PARTNERZY PORTALU

Certyfikacja od kulis

Certyfikacja od kulis
Justyna Chmielewska, Head of Sustainability, Senior Sustainability Advisor Gleeds Polska.
  • Autor: PropertyNews.pl
  • Dodano: 02 mar 2021 08:44

O tym jak przebiegał cały proces certyfikacji sortowni InPost wybudowanej przez P3 i co w praktyce oznacza posiadanie certyfikatu BREEAM opowiada Justyna Chmielewska, Head of Sustainability, Senior Sustainability Advisor Gleeds Polska.

  • Autor: PropertyNews.pl
  • Dodano: 02 mar 2021 08:44

Co w praktyce oznacza fakt posiadania przez obiekt certyfikatu BREEAM na poziomie Very Good?

Justyna Chmielewska: To potwierdzenie, że obiekt został zbudowany nie tylko zgodnie z prawem, ale także z wykorzystaniem tzw. dobrych praktyk i ponadstandardowych rozwiązań, co oznacza także wyższą jakość wykonania. W trakcie realizacji projektu wdrażane są rekomendacje specjalistów, między innymi z zakresu ekologii, akustyki czy szczelności budynków. Przekłada się to na zwiększony komfort użytkowania, większą trwałość elementów i oszczędności na etapie eksploatacji.

Magazyny, obiekty logistyczne, budynki produkcyjno-magazynowe oraz tereny inwestycyjne - zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wyglądają kulisy certyfikacji – kiedy zaczyna się cały proces, ile trwa i czy wymaga zaangażowania wielu osób?

Wskazane jest rozpoczęcie procesu certyfikacji już na etapie planowania inwestycji. Na samym początku tj. na etapie analizowania pomysłu zaangażowani są głównie inwestor i konsultanci zewnętrzni, następnie dołącza projektant, a na etapie budowy - wykonawca i najemca. Dzięki włączeniu wszystkich wymienionych uczestników, możliwe jest przeanalizowanie dostępnych rozwiązań, a następnie jak najwcześniejsze wdrożenie rekomendacji. Pozwala to na uniknięcie potencjalnych dodatkowych kosztów związanych z przeprojektowaniem budynku.

Certyfikacja BREEAM opiera się na ośmiu etapach wskazanych przez RIBA (Royal Institute of British Architects) – tzw. RIBA stages, ale w pewnym uproszczeniu można wskazać trzy decydujące. Są to: planowanie, projektowanie i budowa. W pierwszym z nich prowadzone są rozmowy i uzgodnienia, począwszy od wyboru lokalizacji inwestycji, przez konsultacje np. z lokalnymi władzami i przyszłym najemcą aż w końcu sprawdzenie terenu i raporty specjalistów, np. ekologa. Etap projektowy pozwala na szczegółowe zaplanowanie rozwiązań - od terenów zewnętrznych po te zastosowane w samym budynku, w tym np. sposób zasilania w energię. Z kolei ostatni etap - budowy stanowi kontynuację wcześniejszego procesu.  Poza realizacją inwestycji, wdrażane są także dobre praktyki budowlane. Obejmują one prowadzenia budowy w sposób jak najmniej uciążliwy dla sąsiadów, minimalizowanie ryzyka zanieczyszczeń terenów sąsiednich, negatywnego wpływu na środowisko oraz zapewnienia odpowiedniego zaplecza budowy dla pracowników.

Czy osoby pracujące w takim certyfikowanym obiekcie odczuwają zalety wprowadzonych rozwiązań?

Obiekty certyfikowane zależnie od uzyskanego poziomu i wyniku posiadają różne rozwiązania. Do najczęstszych i najbardziej zauważalnych przez użytkownika należą: zieleń wokół budynków złożona z różnych gatunków roślin, która poza walorami estetycznymi, zapewnia bioróżnorodność i wytworzenie wokół obiektu mikroklimatu. To także zapewnienie udogodnień transportowych: dostępność komunikacji publicznej lub organizacja transportu dla pracowników, zapewnienie stojaków rowerowych i zaplecza dla rowerzystów, a także stacji ładowania pojazdów elektrycznych czy wydzielenie miejsc postojowych dla osób wspólnie dojeżdżających do pracy.

Mniej widoczne, ale mające bezpośredni wpływ na zdrowie pracowników jest np. korzystanie z odpowiedzialnie pozyskiwanych materiałów sprawdzanych pod kątem emisji i zawartości szkodliwych substancji. Warto też wspomnieć działania sprzyjające rozwojowi gospodarki w obiegu zamkniętym i dążeniu do neutralności klimatycznej - sterowanie wodą i energią tak, by pozwolić na oszczędności przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu pracowników.

 

 


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.228.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!