Co może zastopować inwestowanie w rynek mieszkaniowy?


Polacy są nadal skłonni dokonywać dużych zakupów, w tym kupować mieszkania i domy - donosi Główny Urząd Statystyczny w co kwartalnych badań. Duża część z tych zakupów to mieszkania pod inwestycje. Polaków nie zniechęcają wysokie ceny, ale zakupowy entuzjazm może przyhamować nowe ustawodawstwo.
W badaniach GUS wskaźnik obrazujący skłonność do dokonywania ważnych zakupów – w praktyce obejmujący mieszkania - oraz bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), osiągnęły we wrześniu poziomy najwyższe w historii.
- tym kontekście utrzymanie obecnych wyników sprzedażowych, przy systematycznie rosnących cenach wydaje się realne, a deweloperzy nie widzą powodów, dla których mieliby cen nie podnosić - uważa Katarzyna Kuniewicz, dyrektor działu badań rynku mieszkaniowego JLL.
Przeciętne ceny metra kwadratowego, liczone dla lokali pozostających w ofercie na koniec września, wzrosły w porównaniu do poprzedniego kwartału we wszystkich analizowanych aglomeracjach. Najwyższy wzrost w miał miejsce w Krakowie (3,7 proc.) i Łodzi (3,5 proc.). Mniejszą skalę miał wzrost cen w Trójmieście (2,3 proc.), Wrocławiu (2,0 proc.) i Warszawie (1,5 proc.). W Poznaniu przeciętne ceny wzrosły nieznacznie, bo o 1 proc.
Jak zauważają autorzy raportu „Rynek Mieszkaniowy w Polsce Q3 2019”, obecna koniunktura oparta jest w dużym stopniu na popycie o charakterze inwestycyjnym. Transakcje tego typu stanowią dziś ok. 30 proc. wszystkich realizowanych i choć inwestorzy indywidualni to grupa nabywców najbardziej skłonnych do rezygnacji z zakupu w momencie zmieniającej się sytuacji rynkowej – na razie nie maleje.
- Czynsze najmu na rynku mieszkaniowym rosną niemal we wszystkich miastach, a utrzymujący się niski poziom stóp procentowych wciąż zniechęca do trzymania pieniędzy w banku. Nawet rosnące ceny zakupu, które potencjalnie zmniejszają rentowność inwestycji, nie odstraszają nabywców, bo dają nadzieję na wzrost wartości nieruchomości w czasie - mów Maximilian Mendel, dyrektor działu inwestycji mieszkaniowych, JLL.
Co może zmienić zmienić nastawienie inwestorów indywidualnych?
- Ochłodzenie entuzjazmu tej grupy mogą wywołać ewentualne zmiany regulacyjne dotyczące rynku najmu krótkoterminowego, o których coraz głośniej mówi się w branży. Przy tym, miejsce detalicznych zakupów inwestycyjnych w ogólnej puli transakcji w nadchodzących latach z powodzeniem mogą wypełnić pakietowe transakcje realizowane przez podmioty instytucjonalne, które coraz aktywniej działają w Polsce - sądzi Maximilian Mendel.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.