Prawnik o tym, co powinna zawierać dobra umowa wynajmu mieszkania


O czym trzeba pamiętać podpisując umowę z najemcą? Jakie są kluczowe punkty, które powinna zawierać umowa. Jak wynajmujący może zabezpieczyć swoje prawa? Na te i inne pytania odpowiada ekspert Norbert Banaszek, z firmy doradczej Lege Advisors.
Często wśród wynajmujących mieszkania panuje błędne przekonanie, że w umowie najmu wystarczy wpisać dane najemcy i wynajmującego, stawkę czynszu, wysokość kaucji i okres najmu, bowiem wszystkie pozostałe kwestie i tak są uregulowane przez powszechnie obowiązujące przepisy. Czy tak jest w rzeczywistości?
Często spotykamy w obrocie jednostronicowe, gotowe umowy pobrane z internetu, które sprawdzają się do czasu np. pierwszej awarii zamka w drzwiach wejściowych. Wtedy zaczyna się nerwowe poszukiwanie w przepisach i interpretacjach kogo obciąża koszt jego naprawy. Warto zauważyć, że umowy wynajmu nieruchomości komercyjnych nierzadko liczą kilkadziesiąt stron i więcej. Kluczowe zatem przy umowie najmu mieszkania jest możliwie pełne i dokładne określenie wzajemnych praw i obowiązków w ramach codziennej eksploatacji, napraw, konserwacji i zakończenia najmu. Czas poświęcony przy zawieraniu umowy pozwala uniknąć potem stresu i niepotrzebnych dyskusji, które czasami kończą się w sądzie.
Co warto zatem zawrzeć w takiej umowie?
Trzeba opisać w umowie lub załącznikach stan wydawanego lokalu, jego wyposażenie (można załączyć dokumentację fotograficzną), zakres ewentualnych drobnych modyfikacji, które nie wymagają zgody wynajmującego, ilość osób zamieszkujących lokal z najemcą, sposób korzystania (m.in. kwestie posiadania zwierząt), określić zakres odpowiedzialności za naprawy i konserwacji lokalu oraz wyposażenia (włącznie z terminami usuwania awarii przez wynajmującego), okres i tryb rozliczenia zużytych mediów (rozliczeń dokonujmy nie rzadziej niż w terminach rozliczeń ze wspólnotą/spółdzielnią), warunki dokonywania ewentualnych inspekcji stanu lokalu, przesłanki rozwiązania umowy za wypowiedzeniem i w trybie natychmiastowym (tylko w przypadku najmu do celu niemieszkalnego), procedurę zwrotu lokalu i ewentualny tryb przywrócenia go do stanu pierwotnego. Starajmy się wszystkie czynności np. wydanie lokalu, czy przekazanie kaucji, dokumentować na piśmie. Dobrze byłoby też dostarczyć najemcy regulamin porządku domowego wspólnoty i spółdzielni i zobligować go na piśmie do przestrzegania.© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)
Odpowiedz-
4
0
Odpowiedz-
1
0