PARTNERZY PORTALU


Mieszkanie na wynajem: czy inwestycja opłaci się w 2019 roku?

Mieszkanie na wynajem: czy inwestycja opłaci się w 2019 roku?
Bartosz Turek, analityk Open Finance
  • Autor: Inwestowanie w nieruchomości
  • Dodano: 04 gru 2018 13:14

Zakup mieszkania na wynajem to rozwiązanie popularne wśród polskich inwestorów. Na taki krok decydują się inwestorzy kuszeni zyskami czerpanymi nie tylko z samych czynszów, ale też potencjalnego wzrostu wartości nieruchomości. Czy ta opcja lokowania kapitału nadal będzie opłacalna?

  • Autor: Inwestowanie w nieruchomości
  • Dodano: 04 gru 2018 13:14

Badania przeprowadzone przez ING sugerują, że 64 proc. Polaków uważa, że ceny domów i mieszkań będą dalej rosły, czyli aż tyle osób postrzega inwestycję w mieszkanie jako bezpieczną. Historia pokazuje, że przyszłość niekoniecznie będzie aż tak kolorowa. W okresach gorszej koniunktury mieszkania potrafią przecież tanieć.

Dość przypomnieć, że dekadę temu ceny mieszkań zaczęły spadać i zatrzymały się dopiero po 20-25-proc. przecenie. Na rynku wynajmu sytuacja była bez porównania lepsza. Co prawda w 2009 roku stawki za wynajem w Warszawie spadły o 10 proc., ale po tym szybkim dostosowaniu wróciły na ścieżkę wzrostów - wynika z danych NBP.

Szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl

Wciąż jednak rok 2019 z dużym prawdopodobieństwem inwestorzy, którzy kupili mieszkania na wynajem, zaliczą do udanych. Jeśli wierzyć zapowiedziom Rady Polityki Pieniężnej w 2019 roku nie są przecież planowane podwyżki stóp procentowych. Jest to o tyle ważne, że to właśnie utrzymywanie się bieżącej sytuacji taniego pieniądza jest jednym z powodów bardzo dobrej koniunktury w mieszkaniówce. Efekt jest taki, że mieszkania w największych miastach zdrożały w ciągu 12 miesięcy przeciętnie o ponad 13 proc. - wynika z listopadowego odczytu indeksu zmian cen mieszkań autorstwa Home Broker i Open Finance.

Wspomniany pośrednik wyliczył ponadto w listopadzie, że na wynajmie 2-pok. mieszkania w dużym mieście można w ciągu roku zarobić prawie 5,2 proc. i to już po uwzględnieniu wszystkich kosztów.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

  • SamborMS 2019-01-10 09:59:42
    Oczywiście, że tak! Ludzie zawsze będą potrzebować miejsc gdzie będą mogli mieszkać lub prowadzić biznes. Grupowe inwestycje w nowe budownictwo, rewitalizacje starych kamienic i późniejszy wynajem. To są właśnie cele na 2019 rok jak i na każdy kolejny. Potencjał jest ogromny a partnerzy tacy jak Mzuri CFI ze swoją wiedzą i doświadczeniem są idealnym połączeniem i wiarygodną obietnicą udanej inwestycji.
    • erikso 2019-03-11 20:23:02
      @SamborMS czy takie projekty są bezpieczne? Współpracowałeś z Mzuri CFI i masz informację z pierwszej ręki? Jestem wstępnie zainteresowany ale przed startem chciałbym zebrać kilka dodatkowych informacji. Dzięki!
  • janusz 2019-04-04 08:31:55
    Czemu nie? Chętnych nie brak w końcu to Warszawa. Sam mam zamiar kupić mieszkanie przy Okopowej 59 A na Warszawskiej Woli. To taka lokalizacja, że chętni na pewno się znajdą. Ta inwestycja ma wielki potencjał. Jestem pewny, że jeszcze wiele na niej zarobię.
  • patrycja 2019-04-04 11:34:50
    Mieszkania to jedno, a co z miejscami pracy? Słyszeliście zapewne o toczącej się walce między galeriami podhalańska i colorpark w nowym targu? Co myślicie o tym konflikcie? Jestem z podhala i znowu wychodzi z okolicznych góralstwo. Chcą wybudować i dać pracę, ale tradycyjnie okolica krytykuje... bo inwetsor nie stąd. Klapek weź się za siebie
  • kornelia 2019-06-04 09:28:57
    Dla mnie inwestycje w regionach turystycznych takich jak nasze polskie morze zawsze są bezpieczne. Nawet po załamaniu rynku wrócą do poprzedniej ceny dlatego, że tam nieruchomości żądzą się swoimi prawami. Zainwestowałam w Apartamenty Lubicz w Rowach i jestem dobrej myśli. Dziennik budowy jest bardzo przejrzysty, wszystko dokładnie udokumentowne. Wiem w jakim stanie znajduje się mój lokal i kiedy dostanę "klucz do ręki".
  • ania 2019-06-21 10:23:51
    Ja jak wynajmowałam mieszkanie to korzystałam ze strony portalenieruchomosci.pl. To był najszybszy i najwygodniejszy sposób na wynajęcie mieszkania.
  • Andrzej 2019-07-02 14:53:17
    warto warto... Posiadam apartament na osiedlu Lubicz w Rowach i uważam, że to była bardzo dobra inwestycja. Nie mówie tu o samych pieniądzach, ale wynajmujmący po prostu bardzo sobie chwalą. Myślę, że warto szukać miejsc poza głównymi skupiskami turystów - tam konkurencja jest ogromna. My w Rowach mamy względny spokój i blisko do morza, więc ludzie chcą przyjeżdżać.
  • Pawel 2019-07-31 07:39:24
    Ja skorzystałem ze strony portalenieruchomosci.pl i udało się znaleźć idealne mieszkanie na wynajem
  • Damian 2019-10-19 21:49:09
    Ja jestem za wprowadzeniem małych ograniczeń w prawie do wolności waszych szeptanych komentarzy. Bardziej pożyteczni bylibyście dla ludzkości przy noszeniu worków z cementem na tych waszych apartamentach i finansowo też by was pewnie bardziej docenili.
  • Adrian 2019-11-19 15:58:27
    Warszawa rozwija się ekspresowo i coraz więcej osób przenosi się do stolicy, dlatego uważam, że wynajem jest bardzo opłacalny. Sam kupiłem dwa mieszkania od Home Invest – na okopowej i Przy Agorze. Obydwa są umiejscowione przy metrze, w bardzo dobrej lokalizacji i znalezienie najemców takich mieszkań to będzie czysta formalność.
  • Nocny Marek 2020-03-24 10:49:33
    To się zawsze będzie opłacać. Sam kupiłem teraz mieszkanie od Home Invest na Okopowej właśnie z tą myślą i jak już przeliczyłem sobie koszty i zyski to wyjdę na tym na duuuży plus ze względu na super lokalizację inwestycji.