Globalne trendy na rynku nieruchomości komercyjnych – o tym rozmawialiśmy na EEC 2016

Jak sytuacja geopolityczna oddziałuje na rynek nieruchomości komercyjnych? W jakim kierunku zmierza rozwój tej branży w Polsce? Jaka będzie przyszłość sektora usług dla biznesu w naszym kraju i czy jego wpływ na wzrost rynku nieruchomości biurowych pozostanie tak znaczący? To tylko część tematów, o których dyskutowali prelegenci sesji dotyczących nieruchomości w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016 w Katowicach.

Przeczytaj relacje z sesji:

"Nieruchomości komercyjne w Europie Centralnej"

"Ewolucja rynku nieruchomości w Polsce"

"Sektor usług dla biznesu w Polsce"

"Przemysł czasu wolnego"

„Przestrzeń publiczna w miastach”

"Konsument XXI wieku"

Wśród prelegentów sesji dot. nieruchomości komercyjnych byli m.in.: Ewelina Kałużna – Dyrektor Leasingu i Zarządzania Wartością Budynków, Skanska Property Poland; Anna Kicińska – Lider Grupy Doradztwa Nieruchomości w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej, EY; Maciej K. Król – Prezes Zarządu, Xcity Investment Sp. z o.o.; Rafał Mazurczak – Dyrektor, Dział Biur i Hoteli, Echo Investment SA; Marek Paczuski − Dyrektor, Dział Doradztwa Inwestycyjnego, Savills Sp. z o.o.; Mariusz Skiba − Wiceprezydent Katowic; Maciej Wójcik – Prezes Zarządu, TDJ Estate Sp. z o.o.; Rafał Bator – Partner, Enterprise Investors; Iwona Chojnowska-Haponik – Dyrektor, Departament Inwestycji Zagranicznych, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA; Bogdan Dzik – Wiceprezes Zarządu, Impel SA; Maciej Gołaś – Dyrektor, Departament Produktów i Usług Bankowości Transakcyjnej, ING Bank Śląski SA; Marek Grodziński – Vice President, Dyrektor Europejskiej Sieci Centrów Usług Biznesowych, Capgemini Polska; Adam Jamioł – Dyrektor, Dział Doradztwa Biznesowego, PwC; Karol Klin – Dyrektor Regionalny, Echo Investment; Krzysztof Misiak – Partner, Cushman & Wakefield Polska Sp. z o.o.; Paweł Panczyj – Dyrektor Zarządzający, ABSL Polska; Mateusz Skowroński – Naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów, Urząd Miasta Katowice.

W ramach Kongresu odbyły się m.in. następujące sesje dot. nieruchomości:

19.05.2016 r. | godz. 9.30-11.00
Nieruchomości komercyjne w Europie Centralnej

- Globalne trendy na rynku nieruchomości komercyjnych – co nas czeka w niedalekiej przyszłości?
- Czas trudnych decyzji dla Europy. Jak sytuacja geopolityczna oddziałuje na rynek nieruchomości?
- Nowe klasy aktywów. Akademiki, mieszkania senioralne czy domy opieki na celowniku inwestorów?
- Niebanalna architektura, wysokie technologie, przenikanie funkcji – jak budować przewagi konkurencyjne na rynku nieruchomości komercyjnych?

19.05.2016 r. | godz. 13.30-15.00
Ewolucja rynku nieruchomości w Polsce

- Warszawa traci blask? Kapitał szerszym strumieniem płynie do miast regionalnych
- Apetyty inwestorów a kurczący się rynek atrakcyjnych aktywów. Czy Polsce grozi spowolnienie?
- Syndrom nasycenia: biura, galerie handlowe, hotele. W co warto inwestować, gdzie są nowe szanse?
- Sytuacja makroekonomiczna, kapitał ludzki, aktywne samorządy. Jak miasta i regiony walczą o inwestorów?

19.05.2016 r. | godz. 15.30-17.00
Sektor usług dla biznesu w Polsce

- Główne ośrodki usług wspólnych (BPO/SSC) w Polsce
- Dynamika rozwoju sektora oraz perspektywy na lata 2016-2020. Skutki dla gospodarki i regionalnych rynków pracy
- Preferencje dla inwestorów, infrastruktura biurowa, dostępność kadr, koszty pracy – wciąż aktualne atuty?
- Centra usług – panaceum na kłopoty rynku pracy? Za i przeciw
- Poszukiwany profil pracownika. Jakość miejsca pracy w sektorze wyzwaniem dla pracodawcy
- Odpływ inwestorów z sektora BPO/SSC to tylko kwestia czasu? Polityka kotwiczenia. Ewolucja zakresu świadczonych usług

19.05.2016 r. | godz. 11.30-13.00
Klimat inwestycyjny w Polsce

- Zaangażowanie funduszy PE w Polsce. Skala, formy, tendencje
- Potencjał polskiej gospodarki
- W co warto się angażować? Rodzaje aktywów i branże
- Czy kapitał ma narodowość? Strategie funduszy a polityka gospodarcza
- Pogoda dla inwestorów? Ocena klimatu inwestycyjnego w Polsce

19.05.2016 r. | godz. 11.30-13.00
Przestrzeń publiczna w miastach

- Jak prywatni inwestorzy zmieniają przestrzeń miejską?
- Wizjonerstwo czy pragmatyzm – trendy w architekturze obiektów komercyjnych i publicznych
- Projektowanie miast i przestrzeni publicznej: przyjazne dla mieszkańców, atrakcyjne dla inwestorów – rola władz samorządowych
- Inwestycje zagraniczne a rynek nieruchomości – pustostany straszą czy kuszą?

19.05.2016 r. | godz. 13.30-15.00
Rewitalizacja przestrzeni miejskiej

- Rewitalizacja czy remont? Co się kryje za nośnym hasłem?
- Rewitalizacja jako sposób zapobiegania „rozlewaniu się miast”
- Narzędzia i metody. Włączanie społeczności lokalnych do projektów rewitalizacyjnych
- Wykorzystanie doświadczeń światowych – dobre i złe praktyki
- Czy Łódź, Wałbrzych i Bytom są w stanie wyznaczyć polskie standardy?

19.05.2016 r. | godz. 15.30-17.00
Przemysł czasu wolnego

- Leisure industry na świecie i w Europie. Potencjał, dynamika rynku, trendy
- Czas wolny jako biznes: produkty, usługi i miejsca pracy. Przykłady ciekawe i pożyteczne
- Ekonomizacja kultury. Idee jako kapitał? „Przemysły kreatywne” w miastach i regionach
- Rozwój lokalny w oparciu o zasoby kultury, dziedzictwa, więzi społecznych
- Jak inwestować w przemyśle czasu wolnego? Rola infrastruktury sportu, rozrywki, turystyki, kultury

20.05.2016 r. | godz. 09.30-11.00
Konsument XXI wieku

- Smartfon w centrum procesu zakupowego współczesnego klienta
- Pokolenia X,Y, Z – wyzwanie dla sieci handlowych
- Konsument wygodny, nielojalny, niecierpliwy. Metody budowania więzi
- Klient wielkomiejski – większy dochód, większe wymagania
- Tworzenie oferty szytej na miarę
- Logistyka. Towar „tu i teraz” a satysfakcja klienta

20.05.2016 r. | godz. 09.30-11.00
Zarządzanie przestrzenią miejską

- Współpraca czy rywalizacja? Sektor publiczny i prywatny w mieście
- Demografia i migracja jako kluczowe uwarunkowania strategii rozwoju miast
- Realizacja długofalowego planu gospodarowania przestrzenią – ograniczenia i typowe błędy
- Atrakcyjna przestrzeń jako sposób rywalizacji o mieszkańców w dobie wyludniania się miast
- Wpływ przyjaznego środowiska miejskiego i oferty czasu wolnego na atrakcyjność inwestycyjną
- Inwestycje prywatne zmieniające obraz polskich miast

 Więcej informacji o Kongresie: www.eecpoland.eu

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.