Trwa budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Na 1 września 2016 r. zaplanowano otwarcie powstającego w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej. Do dziś placówka zgromadziła 30 tys. eksponatów, z których dwa tysiące znajdą się na wystawie. Muzeum wydało też ponad 20 książek poświęconych światowemu konfliktowi.
Na korek złoży się 30 tys. metrów sześciennych betonu. "Przez 10 dni, przez całą dobę na teren budowy muzeum będą przyjeżdżały betoniarki" - wyjaśnił Machcewicz, dodając, że beton będzie potrzebował około dwóch miesięcy, by wyschnąć. Prace nad suchym wykopem, trwające od sierpnia 2012 r., zakończyć się mają ostatniego dnia czerwca. Wówczas teren budowy przejmie firma, która wygrała przetarg na drugi, ostatni, etap prac - roboty naziemne.
"Ten etap powinien zakończyć się na przełomie marca oraz kwietnia 2016 roku i - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - muzeum powinno zostać otwarte 1 września 2016 roku" - powiedział PAP Machcewicz.
Do czasu powstania siedziby Muzeum, 40-osobowy zespół pracuje w wynajętych pomieszczeniach, w których mieszczą się też magazyny muzealne, gdzie przechowywana jest większość spośród 30 tys. eksponatów zgromadzonych przez placówkę.
Muzeum zajmuje się też działalnością wydawniczą. Jak dotąd ukazało się ponad 20 tytułów firmowanych znakiem placówki. "W 2009 r. przeprowadziliśmy też wspólnie z Pentorem pierwsze od 1989 r. bardzo dogłębne badania dotyczące pamięci o II wojnie światowej" - powiedział Machcewicz.
Muzeum organizuje też wystawy. Choćby w lutym w Parlamencie Europejskim otwarto współorganizowaną przez placówkę wystawę pt. "Drogi do wyzwolenia. Europejskie dziedzictwo II wojny światowej" pokazującą różne doświadczenia i skutki II wojny dla Europy Zachodniej i Wschodniej. "Ta ekspozycja będzie krążyła po całej Europie" - wyjaśnił Machcewicz.
W ramach działalności edukacyjnej muzeum organizuje m.in. terenowe lekcje historii, wycieczki po Westerplatte, a także trzydniowe zajęcia w Zielonej Szkole Wolności prowadzonej wspólnie z Europejskim Centrum Solidarności.
- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.