• Strategia długofalowa 7R zakłada całkowitą zeroemisyjność budowanych magazynów w przyszłości. Jest to proces długotrwały, podzielony na etapy i zależy od świadomości, ale i konkretnych potrzeb najemców.

• 7R jako pierwszy deweloper magazynowy dołączył do Proptech Foundation. Przynależność do fundacji ma pomóc w dotarciu do kolejnych rozwiązań i inspiracji.

• Nowe technologie powinny być ekonomicznym atutem dla najemcy. Zamontowane w obiekcie zielone źródła energii pozwalają zaoszczędzić między innymi na tym, że nie ma opłaty przesyłowej. Jest to spory magnes dla wynajmujących.

7R City Flex Warsaw

Branża logistyczna idzie z duchem czasu i stawia na zrównoważone budownictwo. 7R stworzyło autorski standard zielonych magazynów. Czym on się wyróżnia na rynku? 

Tomasz Lubowiecki, prezes zarządu 7R SA: Jest to połączenie idei, które od pewnego czasu funkcjonują na rynku, ale nam zależało na jednolitym koncepcie. Nasze nowe podejście wyróżnia się na rynku tym, że z góry założyliśmy: wszystkie nasze obiekty będą oferowały rozwiązania proekologiczne w standardzie. Zatem nie tylko na życzenie konkretnego klienta będziemy wprowadzać energooszczędne oświetlenie, lepszą izolacyjność ścian w budynku czy fotowoltaikę. Nasze obiekty po prostu nie będą już bez tych rozwiązań budowane. 

Chcemy zadbać o środowisko w kontekście zużytych do budowy magazynów materiałów budowlanych, ale także wyposażyć obiekty w zielone źródła energii. Budynki mają się też naturalnie wpisywać w otoczenie. Dotąd to biura i sektor handlowy kreowały architekturę miast, teraz ta ważna rola przypada także magazynom, które stają się nieodzowną częścią podmiejskich i miejskich krajobrazów, skupiających również coraz większą część życia społeczności lokalnych.

Deweloper magazynowy staje się zatem ważnym architektem zrównoważonych rozwiązań w miastach. Wzrost i profesjonalizacja sektora magazynowego oznaczają większą odpowiedzialność za środowisko, gospodarkę oraz społeczność. Strategia długofalowa 7R zakłada całkowitą zeroemisyjność budowanych przez nas magazynów w przyszłości. Jest to oczywiście proces długotrwały, podzielony na etapy i zależy od świadomości, ale i konkretnych potrzeb naszych najemców.

Jak firma 7R poszukuje proekologicznych nowinek do swoich budynków? 

Troska o środowisko to najważniejszy element naszej strategii. W 7R bierzemy odpowiedzialność za redukcję śladu węglowego naszych projektów, zatem wciąż się rozwijamy, poszukujemy i poszerzamy wachlarz ekorozwiązań w naszych obiektach. Stworzyliśmy w naszych strukturach odrębny zespół, który zajmuje się badaniem i rozwojem nowych rozwiązań proekologicznych dla naszych obiektów. Stawiamy też na partnerstwa. Stąd jako pierwszy deweloper magazynowy dołączyliśmy do Proptech Foundation. Przynależność do fundacji ma nam pomóc w dotarciu do kolejnych rozwiązań i inspiracji. Wierzymy, że technologie to nie tylko przewaga biznesowa, a przede wszystkim najlepszy sposób na stworzenie standardów wspierających zrównoważony rozwój magazynów w Polsce. 

BWI Group. Obiekt, dzięki zastosowanemu systemowi trigeneracji, sam produkuje energię potrzebną do zasilania, ogrzewania, chłodzenia i wentylacji. Jedynie gaz zasilający tę technologię pochodzi spoza obiektu.

Czy innowacyjność zastosowanych przez 7R ekologicznych rozwiązań idzie w parze z oszczędnością dla najemcy, czyli mówiąc wprost: czy zielony magazyn jest atrakcyjny cenowo dla najemcy? 

Nowe technologie powinny być ekonomicznym atutem dla najemcy. Zamontowane w obiekcie zielone źródła energii pozwalają zaoszczędzić między innymi na tym, że nie ma opłaty przesyłowej. Jest to spory magnes dla wynajmujących. Jednak warto podkreślić, że wielu najemców, z którymi rozmawiamy jest świadomych tego, że rozwiązania ekologiczne mogą kosztować więcej. Przecież na przykład ładowarki do aut elektrycznych są dodatkowym kosztem budowy obiektu, więc jego wynajem ma wówczas odpowiednio wyższą cenę. Jednak są to dzisiaj niezbędne elementy wyposażenia, ponieważ coraz więcej najemców buduje własną flotę elektrycznych pojazdów. Tak więc liczy się szersza i dłuższa perspektywa, nie tyko moment startowy. Co warto podkreślić, długookresowo rozwiązania ekologiczne są opłacalne. Oszczędności pojawiają się bowiem nie tylko w zakresie OZE ale i dzięki precyzyjnemu zarządzaniu mediami w budynku ograniczone zużycie wody czy tańsza energia to wymierne korzyści finansowe.  Nie zapominajmy o mniejszym  oddziaływaniu na środowisko – to, jak mówi klasyk, bezcenne. 

BRS Żabka.  To klient, który od początku współpracy komunikował, jak ważne jest zminimalizowanie do minimum oddziaływania tej nieruchomości na środowisko naturalne. 

Jaki jest poziom świadomości ekologicznej rynku magazynowego? Czy najemcy doceniają takie rozwiązania, czy jednak trzeba ich przekonywać? 

Najemcy przywiązują coraz większą wagę do rozwiązań proekologicznych i sami wskazują nam konieczność ich zastosowania w budynkach, które będą użytkowali. Często ich strategia biznesowa lub przynależność do branży, na przykład logistycznej czy automotive, zobowiązują do wzięcia odpowiedzialności za środowisko. Przykładem może być tutaj dostarczony przez nas w ubiegłym roku w podkrakowskich Balicach budynek biurowo-laboratoryjny dla firmy BWI Group, zajmującej się projektowaniem i produkcją części zawieszeń samochodowych. Obiekt, dzięki zastosowanemu systemowi trigeneracji, sam produkuje energię potrzebną do zasilania, ogrzewania, chłodzenia i wentylacji. Jedynie gaz zasilający tę technologię pochodzi spoza obiektu.

Również Żabka, sieć sklepów dla której realizujemy aktualnie nowoczesne centrum dystrybucyjne w Radzyminie, to klient, który od początku współpracy komunikował, jak ważne jest zminimalizowanie do minimum oddziaływania tej nieruchomości na środowisko naturalne. 

Z drugiej strony istnieją firmy, dla których rachunek ekonomiczny jest najważniejszy, więc wybierają tańsze rozwiązania. W tym przypadku naszą rolą jest przekonanie najemców, że zielony magazyn przyniesie im efekty i w dłuższej perspektywie czasu jest opłacalny. W dodatku coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na zielone rozwiązania zastosowane w łańcuchach dostaw. To jest ogólnoświatowy trend, na który trzeba zareagować.

Magazyny, obiekty logistyczne, budynki produkcyjno-magazynowe oraz tereny inwestycyjne - zobacz oferty na PropertyStock.pl