Prywatne akademiki - najciekawszy rynek inwestycyjny w Polsce?

Co szykują rynkowi gracze i jakie są perspektywy rozwoju rynku? Czy komfort instytucjonalnego najmu przekona studentów albo ich rodziców? Modne inwestycyjnie prywatne akademiki dadzą oczekiwaną stopę zwrotu czy okażą się rozczarowaniem?
Jak co roku we wrześniu w miastach akademickich zapanuje ożywienie na rynku najmu mieszkań - zbliża się rozpoczęcie roku akademickiego. Studenci, w Polsce wyjątkowo liczna populacja - ponad 1,3 mln, mają kilka rozwiązań. Mogą liczyć na miejsce w akademikach szkół publicznych. Te jednak zaspakajają tylko od 10 do 15 proc. popytu. Żeby otrzymać zakwaterowanie trzeba spełniać kryteria dochodowe, standard w budynkach często nadal pozostawia wiele do życzenia. Należy też przygotować się na ograniczenie prywatności i szkołę życia w pakiecie.
Kolejnym wyborem jest skorzystanie z oferty indywidualnego rynku najmu i w większości tak się dzieje. Teraz studentowi przyda się łut szczęścia, bo oferta mieszkań jest niesatysfakcjonująca. Mimo inwestycyjnych zakupów mieszkań pod wynajem lokale wciąż odstraszają stanem, wyglądem, funkcjonalnością, kosztownym utrzymaniem. Bywa brzydko i jednocześnie drogo. Studenci nie należą też do preferowanej grupy, o której docelowo myślą właściciele lokali pod wynajem. Zdarza się, że mieszkania dla młodych ludzi mają z definicji obniżoną, „studencką” jakość.
– Odstraszają wysokie czynsze, niejednolite zasady najmu i nieprzejrzysty rynek. Zadania nie ułatwia również często spotykana „dyskryminacja” studentów, którzy przez wielu właścicieli są wykluczani z grona potencjalnych najemców – potwierdza Joanna Modrzejewska Cotelnic, konsultant REAS. – Między innymi z tego powodu spora liczba studentów (20-30 proc. ) korzysta z trzeciej opcji - pozostania w domu rodzinnym. Cześć z nich dobrowolnie wybiera życie z rodzicami lub innymi członkami rodziny. Reszta zapewne chciałaby rozpocząć własne życie, ale nie mogą sobie na to pozwolić lub nie mogą znaleźć właściwej oferty – komentuje Joanna Modrzejewska Cotelnic.
Perspektywy rynku w liczbach
Wzrastają oczekiwania co do komfortu i standardu mieszkań. Młodzi ludzie liczą na wyższą jakość i dodatkowych usługi jak np. pralnia czy siłownia w budynku. Taki standard mógłby oferować sektor prywatnych akademików, ale ich udział w rynku jest na razie znikomy. Inwestorów powinny zainteresować liczby i tendencje: Polska ma jedną z największych populacji studenckich w Europie, ale też jak zaznacza Joanna Modrzejewska Cotelnic: – czerpie korzyści z globalnego trendu wzrostu liczby studentów zagranicznych. Obecnie na świecie poza granicami swojego kraju naukę podejmuje ponad 4,5 miliona osób. Do 2020 r. liczba ta ma się podwoić. W roku akademickim 2016/2017 na polskich uczelniach studiowało 65 700 studentów spoza naszego kraju. Dynamika wzrostu tej grupy jest ogromna. Wystarczy wspomnieć, że w ciągu ostatnich pięciu lat jej liczebność niemal się podwoiła, osiągając rocznie średnio blisko 20 proc. wzrost - wylicza ekspertka.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.