Turyści dopisali. Kopalnia soli w Wieliczce czeka na rekord


Ponad milion turystów odwiedziło w ciągu siedmiu miesięcy tego roku kopalnię soli w Wieliczce – poinformowała w środę spółka Kopalnia Soli "Wieliczka". Władze kopalni spodziewają się, że w grudniu pobity zostanie kolejny rekord frekwencji. W 2017 r. kopalnię zwiedziło ponad 1,7 mln turystów.
"Górników te liczby cieszą jeszcze z innych powodów: więcej gości to między innymi więcej środków, które można przeznaczyć na prace zabezpieczające i te związane z bezpiecznym udostępnianiem obiektu" - podkreślono w komunikacie.
Do końca lipca do kopalni przyjechało 1 mln 4 tys. turystów. Ponad połowę (58 proc.) stanowili turyści z zagranicy - co oznacza wzrost o 21 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Najwięcej osób przyjechało z Wielkiej Brytanii, a kolejni najliczniejsi przybysze to turyści z Niemiec, Włoch i Hiszpanii.
Zdaniem władz kopalni, ten sukcesywny wzrost liczby zwiedzających z zagranicy to rezultat wielu czynników, m.in. większej liczby połączeń lotniczych do naszego kraju i stolicy Małopolski oraz postrzegania Polski jako jednego z najbezpieczniejszych państw Europy. To także efekt m.in. skutecznych działań promocyjnych kopalni, siły internetu i pozytywnych opinii od znajomych.
Według prezesa zarządu spółki Kopalnia Soli "Wieliczka" Trasa Turystyczna Damiana Koniecznego, "nie ma na świecie podziemnego obiektu z tak dużą liczbą zwiedzających, jak wielicka kopalnia". Jak zaznaczył, możliwości zwiedzania kopalni są uwarunkowane przepustowością szybów i przepisami górniczymi.
"Rozwiązania optymalizujące ruch turystyczny oraz pozwalające bezpiecznie udostępniać bezcenne dziedzictwo wypracowujemy sami, a z naszych doświadczeń korzystają później w innych zabytkach. Poczynione w tym roku udogodnienia w systemie rezerwacji i obsługi, większa płynność ruchu i dostępność biletów online sprawiają, że mimo tak dużej liczby chętnych na zwiedzanie udaje się utrzymać jakość i wysoki poziom zadowolenia" - powiedział Konieczny.
Władze kopalni podkreślają, że dzięki wzmożonemu ruchowi turystycznemu kopalnia może nie tylko się rozwijać, ale i konsekwentnie realizować swoje plany dotyczące zabezpieczania kopalni. "Zamykając w 1966 r. przemysłowy rozdział kopalni (zakończenie produkcji soli na skalę przemysłową), wydobycie zastąpiliśmy pracami zabezpieczającymi. Naszą powinnością i obowiązkiem jest zachowanie bezcennego obiektu w jak najlepszej kondycji" - podkreślił prezes Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" S.A. Zbigniew Zarębski.
Na zabezpieczanie, modernizację i dalsze podnoszenie poziomu bezpieczeństwa kopalni oraz przebywających na jej terenie osób obok dotacji przeznaczane są także wypracowane przez kopalnię środki własne. Jako przykłady takich działań kopalnia wskazuje przebudowę szybu Paderewski, inwestycje w podziemną infrastrukturę techniczną czy zaplanowaną na najbliższe lata budowę Centrum Obsługi Turystów.

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.