Śląsk tworzy nowe możliwości. Za nami Property Forum ONLINE – Regiony

Żadne z największych polskich miast w ostatnich latach nie zaliczyło tak wielkiego wzrostu gospodarczego i szybkiego rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych jak Katowice. Niestety, inwestycyjny optymizm zakłóciła pandemia. O mocnych i słabych stronach aglomeracji oraz o perspektywach na przyszłość rozmawiali uczestnicy Property Forum ONLINE – Regiony. Fokus na Śląsk.

Inwestorzy otwierają tu swoje siedziby, tworzą centra usług wspólnych, wynajmują magazyny i budują kolejne nieruchomości – biurowce, hotele, centra logistyczne.

Tych atutów jest wiele. Katowice to dynamicznie rozwijające się miasto, zamieszkane przez prawie 300 tys. osób. Patrząc na całą Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, potencjał zasobów ludzkich jest o wiele większy - żyje w niej 2,2 mln osób.

Lokalizacja w sercu Europy, bardzo dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna, zachęty inwestycyjne, w tym oferowane przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną i wielki potencjał młodej i wykwalifikowanej kadry specjalistów. Nie dziwi, że w planach i realizacji są kolejne inwestycje: od zielonych dzielnic, przez długo wyczekiwany parking w Strefie Kultury, po spektakularne biurowce.

Niestety, inwestycyjny optymizm zakłóciła pandemia. Dziś region musi mierzyć się z nowymi wyzwaniami, jakie przyniósł covid-19. Skutki są widoczne gołym okiem – choćby wstrzymane realizacje hoteli czy biurowców.

- Widzimy spowolnienie na rynku nieruchomościowym, ale jest ono przejściowe. Region ma duży potencjał, który pozwoli nadrobić zaległości - mówił Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. - Różnorodność zawsze była siłą Śląska - całej aglomeracji. Napędza region. Uważam, że razem poradzimy sobie z wszelkimi przeciwnościami - zapewnił.

Wiele regionów na długo zapamięta lekcję z pandemii. Strategia wyjścia z covidowej rzeczywistości jest tu kluczowa. Jak nie zaprzepaścić potencjału tego miasta? Jak uchronić biznesy będące kołem zamachowym Metropolii? Uczestnicy sesji inauguracyjnej jasno zdefiniowali mocne i słabe punkty GZM.

- Jest kilka „wąskich gardeł” i wyzwań dla Śląska - mówił Mariusz Sosna, Tribe Lead for Applications & Support, ING Tech Poland. - Mamy spory problem z rozpoznawalnością regionu. Dużo prościej byłoby rozwijać biznes, gdyby w głowach inwestorów  Śląsk znajdował się na wyższej pozycji.

Maciej Wójcik, partner zarządzający, TDJ Estate zapewnił, że biznes deweloperski rozwija się dobrze, ale generalnie brakuje pomysłu na Śląsk na najbliższe 15 lat i więcej. - Musimy szukać dróg, m.in. do transformacji energetycznej. Dlatego warto poświęcić czas i uwagę na to, aby transformacja energetyczna zmierzała w kierunku działań offsetowych, czyli koncentracji na tym, aby produkcja związana z przemysłem energetycznym zmieniała się zgodnie z wymaganiami Komisji Europejskiej. Deweloperzy oczywiście będą nadal budować mieszkania i biurowce, ale bez tych działań nie osiągniemy wielkiego sukcesu - mówił. - Jeśli będzie pomysł na Śląsk, to deweloperzy będą tworzyć nowe osiedla, pojawią się firmy, m.in. technologiczne, być może energetyczne. To one będą głównym najemcą biurowców - dodał i zapewnił, że wciąż będą potrzebne duże przestrzenie biurowe. Biznes potrzebuje siedziby, a lokalizacja i jakość biur oraz serwisu są kluczowe dla firm i ich pracowników.

Z kolei Janusz Michałek, prezes zarządu, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna przekonywał, że Polska i region śląski zyskały w czasie pandemii. - W strefie mamy 30 nowych decyzji inwestycyjnych. Wygląda na to, że dotychczasowy rekord zostanie pobity - mówił Janusz Michałek. - Śląsk staje się hubem elektromobilności. Duże inwestycje koreańskie lokują się na terenach KSSE - dodał.

Istotne jest również szukanie nowych przewag w obszarach związanych np. z relacjami i klimatem inwestycyjnym, które sprawią, że Katowice będą w stanie konkurować z największymi Metropoliami w Europie. Czego jeszcze trzeba, by inwestorom dobrze prowadziło się w biznes w tym regionie?

- Potrzebny jest silna współpraca oraz dialog biznesu i szkolnictwa - uważa Sławomir Bekier, dyrektor finansowy, członek zarządu, FCA Poland – spółki koncernu motoryzacyjnego Stellantis. Prelegent Property Forum Regiony zapewnił, że aglomeracja oferuje dobre warunki do życia i pracy, a strefa ekonomiczna jest istotnym wsparciem dla biznesu.

Hotele czekają na start MICE

W ostatnich latach rozwój rynku hoteli na Śląsku mocno przyspieszył. Inwestycje przemysłowe, nowe centra usług, a przede wszystkim dynamiczny rozwój sektora MICE – wydarzeń rozrywkowych, biznesowych i sportowych spowodowały, że w mieście i regionie zadebiutowały nowe marki hotelarskie, a kolejne zaplanowały inwestycje. Niestety hotelowy boom przerwała pandemia. W 2020 roku katowickie hotele zanotowały obłożenie na poziomie 26 proc.

Przed pandemią było to ok. 67 proc. W ubiegłym roku w mieście nie otworzył się żaden nowy hotel. Wstrzymano też kilka planowanych inwestycji.

- Realizacja Vienna House R.evo została wstrzymana. To pozwala na korektę formuły projektu i dostosowanie do nowych trendów - mówił Tomasz Piórkowski, Regional Director Cracow & Katowice, Vienna House.

Swoją inwestycję hotelową w Katowicach  wstrzymała również Puro Hotels.

- Zamroziliśmy inwestycję w Katowicach na początku pandemii. Obiekt został zabezpieczony. Obecnie obserwujemy rynek, chcemy wznawiać pracę, ale musimy mieć informację o tym, kiedy sytuacja będzie się stabilizować. Mamy nadzieję, że na początku 2022 najlepsze projekty hotelowe odzyskają zaufanie w bankach - mówił Przemysław Wieczorek, członek zarządu, Puro Hotels.

O ile rynki żyjące z klientów indywidualnych i przyjazdów turystycznych mają szansę podnieść się szybciej, o tyle hotele opierające się na dużych międzynarodowych kongresach, konferencjach i wydarzeniach nadal są w bardzo złej sytuacji. Kiedy sytuacja ulegnie zmianie?

- Pierwsza połowa 2021 jest stracona dla branży MICE. Odbicie będzie możliwe w 2022. W drugiej połowie br. ruszymy z wydarzeniami - mówi Marcin Stolarz, prezes zarządu, PTWP Event Center. - Ważne, żeby powoli to koło zaczęło się toczyć, ale na razie firmy ostrożnie podchodzą do rezerwacji i organizacji wydarzeń - dodał i zaznaczył, że w odbudowie MICE ważna jest elastyczność, lojalność branży i otwartość na partnerstwo, a wsparcie ze strony miast, większe środki na promocję i rozwój są kluczowe dla biznesu.

Biurowce gotowe na powrót najemców

Hotele czekają na restart branży MICE, a rynek biurowy na powrót pracowników do biur. Już dziś wiemy, że nie wszyscy wrócą do 8-godzinnej, przez pięć dni w tygodniu pracy w biurze. Przyszłość rynku biurowego będzie stała pod znakiem elastyczności. Wyraźnie widać, że dla jednych ograniczeniem swobody stała się konieczność pracy z domu i brak kontaktu ze współpracownikami, a dla innych konieczność powrotu do form pracy sprzed pandemii. Czy oznacza to konieczność zmiany podejścia w rozmowach z najemcami?

- Otwarcie na potrzeby najemców, krótsze umowy, dostosowane zachęty to działania, które będą musieli podejmować deweloperzy - uważa Bartłomiej Solik, dyrektor operacyjny, TDJ Estate.

Według Tomasza Zydorka, Leasing Director Gdańsk & Katowice, Cavatina Holding, zmiany w oczekiwaniach najemców są nieznaczne. - Wciąż kluczowa jest lokalizacja, ale coraz częściej poszukiwane są przestrzenie elastyczne - mówi.

Z tym, że elastyczność to w obecnej sytuacji na rynku biurowym słowo klucz zgadza się Mirosław Czarnik, prezes zarządu, GPP Business Park. - Musimy zadbać o odpowiednią ofertę wyboru powierzchni - od coworkingowych po gabinety - wyjaśnił.

Jak zauważył Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja właściciela Savills, w czasach pandemii ważną rolę pełnią zrównoważone budynki, a zdaniem Mirosława Czarnika budownictwo czeka ewolucja. - Nie ma ucieczki od zrównoważonego budownictwa, a pandemia powoduje przyspieszenie w tym obszarze. Kolejnym krokiem jest tworzenie zrównoważonych dzielnic, a nawet miast - mówił podczas sesji poświęconej rynkowi biurowemu na Śląsku.

Sektor ten wyróżnia się na tle innych rynków regionalnych. Po oddaniu do użytkowania w 2020 roku ponad 60 tys. mkw. biur całkowita ich podaż w Katowicach zbliżyła się do poziomu 600 tys. mkw. Jedną z sił napędowych rozwoju sektora biurowego w Katowicach jest rosnący sektor IT i usług dla biznesu. Ten ostatni jeszcze urośnie.

- Do końca br. powstanie 1,5 tys. nowych miejsc pracy - poinformowała Magdalena Kolka, zastępca naczelnika wydziału obsługi inwestorów, Urząd Miasta Katowice

Od 2016 do 2020 r. liczba osób zatrudnionych w centrach usług w Katowicach wzrosła z nieco ponad 16 tys. do 27 tys. w 2020 r. A według prognoz ABSL w 2021 r. liczba ta może zwiększyć się do 28,5 tys.

Ale nowych umów na razie nie ma zbyt wiele. Nowe transakcje to raczej transfery z jednych biurowców do drugich. A żeby rynek rósł w takim tempie jak dotychczas, potrzebne są nowe inwestycje, debiuty kolejnych graczy, którzy wynajmą powierzchnie biurowe. Tymczasem eksperci wskazują na możliwość wystąpienia luki podażowej w latach 2022-2023, w związku z nieco niższą skłonnością deweloperów do uruchamiania nowych inwestycji. Jak jeszcze zmieni się rynek?

- Deweloperzy będą zmuszeni określić portfolio najemców, jakich chcieliby mieć w biurowcach - uważa Marcin Nowak, Managing Director, AMMEGA Business Services, ABSL.

Globalni inwestorzy wciąż pozytywnie oceniają potencjał inwestycyjny Śląska.

Mamy wyśrubowane oczekiwania co do obiektów pod laboratoria czy biura. Poza Katowicami nie moglibyśmy znaleźć dogodnych lokalizacji do tego, by takie inwestycje przeprowadzić - mówił Dawid Idzior, członek zarządu, Rockwell Automation w Polsce - globalnego koncernu, który w Polsce ma biuro handlowe w Warszawie oraz zakład produkcyjny w Katowicach.

Pandemia mieszkaniówce nie straszna

Sektor mieszkaniowy rozwija się na Śląsku niezwykle dynamicznie. W 2020 r. w woj. śląskim oddano do użytkowania o ponad 30 proc. więcej mieszkań niż  w roku poprzednim.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia z pond 2,2 mln mieszkańców to potężny rynek, który kusi największych deweloperów. Jednak prosty schemat już się nie sprawdza. Polacy chcą mieszkać w większych, dobrze zaprojektowanych, ekologicznych i funkcjonalnych budynkach z duszą. Trendy takie jak budownictwo mixed-use, co-living i rewitalizacja coraz śmielej rozpychają się na rynku.

Jak pandemia COVID-19 zmieniła mieszkaniowe trendy? - Klienci szukają mieszkań 2- i 3-pokojowych, gwarantujących przestrzeń prywatną. Lokalizacje mieszkań blisko parków to przyszłość rynku - mówiła Iwona Sroka, członek zarządu, Murapol i zaznaczyła, że Nowy Ład będzie dodatkowo nakręcał popyt na nowe mieszkania.

Zdaniem Adama Urbańskiego, dyrektora sprzedaży TDJ Estate, rewolucji w projektowaniu nie będzie. Z kolei Mirosław Czarnik, Share Home Silesia, przekonuje, że czekają nas zmiany. - Mieszkania będą kompaktowe, wyposażone w klimatyzację i zlokalizowane w otoczeniu powierzchni zielonych - mówi

Pomimo początkowej stagnacji, w połowie ubiegłego roku rynek nieruchomości mieszkaniowych wrócił do stanu sprzed pandemii. Jednak tak naprawdę już nigdy nie będzie to sektor, jaki znaliśmy przed 2020 r. Znacznie zmieniły się oczekiwania klientów, ich preferencje i postrzeganie własnej, autonomicznej przestrzeni. I między innymi o oczekiwania dzisiejszych mieszkańców miast, receptę na tworzenie miejsca atrakcyjnego dla turystów, mieszkańców i biznesu zapytaliśmy Arkadiusza Czecha, burmistrza Tarnowskich Gór.

- Nie chcemy w mieście takim jak Tarnowskie Góry branż uciążliwych dla środowiska - to tylko jeden z postulatów, o których mówił Arkadiusz Czech.

Magazyny podkręcają tempo

Górny Śląsk i okolice to dzisiaj czołówka pod względem podaży nowej powierzchni magazynowej. W I kwartale br. oddano tu blisko 250 tys. mkw., co plasuje rynek na trzeciej pozycji w kraju pod względem popytu. Oprócz koncentracji przemysłu, usług, transportu i handlu, atutem województwa śląskiego i ważnym argumentem dla deweloperów magazynowych i ich klientów jest liczba mieszkańców, która wynosi ponad 4,5 mln – to drugi, po województwie mazowieckim, wynik w Polsce.

- Elektromobilność, rozwój e-commerce i produkcji oraz duży popyt konsumpcyjny stały się motorem napędowym dla śląskich magazynów - mówiła Renata Osiecka, partner zarządzająca, AXI IMMO Group.

Jak wskazała Anna Głowacz, dyrektor, Dział Powierzchni Logistyczno-Przemysłowych, AXI IMMO, śląski rynek magazynowy przechodzi zmiany, ale w dalszym ciągu jest dobrze postrzegany przez inwestorów: duże sieci handlowe, e-commerce, kurierów, czy branżę opakowań. I wciąż ma wiele do zaoferowania deweloperom magazynowym i ich partnerom biznesowym, którzy wykorzystują potencjał. - Jesteśmy obecni w każdym rejonie aglomeracji. Mamy 13 otwartych budów, a w planach kolejne cztery. Zapełniamy białe plamy - mówił Marek Dobrzycki, Managing Director, Panattoni Europe.

Również InPost od dawna wykorzystuje potencjał Śląska. - Podczas pandemii musieliśmy przyspieszyć. Wynajęliśmy powierzchnię pod nowy magazyn i podjęliśmy decyzję o budowie centrum w Tychach, wspólnie z Panattoni - mówi Marek Mazur, Head of the Investment and Management of Warehouse Facilities, InPost.

Wniosków po Property Forum Śląsk Online jest wiele, ale najważniejszy to nie spocząć na laurach: w dalszym ciągu rozwijać ofertę inwestycyjną miasta, zabiegać o uwagę rozpoznawalnych marek i globalnych potentatów poszczególnych branż, aby Katowice i cała Metropolia mogły w dalszym ciągu rozwijać się tak dynamicznie.

Istotne jest również szukanie nowych przewag w obszarach związanych np. z relacjami i klimatem inwestycyjnym, które sprawią, że Katowice będą w stanie konkurować z największymi Metropoliami w Europie.

Notki biograficzne zostały przesłane przez poszczególnych prelegentów. Organizator konferencji nie ingeruje w ich treść.

B C D G I J K L Ł M N O P S U W Z
B
  • Sławomir Bekier

    dyrektor finansowy, członek zarządu, FCA Poland SA – spółki grupy Stellantis

C
D
G
  • Anna Głowacz

    dyrektor, Dział Powierzchni Logistyczno-Przemysłowych, Axi Immo Group Sp. z o.o.

I
J
K
L
Ł
M
N
O
P
S
U
W
Z

Property Forum ONLINE – Regiony - Fokus na ŚląskFOKUS NA ŚLĄSK, 10 CZERWCA 2021 R.

Metropolia Śląska post-covid. Strategia wyjścia z lockdownu

Żadne z największych polskich miast w ostatnich latach nie zaliczyło tak wielkiego wzrostu gospodarczego i szybkiego rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych jak Katowice. Wstrzymane inwestycje, opustoszałe biurowce, świecące pustkami hotele i centra handlowe, załamanie przemysłu spotkań – czy to realny scenariusz dla miasta i całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii po covidzie? Jak nie zaprzepaścić potencjału regionu? Jak uchronić biznesy będące kołem zamachowym Metropolii? Strategia władz na wejście w post-covidową rzeczywistość. Jak szybko odbudować atuty, gdzie szukać nowych?

Hotele

Ciemne chmury zbierają się   nad hotelami, które żyły z przemysłu spotkań. Brak wydarzeń biznesowych, rozrywkowych i sportowych, ograniczony ruch lotniczy, ścięte wydatki na podróże służbowe – droga do rekonwalescencji branży w Metropolii będzie długa. Jak leczyć poharatany przemysł spotkań, jak motywować biznes do odmrażania inwestycji i planowania nowych. Rola władz regionalnych.

Biura

Czy katowickim biurowcom grożą pustostany? W jakim stopniu w pandemicznym świecie plany deweloperów w Katowicach pozostaną aktualne, a podaż spotka się z popytem? Biurowce nowej normalności – jak nadążyć za nowymi wymaganiami pracowników? Czy hybryda zabije popyt?

Mieszkania

Mieszkania. Pandemia mieszkaniówce nie straszna. Metropolia kusi deweloperów.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia z pond 2,2 mln mieszkańców to potężny rynek, który kusi największych deweloperów. Jednak prosty schemat już się nie sprawdza. Polacy chcą mieszkać w większych, dobrze zaprojektowanych, ekologicznych i funkcjonalnych budynkach z duszą. Trendy takie jak budownictwo mixed-use, co-living i rewitalizacja coraz śmielej rozpychają się na rynku. Jak pandemia COVID-19 zmieniła mieszkaniowe trendy? Ceny, podaż, popyt, rynkowe nisze i najnowsze plany deweloperów – wszystko o rynku mieszkaniowym na Górnym Śląsku.

Nearshoring

Pandemia otwiera przed Górnym Śląskiem nową szansę, która nazywa się nearshoring. Lockdown światowych gospodarek obnażył słabość globalnego łańcucha dostaw. Koncerny coraz chętniej przenoszą procesy biznesowe bliżej użytkowników końcowych, generując zapotrzebowanie na nowe powierzchnie produkcyjne. To impuls do budowy nowych hubów logistycznych. Czy Górny Śląsk włączy się do rywalizacji o pozyskanie inwestorów przenoszących się z Azji do Europy? Dogodna lokalizacja, jakość infrastruktury, koszty pracy, zachęty inwestycyjne... – atuty Śląska.

Magazyny

Przemysł zwolnił, ale branża e-commerce jest rozpędzona jak nigdy i nadrabia spadki. Deweloperom powierzchni logistyczno-przemysłowych sprzyja też relokacja procesów produkcji do krajów leżących bliżej rynków zbytu. Jak na tym trendzie skorzystają regiony? Czy deweloperzy powierzchni logistyczno-magazynowych szukają nowych lokalizacji?

Grupa PTWP SA jest wydawcą kilkunastu branżowych magazynów i portali oraz organizatorem kongresów, konferencji, seminariów i wydarzeń specjalnych oraz szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralne

Organizator:

Grupa PTWP SA
Międzynarodowe Centrum Kongresowe
Plac Sławika i Antalla 1
40-163 Katowice 
telefon/fax: 32 209 13 03

Współpraca komercyjna:

Tomasz Ruszkowski
e-mail: tomasz.ruszkowski@eecpoland.eu

Współpraca merytoryczna:

Małgorzata Burzec-Lewandowska
e-mail: malgorzata.burzec@ptwp.pl  

Robert Posytek
e-mail: robert.posytek@ptwp.pl

Sprawy organizacyjne:

Agnieszka Jakubczyk
e-mail: agnieszka.jakubczyk@ptwp.pl 

Kontakt dla mediów:

Marta Stach
Imago Public Relations
tel.: +48 (32) 608 29 85
Tel. kom.: +48 609 808 119
e-mail: m.stach@imagopr.pl  

Patronaty medialne

Małgorzata Sklorz
e-mail: malgorzata.sklorz@ptwp.pl  

 

konferencje

Rozmawiamy o wyzwaniach i perspektywach rynku nieruchomości komercyjnych w regionach w postcovidowej rzeczywistości.