi o drugi instrument, tutaj gminy będą mogły ubiegać się również o dopłaty z tytułu utraconych w I kwartale 2021 r. dochodów z podatku od nieruchomości. Chodzi o zwolnienia z tej daniny: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie usług hotelarskich i infrastruktury turystycznej (kolejki linowe, wyciągi). W przypadku tego instrumentu dofinansowanie dla jednej gminy wyniesie 80 proc. utraconych przez nią dochodów.
"W sumie program opiewa na 1 mld zł i ruszy już w pierwszym kwartale 2021 roku - takie będą efekty uchwały Rady Ministrów, której projekt przygotowało MRPiT, we współpracy z MF i KPRM. Rząd zajmie się uchwałą w najbliższych dniach. Gminy będą mogły wnioskować do wojewodów o wsparcie w ciągu miesiąca od dnia wejścia uchwały w życie. Następnie Prezes Rady Ministrów będzie miał miesiąc na wypłatę pieniędzy" - czytamy.
Resort wyjaśnił, że pieniądze z obu instrumentów można będzie przeznaczyć na finasowanie lub dofinansowanie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, a także infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi, w szczególności budowy, rozbudowy, przebudowy lub modernizacji: szlaków turystycznych pieszych, rowerowych, konnych, wodnych, narciarskich i turystyki zimowej, a także ich oznakowanie; placów, deptaków, promenad, parków, punktów widokowych; parkingów, wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego; skansenów, muzeów, obiektów kultury regionalnej i innych atrakcji turystycznych; infrastruktury komunalnej koniecznej do rozwoju usług turystycznych, np. dróg, chodników, oczyszczalni ścieków itp.
- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.