Czy sektor prywatnych akademików jest bezpieczną inwestycją?


Jakie są perspektywy rozwoju rynku prywatnych akademików? Czy są to bezpieczne inwestycje, jakiej można się spodziewać stopy zwrotu? Mira Kantor-Pikus Partner i dyrektor ds. doradztwa kapitałowego, dłużnego i finansowa strukturyzowanego w dziale Rynków Kapitałowych Cushman & Wakefield przedstawia analizę tego typu inwestycji.
W Polsce na ok. 900 tys. studentów studiów dziennych jest dostępnych tylko ok. 125 tys. miejsc w akademikach, z czego ok. 120 tys. należy do uczelni, a niecałe 4 500 znajduje się w akademikach prywatnych. Z tego względu duża część studentów zamiejscowych, szczególnie osoby studiujące na uczelniach prywatnych lub tam, gdzie jest dostępna tylko niewielka pula miejsc w akademiku, wynajmuje pokoje lub całe mieszkania.
Jeśli studenci zagraniczni, których w Polsce studiuje ok. 65 tys., nie otrzymają miejsca w akademiku, bardzo często mają trudności z wynajmem mieszkania od prywatnych właścicieli, głównie ze względu na obawy dotyczące solidności takich najemców.
Oprócz studentów studiów dziennych mamy w Polsce ponad 400 tys. studentów studiów zaocznych i wieczorowych, część z nich przyjeżdża do ośrodków akademickich z innych miejscowości, podejmuje pracę i wynajmuje pokój lub mieszkanie. Grupa ta również może potencjalnie być zainteresowana wynajmem miejsca w akademiku, dzięki czemu będzie mieć możliwość uczestniczenia w życiu studenckim, z czego – ze względu na pracę – jest w dużej mierze wyłączona.
Istnieje duży popyt na miejsca w akademikach, zarówno ze strony studentów zagranicznych, studentów studiów dziennych, jak i studentów studiów zaocznych lub wieczorowych.
W niektórych krajach europejskich ponad polowa dostępnych miejsc w akademikach należy do funduszy inwestycyjnych. Akademiki prywatne z reguły są zaprojektowane tak aby spełniać potrzebę prywatności, ale także umożliwić integrację i rozrywkę, są bardzo dobrze wyposażone, a ich zarządzanie jest powierzone profesjonalnemu operatorowi. W Polsce koszty mieszkania w prywatnym akademiku są wyższe niż czesne w akademiku uczelnianym, ale są porównywalne do kosztów wynajmu komfortowego pokoju w mieszkaniu.
Inwestycje w akademiki prywatne są bezpieczne, gdyż popyt znacznie przewyższa podaż i sytuacja ta nie zmieni się w dłuższym czasie.
Stopy zwrotu z inwestycji w akademiki są na średnim poziomie – porównywalnym do nieruchomości komercyjnych typu prime, np. w Niemczech stopa kapitalizacji wynosi ok. 4 proc. p.a., we Francji ok. 4.4 proc. p.a., a w Polsce stopę zwrotu szacuje się na poziomie ok. 6-7 proc. p.a., przy czym należy pamiętać, że odnosi się ona do przychodów w PLN, gdzie stopy procentowe obligacji skarbowych jako bezpiecznego odnośnika do zwrotu z inwestycji są ok. 1.5-2 proc. wyższe niż odpowiednie stopy procentowe obligacji w Europie Zachodniej.
- 1
- 2
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.