Oferty otwarto w opolskim urzędzie miasta w piątek. Wiceprezydent Opola Krzysztof Kawałko poinformowała PAP, że spośród złożonych ofert najkorzystniejszą cenowo złożyła firma Energopol Trade z Opola, która zaproponowała cenę nieco ponad 30 mln 650 tys. zł. Oferta opolskiej spółki Polbau opiewała na kwotę ponad 31 mln 988 tys. zł, a warszawskiej firmy Moris-Sport - 35 mln 640 tys. zł. Miasto natomiast na remont hali Okrąglak przeznaczyło niespełna 30,8 mln zł.

Kawałko dodał, że oferta spełniająca kryterium ceny będzie w najbliższym czasie sprawdzana pod względem formalnym. "Jeśli nie będzie protestów, to podpisanie umowy i przekazanie placu budowy wykonawcy powinno nastąpić w ciągu miesiąca" - dodał wiceprezydent Opola.

Otwarte w piątek oferty złożono w ramach drugiego ogłoszonego przez miasto przetargu na remont opolskiego Okrąglaka. W pierwszym - jak przypomniał Kawałko - złożono dwie oferty. Obie były na kwoty wyższe, niż założenia budżetowe miasta na ten cel.

Z wcześniejszych wyliczeń miasta wynikało, że bardziej opłaca się remontować istniejącą halę, niż budować w jej miejscu nową. Remont, według tych wyliczeń, ma być o ok. 8 mln zł tańszy. "Poza tym zależało nam na tym, by zachować kształt bryły Okrąglaka, bo wrósł on już w krajobraz Opola" - mówił Kawałko.

Wybrana w przetargu firma będzie musiała najpierw rozebrać większą część hali. W nowym obiekcie zostaną wykorzystane tylko niektóre istniejące elementy obecnego budynku, takie jak właśnie konstrukcja charakterystycznej, półokrągłej kopuły, która zostanie wzmocniona i wypiaskowana. Kształt i kubatura budowli pozostaną natomiast te same. Zwiększy się jednak liczba miejsc na widowni - z 2,2 tys. do 3,6 tys. Ponad 250 miejsc będzie też na mobilnych trybunach. W ramach inwestycji powstaną również parkingi i drogi dojazdowe.

Okrąglak w nowej odsłonie został tak zaprojektowany, by spełniał wymagania i stwarzał możliwość organizacji imprez sportowych o charakterze krajowym i światowym. Ma być przystosowany do rozgrywek piłki ręcznej, siatkowej i koszykowej, a także np. badmintona. Ma w nim zostać poprawiona akustyka, zatem będą się w hali mogły odbywać także imprezy muzyczne. Obiekt straci natomiast funkcję wystawienniczą, m.in. ze względu na fakt, że miasto w tym roku oddało do użytku Centrum Wystawienniczo-Kongresowe.

Wykonawca remontu ma przeprowadzić zarówno prace budowlane, jak i wyposażyć halę np. w krzesła, ławki, zegary, wyposażenie salki rozgrzewkowej, sauny czy siłowni. Na prace będzie mieć 24 miesiące.

Kawałko podał, że w tym roku na remont Okrąglaka w miejskim budżecie zapisanych zostało 7 mln zł. "Na początek zapewne, jeszcze przed zimą, trzeba będzie zabezpieczyć pokrywę dachu hali. Prace wewnątrz obiektu i przy samej kopule będą natomiast prowadzone prawdopodobnie już w przyszłym roku" - dodał.

Miasto starało się o dofinansowanie inwestycji przez ministerstwo sportu, dotąd bezskutecznie. "Jeśli jednak okaże się, że są w resorcie jakieś oszczędności, to będziemy się raz jeszcze ubiegać o takie pieniądze" - zaznaczył Kawałko.

Hala widowiskowo - sportowa Okrąglak została oddana do użytku w 1968 roku. Jej projektantami byli Jerzy Gottfried i konstruktor Władysław Feiferek. Odbywały się w niej m.in. eliminacje do mistrzostw świata w piłce siatkowej kobiet oraz do mistrzostw Europy w siatkówce kobiet i mężczyzn, międzynarodowe wystawy psów i kotów, targi motoryzacyjne, budownictwa czy wigilia dla bezdomnych. W marcu tego roku Okrąglak został wyłączony z użytkowania w związku z planowaną przebudową oraz z uwagi na zły stan techniczny.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy - szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl