Wynajmowanie mieszkania bez podatku. Co za to grozi?


Wynajem mieszkań „na czarno” to proceder dość często spotykany. Co grozi za niezgłoszenie do urzędu skarbowego dochodów uzyskiwanych z prywatnego najmu? Jakie kary może wymierzyć fiskus? Zobacz opinię eksperta.
Przychody z najmu mieszkania są opodatkowane. Jeżeli mieszkanie jest wynajmowane przez właściciela, osobę fizyczną, innej osobie na cele mieszkaniowe, to do wyboru jest ryczałt lub zasady ogólne. Ryczałt od najmu to 8,5 proc. od przychodu, od nadwyżki ponad 100 tysięcy rocznie należy odprowadzać 12,5 proc. Nie trzeba prowadzić złożonych rachunków, do końca stycznia należy złożyć PIT-28 z pełnym rozliczeniem.
Jeśli ktoś nie wybrał ryczałtu, wysyłając pismo do swojego urzędu skarbowego, to powinien rozliczać się na zasadach ogólnych: zliczając koszty związane z mieszkaniem i przychody z najmu, i od dochodu co miesiąc płacić zaliczkę na podatek. Ma wtedy nieco więcej obowiązków związanych z wyliczeniami i dokumentami, również więcej czasu na zeznanie roczne: do końca kwietnia w swoim "standardowym" zeznaniu uwzględnia przychody z najmu.
Ze względu na prostotę obliczania (ryczałt) i niezbędną ewidencję przychodów Stowarzyszenie Mieszkanicznik zaleca, aby wszystkie czynsze i kaucje przechodziły przez rachunek bankowy. Nie są wtedy potrzebne pokwitowania, a dzięki przelewom błyskawicznym kaucję możemy przekazać o dowolnej porze.
Jakie kary grożą za nieopłacenie podatku za wynajem mieszkania?
Prawdopodobnie co najmniej spotkanie z inspektorem karno-skarbowym, i dalej standardowe: wyliczenie należnego podatku z odsetkami za pięć lat wstecz. Dla osób uprawiających zawody zaufania publicznego i na stanowiskach wymagających nieposzlakowanej opinii jednak nawet takie postępowanie może spowodować utratę możliwości zarobkowania.
Inne niebezpieczeństwa związane z najmem: problemy z płaceniem czynszu przez najemcę nie zwalniają właściciela z konieczności opłacania rachunków za media i opłat do wspólnoty/spółdzielni. W skrajnych przypadkach, kiedy najemca nie wywiązuje się z umowy najmu i nie płaci czynszu, odzyskanie mieszkania może wymagać drogi sądowej i doprowadzenia do eksmisji. Są to na szczęście rzadkie przypadki, częściej zdarzają się głównie dyskusje co do czystości i stanu mieszkania na koniec najmu, i oczywiście w związku z tym spory o kaucję.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.