Najczęstsze błędy przy zarządzaniu najmem


Kupując nieruchomość pod wynajem sprawdzamy czy nie jest ona zadłużona, ale czy sprawdzamy czy pod tym adresem nie ma zarejestrowanej żadnej firmy i jak wyglądają plany zagospodarowania okolicy? Jak najłatwiej zweryfikować potencjalnego najemcę? I dlaczego tabelka w Excelu więcej znaczy niż wyciskacz do cytrusów Philippe Starcka? Podpowiadamy czego unikać przy indywidualnym zarządzaniu najmem mieszkania.
Określamy cel inwestycji
Na początku sprecyzujmy cel, czyli określmy dlaczego decydujemy się na zakup konkretnej nieruchomości: czy chcemy ją wynajmować krótko czy długoterminowo, jakiej grupie chcemy wynajmować mieszkanie (turystom, studentom, pracownikom zagranicznym), czy planujemy po jakimś czasie odsprzedać ją z zyskiem. Wszystko to, determinuje jaki rodzaj nieruchomości powinniśmy wybrać, jaka powinna być jej lokalizacja, wyposażenie, wielkość itd.
Tabelka w Excelu i zakup bez emocji
Nie decydujmy się na zakup mieszkania pod wpływem emocji, to nie my będziemy tam mieszkać, a ludzie mają rózne preferencje i gusta. Dla studentów liczyć się będzie często cena, wygoda i dobry dojazd na uczelnię. Niekoniecznie musimy inwestować w designerską umywalkę i włoskie płytki w łazience. Sprzęt AGD ma być funkcjonalny i dostosowany do potrzeb wynajmujących i warto zorientować się co jest lokalnie poszukiwane i pożądane w wyposażeniu mieszkania: dla studentów może być to mikrofalówka, a dla mieszkańców Śląska bez piekarnika się nie obejdzie. Nie popełniajmy błędu przeinwestowania mieszkania – klient może wybrać niższy czynsz zamiast luksusów.
Obliczmy wszystkie koszty, które będziemy musieli ponieść i wyliczmy, jakie przychody będzie generowała inwestycja. Pamiętajmy o oparciu swoich kalkulacji na bardziej pesymistycznym wariancie, zakładając na przykład, że nie uda nam się wynająć mieszkania przez jakiś czas i że możemy uzyskać cenę inną od rynkowej. Zachowajmy finansowy bufor – nie możemy wydać wszystkich oszczędności.
Sprawdźmy, czy mieszkanie nie jest zadłużone, czy nie ma tam zarejestrowanej żadnej firmy, jak wyglądają plany zagospodarowania przestrzennego okolicy, czy obok planowane są duże inwestycje lub remonty dużych budynków.
Weryfikacja najemcy i formalności
Zweryfikujmy najemcę, sprawdźmy czy nie widnieje w rejestrze dłużników.
– Czasem sposobem weryfikacji intencji potencjalnego najemcy jest zaprezentowanie mu umowy, z karami za opóźnieniami we wpłatach i oświadczeniem o możliwości wpisania do Krajowego Rejestru Wynajmujących i Najemców, w przypadku zaległości – doradza Katarzyna Gąsowska, która prowadzi firmę Home Rent, zajmującą się zarządzaniem mieszkaniami przeznaczonymi na wynajem.
Nawet jeżeli osoba wynajmująca jest z polecenia, podpisujemy umowę najmu i ustalmy kaucję. Warto do protokołu załączyć zdjęcia z mieszkania. Później sprawdzajmy czy płacone są należności: czynsz, ale także inne media.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.