Większa dostępność mieszkań na wynajem. To efekt pakietu mieszkaniowego


Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań - takie mają być m.in efekty społecznej części pakietu mieszkaniowego - wskazało we wtorek MRPiT.
W przypadku budowy mieszkań społecznych z wyższą partycypacją lokatora w kosztach budowy, będzie możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności - wyjaśniło MRPiT. Wskazało również na dopłaty do czynszu w programie "Mieszkanie na start" i szansę "dojścia do własności nowego mieszkania także dla osób bez zdolności czynszowej". Opcja dla "stających na nogi" zakłada też dopłaty do czynszu dla lokatorów mieszkań wynajmowanych od inwestora przez gminę i podnajmowanych lokatorowi.
Resort zwrócił uwagę, że w pakiecie uwzględniono "finansowanie tworzenia powierzchni wspólnych dla seniorów w budynkach komunalnych".
Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa to, jak zaznaczyło ministerstwo, "dodatkowa pula środków w wysokości 1,5 mld zł; dla gmin, które chciałyby wesprzeć budownictwo społeczne, ale ich budżety ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19". Wysokość wsparcia ma wynieść 10 proc. planowanej inwestycji mieszkaniowej istniejącego TBS/SIM lub w przypadku nowego SIM - 3 mln zł. "Wnioski będą przyjmowane przez KZN i rozpatrywane w terminie 60 dni; będzie obowiązywać uproszczona procedura" - wyjaśniono.
Odnosząc się do pomocy kierowanej bezpośrednio do lokatorów, resort zwrócił uwagę na nowe dopłaty do czynszu wliczane do dodatków mieszkaniowych. Ma się to wiązać z wyższymi dodatkami mieszkaniowymi dla najemców dotkniętych skutkami epidemii COVID-19 - "do 1 500 zł miesięcznie przez pół roku, na pokrycie do 75 proc. czynszu" oraz "systemowo lepszą procedurę dla wnioskujących o dodatek mieszkaniowy".
Z kolei zmiany w Krajowym Zasobie Nieruchomości zakładają "wykorzystanie potencjału KZN dla rozwoju społecznego budownictwa czynszowego". Zgodnie z nowymi rozwiązaniami KZN będzie mógł wnosić grunty do TBS/SIM. W ramach KZN zostanie ponadto utworzony Fundusz Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN. "Będzie on zasilany środkami z gospodarowania nieruchomościami KZN" - podkreślił resort. Z kolei środki z Funduszu mają być przeznaczone na tworzenie przez KZN społecznych inicjatyw mieszkaniowych (SIM) lub obejmowanie w nich udziałów. "KZN będzie mógł też tworzyć i przystępować do już istniejących SIM lub towarzystw budownictwa społecznego (TBS)" - zaznaczono.

- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.