- Kiedyś marzyliśmy, żeby cokolwiek powstało w Szczyrku. Dziś mamy nowoczesne wyciągi i najnowocześniejsze rozwiązania stosowane do naśnieżania tras. Szczyrk staje się najnowocześniejszym ośrodkiem nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej. Wierzę, że przyciągniemy wielu turystów - podkreślił burmistrz.

Największym rozmachem inwestycyjnym może się poszczycić ośrodek Szczyrk Mountains Resort (SMR). To dawny Szczyrkowski Ośrodek Narciarski, który trzy lata temu znalazł się w słowackich rękach. "Z nowości przede wszystkim należy wymienić infrastrukturę związaną z transportem. Powstała 10-osobowa kolej gondolowa na Halę Skrzyczeńską, która w ciągu godziny może wywieźć na górę 3 tys. osób. Są też dwie nowe 6-osobowe +kanapy+ z podgrzewanymi siedzeniami i osłonami przed wiatrem. Stacje początkowe znajdują się na Solisku, a górne na Hali Skrzyczeńskiej i Wierchu Pośrednim" - powiedział dyrektor SMR Grzegorz Przybyła.

Jak dodał, ośrodek przygotował się na kapryśną aurę. W minionych latach zdarzało się, że w Szczyrku brakowało śniegu. Teraz powstał nowy system naśnieżania. "Sercem naszego ośrodka jest system naśnieżania oparty o zbiornik wodny o pojemności do 100 tys. m sześc. Przy nim powstała pompownia o wydajności do 1,5 tys. m sześc. na godzinę. To oznacza, że jesteśmy w stanie naśnieżyć główne trasy, które znajdują się przy nowych kolejach, w ciągu pięciu dni. (…) Ośrodek ruszy najpóźniej w połowie grudnia" - powiedział Przybyła.

Inwestycje Słowaków z firmy Tatry Mountain Resorts w SMR szacowane są na ok. 120 mln zł.

W pierwszy swój oficjalny sezon wchodzi Beskid Sport Arena w Biłej. "Główne nasze urządzenie to 6-osobowa +kanapa+, która działała już w minionym, próbnym sezonie. Nowością tej zimy będzie nowa w pełni oświetlona trasa +czarna+ o długości 800 m. Maksymalne nachylenie stoku wynosi na niej 45 st. Ośrodek wzbogacił się też o nową restaurację, którą poprowadzi finalista jednego z kulinarnych show Marcin Czubak" - powiedział kierownik marketingu Areny Michał Słowioczek.

W ośrodku zamontowany został bardzo wydajny system naśnieżania. Technologie umożliwiają produkcję śniegu nawet w środku lata. Przekonali się o tym miłośnicy białego szaleństwa, którzy szusowali tam w upalne wakacyjne dni. Michał Słowioczek zapewnił w czwartek, że już 4 listopada będzie tu można zjeżdżać na nartach.

W Beskid Sport Arenie tylko w br. zainwestowano ok. 5 mln zł.

Trzeci ze szczyrkowskich ośrodków - Centralny Ośrodek Sportu, który posiada infrastrukturę na Skrzycznym, przed sezonem zmodernizował gruntownie dolny odcinek kolei linowej ze Szczyrku do Jaworzyny. Dyrektor COS Grzegorz Kotowicz powiedział, że obecnie na górę można wyjechać na wygodnych, 4-osobowych kanapach. Ta inwestycja dopełniła wcześniejszą, która objęła górny odcinek, od Jaworzyny na Skrzyczne. Ogółem na ten cel trafiło ponad 47 mln zł. W COS rozszerzony został także system naśnieżania. Objął on już m.in. w całości trasę FIS.

Ośrodki w Szczyrku w najbliższym sezonie po raz pierwszy oferują wspólny skipass, czyli karnet umożliwiający korzystanie z urządzeń w Centralnym Ośrodku Sportu, Szczyrk Mountain Resort oraz Beskid Sport Arena.

"To będzie największy wspólny skipass w Polsce. Obejmie 10-osobową gondolę, trzy 6-osobowe wyciągi kanapowe i dwa 4-osobowe, a także siedem orczyków. To ponad 40 km tras o różnym stopniu trudności. Większość z nich naśnieżana jest nowoczesnymi systemami. 8 km jest oświetlonych" - powiedziała szefowa biura informacji turystycznej w Szczyrku Sabina Bugaj.

Cennik skipassu jest zróżnicowany. Julius Vinter z TMR zwrócił jednak uwagę, że będzie on tańszy niż w innych ośrodkach. W głównej części sezonu, czyli od 26 grudnia do 3 kwietnia przyszłego roku, będzie kosztował 99 zł za dzień, a w przypadku zakupu przez internet - 79 zł. "Narciarz otrzyma u nas dzienny skipass za cenę czterech godzin w innych ośrodkach" - dodał Vinter.

Szczyrk, położony w dość wąskiej kotlinie, w tym sezonie chce zmierzyć się z problemem korków. W sezonie przez miasto przejeżdża wiele tysięcy samochodów. Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie darmowa komunikacja dla narciarzy i mieszkańców. Autobusy będą kursowały od parkingu w Skalitem do Soliska co kwadrans w godzinach szczytu i co pół godziny poza nim. Komunikacja ruszyć ma 1 grudnia. Będzie można z niej korzystać do końca marca.

Szczyrk w tej chwili jest największym w Polsce ośrodkiem narciarskim. Łączna długość tras wynosi tu ok. 40 km. W sumie z sąsiednimi gminami: Brenną, Istebną, Ustroniem i Wisłą, liczba ta przekracza 80 km.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy - szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl