Sosnowiec planuje nową inwestycję


Samorząd Sosnowca przeanalizuje możliwość zadaszenia stoku narciarskiego na Górce Środulskiej – poinformował w niedzielę prezydent tego miasta Arkadiusz Chęciński. Jak uściślił, chodzi o zbadanie sensowności budowy pierwszego w kraju stoku pod dachem.
Górka Środulska to usypane w latach 2002-2005 sztuczne wzniesienie o wysokości względnej ok. 50 metrów. Powstało jako część Parku Środulskiego, utworzonego w dzielnicy Środula w miejscu b. Państwowego Gospodarstwa Rolnego - z wykorzystaniem materiału z likwidacji hałdy b. kopalni Sosnowiec. Zabudowano na nim wyciągi orczykowe; najdłuższa trasa ma ok. 450 metrów.
W ostatnich dniach miejski zarządca stoku sygnalizował działania na rzecz jego uruchomienia po ew. poluzowaniu pandemicznych obostrzeń. W niedzielę wieczorem prezydent Sosnowca poinformował natomiast na swoim facebookowym profilu, że miasto jest "w przededniu podpisania umowy z firmą na opracowanie wstępnego studium wykonalności budowy zadaszonego stoku".
"Rozważamy zadaszenie stoku narciarskiego na Górce Środulskiej, a w zasadzie budowę stoku pod dachem. Sytuacja nie jest prosta, bo takiego obiektu w Polsce po prostu nie ma, więc i kwoty to na razie bardzo szerokie szacunki. Dlatego chcemy sprawdzić to, o czym mówi się od lat" - zasygnalizował Chęciński.
"Opracowanie, jakie otrzymamy pokaże, czy taka inwestycja w ogóle ma sens, ile może kosztować, jakie mogą być źródła finansowania i jakie koszty musielibyśmy ponieść" - wskazał prezydent miasta.
Uściślił, że prace studium będą opierały się na trzech wariantach. Podstawowy ma obejmować budowę obiektu wraz z wyciągiem, armatkami i osprzętem, serwisem, miejscami parkingowymi i małą gastronomią. Pozostałe warianty są bardziej rozbudowane, obejmują więcej atrakcji.
"Zaznaczam, że to na razie sondowanie rynku i sprawdzanie, czy w ogóle i kiedy taka inwestycja miałaby sens. Nie da się ukryć, że razem z ogrodem jordanowskim, parkiem, halą sportową, lodowiskiem i stadionem, mielibyśmy obiekt już nie na skalę krajową, ale europejską. Na razie jednak sprawdźmy, jak to może wyglądać. Wiosną lub latem poznamy odpowiedź" - dodał Chęciński.
Miasto w ostatnich latach systematycznie rozbudowuje infrastrukturę w rejonie Górki Środulskiej. W poprzednich latach m.in. modernizowało parkowe alejki, zbudowało siłownię plenerową oraz strefę street workout wraz z przestrzenią kulturalno-gastronomiczną, a także ogród jordanowski. Ostatnio zamówiło też trzy obiekty Zagłębiowskiego Parku Sportowego.
- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.