PARTNERZY PORTALU

Czy właściciel wchodząc do wynajmowanego mieszkania bez zapowiedzi łamie przepisy?

Czy właściciel wchodząc do wynajmowanego mieszkania bez zapowiedzi łamie przepisy?
Fot. mat. pras.
  • Autor: propertyinwestycje.pl
  • Dodano: 03 wrz 2019 13:20

Właściciel przychodzi do mieszkania bez zapowiedzi - czy i kiedy najemca można wymagać od niego uprzedzenia o wizycie? Na to pytanie odpowiada Norbert Banaszek, ekspert firmy doradczej Lege Advisors.

  • Autor: propertyinwestycje.pl
  • Dodano: 03 wrz 2019 13:20

Czy właściciel mieszkania może wejść do wynajmowanego mieszkania? Prawo przewiduje możliwość, aby właściciel lokalu, pomimo oddania go w najem, mógł realizować swoje prawo własności. Nie oznacza to jednak tego, że może przychodzić bez zapowiedzi. Norbert Banaszek, ekspert firmy doradczej Lege Advisors radzi, że niezależnie od tego czy decydujemy się na najem okazjonalny, czy też zwykły, zdecydowanie warto kwestię wizyt wynajmującego w lokalu uregulować w umowie najmu

Condohotele w całej Polsce. Zobacz najnowsze inwestycje

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU (68%) JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

  • Beata 2019-09-04 10:38:21
    Witam. Z tego artykułu wynika dla mnie, że Wynajmujący ma prawo posiadać drugi komplet kluczy do mieszkania i Najemca nie wie na pewno, czy Właściciel nie przychodzi do mieszkania pod jego nieobecność. Przecież może tłumaczyć się koniecznością przeglądu mieszkania, bo np. miał podejrzenia, że instalacja gazowa wymaga obejrzenia. Najemca, nie będzie miał dowodów na to, że zrobił to bezpodstawnie. Czy Najemca może żądać drugiego kompletu kluczy do mieszkania? Albo czy może sobie na swój koszt założyć drugi zamek do drzwi? Pozdrawiam
    • Norbert Banaszek 2019-09-06 12:40:58
      Pani Beato, W przypadkach awaryjnych, zagrożenia szkodą, zgodnie ze wspomnianym w tekście art. 10 ustawy o ochronie praw lokatorów, wynajmujący pod nieobecność najemcy może wejść do lokalu, ale tylko w obecności funkcjonariusza policji, straży miejskiej, straży pożarnej, a z „wejścia” do mieszkania sporządza się protokół przekazywany najemcy. Wynajmujący nie może sobie sam wchodzić do mieszkania pod pretekstem „podejrzenia rozszczelnienia instalacji gazowej”. W związku z powyższym, również posiadanie własnego kompletu kluczy przez wynajmującego na wypadek „pożaru” może budzić duże wątpliwości. W kwestii wymiany zamka to najemca zgodnie z art. 363 kodeksu Cywilnego jest jego posiadaczem i ma prawo do zabezpieczenia mieszkania też poprzez wymianę zamka w drzwiach, nawet nie tyle co przed właścicielem a np. przed poprzednimi lokatorami, którzy mogli dorobić klucze. Należy pamiętać o tym, że mieszkanie należy oddać po zakończeniu najmu w stanie niepogorszonym, więc warto zachować wkładki i zdać je przy zakończeniu umowy. W celu uniknięcia nieporozumień, warto kwestię wydania wszystkich kluczy lub wymiany wkładki uzgodnić wprost w umowie. Pozdrawiam Norbert Banaszek
  • Ida 2020-05-01 09:21:18
    Witam, A co w przypadku gdy najemca nie odbiera telefonów i nie można się z nim umówić na obejrzenie stanu mieszkania.
  • g 2020-05-07 20:19:54
    Jezu, mam ten sam problem. najmujący nie płaci , wyłączył telefon. mamy umowę najmu okazjonalnego,
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 52.23.219.12
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu
Property News

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!