Obecnie w Polsce funkcjonuje około 100 prywatnych akademików, które oferują łącznie ponad 6,5 tys. miejsc dla studentów.

Firmy deweloperskie i fundusze inwestycyjne uznały, że na prywatnym akademiku w Polsce można zarobić i coraz śmielej lokują kapitał w budynki z pokojami dla studentów. Co prawda, rynek prywatnych akademików w Polsce znajduje się we wczesnej fazie rozwoju, jednak w ocenie ekspertów jest jednym z bardziej perspektywicznych sektorów nieruchomości w kraju.

Studentom brakuje miejsca

Obecnie baza uczelnianych akademików w Polsce zapewnia miejsce zaledwie 1 na 10 studentów. Oznacza to, że jeżeli na rynku nie pojawią się nowe inwestycje, deficyt będzie się pogłębiał.

- Według analiz rynkowych, tylko w stolicy Małopolski do 2020 roku będziemy mieli do czynienia z zapotrzebowaniem na około 33,5 tys. miejsc noclegowych dla studentów, a w Warszawie wyniesie ono nawet 43 tys. Popyt na nowoczesne akademiki jest zatem ogromny. Tym bardziej, że dostępna w kraju infrastruktura ma dość niski standard, a dzisiejszym studentom zależy na zakwaterowaniu w miejscu nowoczesnym, które oferuje nieco więcej niż tylko przestrzeń do spania - komentuje Jakub Bartos, Head of Residential, Golub GetHouse.

Ma to niemałe znaczenie nie tylko dla rodzimych studentów, ale i młodzieży zagranicznej, której w Polsce stale przybywa. Według Głównego Urzędu Statystycznego w roku akademickim 2017/2018 w Polsce studiowało ok.1,3 mln osób. Oznacza to, że prawie co druga osoba w wieku 19-24 uczyła się na wyższej uczelni. Co prawda, liczba studentów spada systematycznie od roku akademickiego 2007-2008 i obecnie jest najniższa od przełomu 1999 i 2000 roku. Rośnie jednak liczba obcokrajowców studiujących w Polsce, których do 2021 roku będzie aż 100 tys. Oferta polskich uczelni jest atrakcyjna dla obcokrajowców ze względu na wysoki poziom nauki, programy prowadzone w języku angielskim, konkurencyjne ceny, niskie koszty utrzymania oraz możliwości otrzymania europejskiego dyplomu.

Nebil Senman, partner zarządzający w Griffin Real Estate dodaje, że akademiki państwowe zaspokajają potrzeby zaledwie 9 procent spośród ok. 1,5 miliona studentów...

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy - szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL