Myślisz o zainwestowaniu w projekt hotelowy? Poznaj potencjał i obszary ryzyka sektora condohoteli

Raport Fortech Consulting potwierdza, że inwestycje w condohotele są coraz popularniejsze w Polsce. Choć pierwsze condohotele powstawały na świecie już w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, w Polsce zaczęły zdobywać popularność dopiero w przeciągu ostatnich dwunastu lat. Jak przewidują autorzy raportu „Condo/Aparthotele. Perspektywy rozwoju sektora i obszary ryzyka”, zarazem turystyczna, jak i inwestorska atrakcyjność apartamentów na czasowy wynajem będzie utrzymywać tendencję wzrostową. Istotny jest jednak wybór bezpiecznej inwestycji i solidnego operatora.
Turyści coraz chętniej korzystają z bazy noclegowej w Polsce. Z danych udostępnionych przez Fortech Consulting, firmę specjalizującą się w rynku hotelarskim, można zauważyć dwie tendencje, które powinny zainteresować osoby myślące o zainwestowaniu w projekty hotelowe (do których według polskiego prawodawstwa należą również condohotele i aparthotele). Pierwszą jest rosnąca liczba turystów z kraju i zagranicy, którzy decydują się na nocleg w odwiedzanej okolicy. Drugą zaś jest fakt, że ludzie, wybierając miejsce na noc, coraz częściej korzystają z oferty właśnie hoteli. Jak piszą autorzy raportu: Znakomita większość turystów korzysta z usług hoteli. Dotyczy to i turystów krajowych i zagranicznych. Ich wspólny udział wzrósł z poziomu 57,38 proc. w 2010 roku do poziomu 65,38 proc. w 2017 roku z powodu wzrostu zamożności klientów i atrakcyjności polskiej oferty hotelowej.
Nie powinno dziwić, że na podstawie tak dobrych wskaźników inwestorzy skłaniają się do poszerzenia oferty lokalowej, coraz częściej sięgając przy tym po format condohoteli. Autorzy raportu przytaczają imponujące dane sprzed trzech lat: Rynek condo/hoteli w latach 2014-2015 podlegał dalszej profesjonalizacji. Według danych REAS oferta tego segmentu w 2014 roku wynosiła ok. 1000 lokali, by w 2015 roku wzrosnąć o blisko 50 proc..
Lokalizacja
Nieruchomości wakacyjne z oczywistych powodów koncentrują w miejscach chętnie odwiedzanych przez turystów. W raporcie padają wręcz nazwy konkretnych miejscowości: Od 2007 roku tzw. sektor second homes […] dynamicznie rozwijał się w największych nadmorskich kurortach – Sopocie, Władysławowie, miejscowościach Półwyspu Helskiego, Kołobrzegu, Międzyzdrojach, Świnoujściu, w popularnych mazurskich destynacjach – Mikołajkach, Olsztynie, Ostródzie oraz na południu kraju – w Zakopanem, Wiśle, Szklarskiej Porębie, Karpaczu. W niektórych miastach, jak przykładowo w Świnoujściu, zrealizowano wręcz po kilka inwestycji condo i aparthotelowych, co przełożyło się na nasycenie lokalnego rynku. Jeśli jednak spojrzeć na mapę Polski, stwierdzi się z zaskoczeniem, że rozkład podobnych projektów nie pokrywa się z atrakcyjnością okolicy. O ile bowiem w nadmorskich kurortach stale rośnie konkurencja między lokalami na wynajem, o tyle w Bieszczadach pierwszy condohotel w całym regionie zaczął powstawać dopiero w tym roku.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.