Sektor prywatnych akademików daleki od napełnienia


Sektor prywatnych akademików staje się coraz bardziej popularny i przyciąga uwagę coraz większej liczby studentów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. O perspektywach rozwoju rynku mówi nam Nebil Senman, partner zarządzający w Griffin Real Estate.
Czy sektor prywatnych akademików w Polsce ma potencjał?
Potencjał rynku prywatnych akademików jest w Polsce ogromny, ponieważ rynek ten znajduje się na wczesnym stadium rozwoju i wciąż daleki jest do pełnego nasycenia. Akademiki państwowe zaspokajają potrzeby zaledwie 9 proc. spośród ok. 1,5 miliona studentów - to dużo poniżej poziomów obserwowanych na bardziej dojrzałych rynkach, takich jak Wielka Brytania (24 proc.), Holandia (16 proc.), Francja (15 proc.) i Niemcy (11 proc.). Pomimo tego, że sektor ten przyciąga coraz więcej inwestorów, to wciąż mamy na nim zaledwie kilku aktywnych graczy, takich jak Student Depot, BaseCamp i Golub GetHouse.
Pokój w takim akademiku, może być lepszą alternatywą niż wynajem mieszkania?
Opłaty są tu niższe niż w przypadku wynajmowanych mieszkań, a jednocześnie domy studenckie mają do zaoferowania dużo więcej: na przykład WiFi, przestrzeń wspólną do wypoczynku i pracy, sale do fitnessu itp. Dlatego wynajęcie pokoju w należącym do Student Depot akademiku może okazać się tańsze niż nawet wynajęte w kilka osób mieszkanie, gdzie dochodzą opłaty za usługi dodatkowe. Ponadto, z formalnego punktu widzenia, mieszkanie w akademiku jest bezpieczniejsze. Jeśli tylko student nie narusza regulaminu i nie zalega z opłatami, to nie ma ryzyka, że lokal nie zostanie mu wypowiedziany, tak jak to bywa w przypadku prywatnych mieszkań. U nas można spokojnie mieszkać od początku do końca studiów.
Jakie inwestycje tego rodzaju Państwo przygotowują?
Obecnie Student Depot oferuje 1.500 łóżek w Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Wrocławiu. We wrześniu tego roku oddany zostanie do użytku kolejny obiekt, w Warszawie, na niemal 500 łóżek. Do roku 2020/2021 planujemy ukończenie kolejnych inwestycji w Gdańsku, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu, co zwiększy całkowitą liczbę oferowanych przez nas łóżek do 3,500.
Skąd wzrost zapotrzebowania na prywatne akademiki?
W Polsce mamy do czynienia z rosnącą populacją studentów, również zagranicznych. Jednocześnie to zaplecze, jakim dysponują uczelnie, może pomieścić jedynie niewielką ich część. Dlatego młodzi ludzie muszą wynajmować mieszkania – albo w pojedynkę, albo wspólnie z innymi studentami. W rezultacie mamy ogromny popyt na wysokiej jakości akademiki. Celem Student Depot jest zaspokojenie tego popytu, a następnie generowanie stabilnych przychodów z wynajmu.
- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.