Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) Teresa Kamińska w rozmowie z PAP przyznała, że pierwsze półrocze 2014 r. jest "absolutnie wyjątkowe i wszystkie specjalne strefy ekonomiczne ustanowiły rekordy pod względem liczby inwestorów, którzy rozpoczęli działalność". Jak tłumaczy, jest to "efektem dość długiego przestoju w rozwoju stref związanego z toczącą się wcześniej dyskusją na temat przyszłości stref".

Od lipca br. obowiązują zmienione, mniej preferencyjne zasady przyznawania pomocy publicznej podmiotom działającym w strefach. "Teraz będzie czas trudniejszy, bo jeszcze nie ma potrzebnych rozporządzeń" - dodała. Prezes PSSE przypuszcza, że wszyscy inwestorzy, którzy planowali inwestycje, zdecydowali się zrobić to w pierwszym półroczu. W najbliższych miesiącach można spodziewać się zatem pewnego zastoju w wydawaniu nowych zezwoleń.

Przedsięwzięcia będą realizowane m.in. w Bydgoszczy, Tczewie, Barcinie, Kowalewie Pomorskim, Łysomicach, Pile, Włocławku, Rypinie, Gdańsku i w Stargardzie Szczecińskim. Kamińska podała, że wśród inwestorów są firmy z branży: chemicznej, informatycznej i biotechnologicznej. "Wszystkie przedsięwzięcia dają impuls rozwojowy dla lokalnych społeczności" - dodała.

Wśród inwestorów, którzy otrzymali zezwolenia, są: Steico sp. z o.o., Indorama Ventures Poland sp. z o.o., Soda Polska Ciech S.A., a także pierwszy inwestor w Podstrefie Piła - Polskie Zakłady Zbożowe sp. z o.o. oraz kolejni inwestorzy w Podstrefie Sztum - Maximus Trading sp. z o.o. oraz LS Tech-Homes S.A.

Wśród inwestycji, na które wydano zezwolenia w minionym półroczu, jest m.in. warta 140 mln zł rozbudowa firmy Soda Polska Ciech SA z Włocławka, dzięki której zwiększy się produkcja wyrobów chemicznych, głównie sody.

Indorama Ventures Poland sp. z o.o. (z siedzibą we Włocławku) chce wydać prawie 101 mln zł na rozbudowę fabryki granulatu PET.

Kolejną dużą inwestycję zaplanowała produkująca wyroby medyczne, kosmetyczne i higieniczne (m.in. pod marką Bella) Plastica sp. z o.o. z Kowalewa Pomorskiego, która za 92 mln zł chce rozbudować swój zakład. Polskie Zakłady Zbożowe sp. z o.o. za 75 mln zł chcą z kolei zbudować nowoczesny zakład produkcji pasz.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna o łącznej powierzchni 1863 ha obejmuje 24 podstrefy położone w czterech województwach: zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i pomorskim. Pomorska strefa jest zagospodarowana w 63 proc. Na inwestorów czeka 657 ha wolnych terenów.

Kamińska poinformowała, że PSSE objęła m.in. ok. 350 ha w Stargardzie Szczecińskim z przeznaczeniem pod inwestycje motoryzacyjne. "Dobrze jest mieć przygotowany teren objęty strefą, bo to zwiększa atrakcyjność oferty" - tłumaczy. Powiedziała, że są prowadzone rozmowy z kilkunastoma inwestorami, którzy są zainteresowanymi rozpoczęciem działalności na terenach objętych PSSE.

Ponadto procedowane są dwa projekty o rozszerzenie strefy o tereny inwestycyjne w woj. pomorskim i w kujawsko-pomorskim.

Obecnie w PSSE działalność prowadzi 111 podmiotów. Łączna wysokość nakładów poniesionych przez inwestorów na koniec marca br. wyniosła 8,13 mld zł. Łączna liczba utworzonych miejsc pracy (na koniec marca br.) to ponad 15, 5 tysiąca.

Magazyny, obiekty logistyczne, budynki produkcyjno-magazynowe oraz tereny inwestycyjne - zobacz oferty na PropertyStock.pl