Warimpex zanotował stratę. Teraz koncentruje się na odbudowie zasobów


Ubiegłoroczna sprzedaż udziałów w ośmiu obiektach hotelowych wpłynęła na wyniki działalności operacyjnej spółki Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG także w pierwszym półroczu 2018 r.
Związane z tą sprzedażą zmniejszenie liczby pokoi o 57 proc. spowodowało spadek przychodów ze sprzedaży w segmencie hoteli z 20,8 mln euro do 6,3 mln euro. W tym kontekście należy wspomnieć, że do maja 2017 r. przychody Warimpex ze sprzedaży usług obejmowały jeszcze środki uzyskiwane przez sprzedane wtedy hotele. Z kolei przychody z wynajmu powierzchni biurowych wzrosły z 6,1 mln euro do 7,5 mln euro, głównie na skutek ukończenia w pełni wynajętego obiektu wielofunkcyjnego Bykovskaya na terenie AirportCity St. Petersburg w maju 2017 r. Łącznie skonsolidowane przychody Grupy ze sprzedaży spadły z 27,5 mln euro do 14,4 mln euro.
Okrojony portfel nieruchomości i brak zysków ze sprzedaży nieruchomości w roku bieżącym spowodowały również spadek wskaźnika EBITDA z 29,5 mln euro do 2,9 mln euro. Wskaźnik EBIT spadł z 43,4 mln euro do 2,7 mln euro. Wynik z działalności finansowej z uwzględnieniem joint ventures poprawił się co prawda z -9,2 mln euro do -7,2 mln euro, jednak zostało to zniwelowane przez ujemne różnice kursowe w wys. -4,9 mln euro, wynikające przede wszystkim z wahań kursu rubla. W efekcie wynik finansowy netto za I półrocze 2018 r. wyniósł -4,3 mln euro (2017: 33,5 mln euro).
- Naszym celem na rok 2018 i kolejne lata jest dalszy wzrost i odbudowa zasobów nieruchomości. Dlatego nasze działania - zgodnie z założoną strategią - będą się teraz skupiać głównie na ukończeniu bieżących i rozwoju nowych projektów oraz na nabywaniu aktywów z potencjałem, generujących przepływy pieniężne. Jednocześnie dzięki sprzedaży wybranych nieruchomości na korzystnych warunkach uzyskujemy przychody, które umożliwiają nam szybkie podejmowanie się kolejnych inwestycji - wyjaśnia prezes Warimpeksu Franz Jurkowitsch.
W segmencie transakcyjnym, pod koniec maja Warimpex zakupił w całości wynajęty biurowiec B52 w Budapeszcie o powierzchni ponad 5,2 tys. mkw. Generowane przez niego wpływy zwiększą operacyjne przepływy pieniężne. Poza tym zdaniem Franza Jurkowitscha w Budapeszcie tkwi większy potencjał, ponieważ lokalny rynek powierzchni biurowych znajduje się właśnie w fazie rosnących czynszów najmu. Niezależnie od tego zakupu, także w Budapeszcie spółce udało się w maju sprzedać na korzystnych warunkach działkę deweloperską.
- W bieżącym roku obrotowym oczekujemy nadal wyraźnego spadku kosztów z tytułu odsetek w związku z przedterminowym wykupem obligacji i brakiem kredytów projektowych - mówi Franz Jurkowitsch i dodaje: - Naszym celem na najbliższe miesiące jest sprawne ukończenie bieżących projektów deweloperskich i szybkie uruchomienie realizacji projektów planowanych. Wzmocni to nasze źródła przychodów, pozwalając optymistycznie patrzeć w przyszłość.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.