Certyfikacja od kulis


O tym jak przebiegał cały proces certyfikacji sortowni InPost wybudowanej przez P3 i co w praktyce oznacza posiadanie certyfikatu BREEAM opowiada Justyna Chmielewska, Head of Sustainability, Senior Sustainability Advisor Gleeds Polska.
Co w praktyce oznacza fakt posiadania przez obiekt certyfikatu BREEAM na poziomie Very Good?
Justyna Chmielewska: To potwierdzenie, że obiekt został zbudowany nie tylko zgodnie z prawem, ale także z wykorzystaniem tzw. dobrych praktyk i ponadstandardowych rozwiązań, co oznacza także wyższą jakość wykonania. W trakcie realizacji projektu wdrażane są rekomendacje specjalistów, między innymi z zakresu ekologii, akustyki czy szczelności budynków. Przekłada się to na zwiększony komfort użytkowania, większą trwałość elementów i oszczędności na etapie eksploatacji.
Jak wyglądają kulisy certyfikacji – kiedy zaczyna się cały proces, ile trwa i czy wymaga zaangażowania wielu osób?
Wskazane jest rozpoczęcie procesu certyfikacji już na etapie planowania inwestycji. Na samym początku tj. na etapie analizowania pomysłu zaangażowani są głównie inwestor i konsultanci zewnętrzni, następnie dołącza projektant, a na etapie budowy - wykonawca i najemca. Dzięki włączeniu wszystkich wymienionych uczestników, możliwe jest przeanalizowanie dostępnych rozwiązań, a następnie jak najwcześniejsze wdrożenie rekomendacji. Pozwala to na uniknięcie potencjalnych dodatkowych kosztów związanych z przeprojektowaniem budynku.
Certyfikacja BREEAM opiera się na ośmiu etapach wskazanych przez RIBA (Royal Institute of British Architects) – tzw. RIBA stages, ale w pewnym uproszczeniu można wskazać trzy decydujące. Są to: planowanie, projektowanie i budowa. W pierwszym z nich prowadzone są rozmowy i uzgodnienia, począwszy od wyboru lokalizacji inwestycji, przez konsultacje np. z lokalnymi władzami i przyszłym najemcą aż w końcu sprawdzenie terenu i raporty specjalistów, np. ekologa. Etap projektowy pozwala na szczegółowe zaplanowanie rozwiązań - od terenów zewnętrznych po te zastosowane w samym budynku, w tym np. sposób zasilania w energię. Z kolei ostatni etap - budowy stanowi kontynuację wcześniejszego procesu. Poza realizacją inwestycji, wdrażane są także dobre praktyki budowlane. Obejmują one prowadzenia budowy w sposób jak najmniej uciążliwy dla sąsiadów, minimalizowanie ryzyka zanieczyszczeń terenów sąsiednich, negatywnego wpływu na środowisko oraz zapewnienia odpowiedniego zaplecza budowy dla pracowników.
Czy osoby pracujące w takim certyfikowanym obiekcie odczuwają zalety wprowadzonych rozwiązań?
Obiekty certyfikowane zależnie od uzyskanego poziomu i wyniku posiadają różne rozwiązania. Do najczęstszych i najbardziej zauważalnych przez użytkownika należą: zieleń wokół budynków złożona z różnych gatunków roślin, która poza walorami estetycznymi, zapewnia bioróżnorodność i wytworzenie wokół obiektu mikroklimatu. To także zapewnienie udogodnień transportowych: dostępność komunikacji publicznej lub organizacja transportu dla pracowników, zapewnienie stojaków rowerowych i zaplecza dla rowerzystów, a także stacji ładowania pojazdów elektrycznych czy wydzielenie miejsc postojowych dla osób wspólnie dojeżdżających do pracy.
Mniej widoczne, ale mające bezpośredni wpływ na zdrowie pracowników jest np. korzystanie z odpowiedzialnie pozyskiwanych materiałów sprawdzanych pod kątem emisji i zawartości szkodliwych substancji. Warto też wspomnieć działania sprzyjające rozwojowi gospodarki w obiegu zamkniętym i dążeniu do neutralności klimatycznej - sterowanie wodą i energią tak, by pozwolić na oszczędności przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu pracowników.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.