PARTNERZY PORTALU

Firmy będą szukać magazynów w Polsce. Przed nami fala relokacji

  • Autor: PropertyNews.pl/aw
  • Dodano: 13 cze 2022 10:31

Jak inflacja, podwyżki stóp procentowych, rosnące ceny energii zmieniły rentowność inwestycji w magazyny? Jaką rolę w procesie nearshoringu odegra Polska? - m.in. o tym mówi Radosław T. Krochta, prezes zarządu MLP Group.

  • Autor: PropertyNews.pl/aw
  • Dodano: 13 cze 2022 10:31
  • O stabilności mogliśmy mówić w latach 50. czy 60. Dziś kluczowe jest dopasowanie do cyklu koniunktury i warunków rynkowych oraz dynamiczna ocena projektów - uważa Radosław T. Krochta, prezes zarządu MLP Group.
  • Dla MLP Group polski rynek magazynowy jest ważny, ale największe możliwości oferuje obecnie rynek niemiecki.
  • Polskie projekty będą stanowić ok. 30 proc. portfolio MLP Group.

Jak dziś deweloperzy magazynowi mogą dostosowywać się do nowej rzeczywistości? - Od zawsze MLP Group zwraca dużą uwagę na kilka czynników . To przede wszystkim efektywność zakupu działki, umowy z generalnymi wykonawcami i maksymalizacja czynszu - wylicza Radosław T. Krochta, prezes zarządu MLP Group i dodaje, że wszelkie decyzje od zawsze podejmowano ostrożnie i racjonalnie - to się nie zmieni.

Magazyny, obiekty logistyczne, budynki produkcyjno-magazynowe oraz tereny inwestycyjne - zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podkreśla, firma jest zarządzana w bardzo konserwatywny sposób.

Mamy ok. 400 najemców i z żadnym z nich nie ma problemu z płatnościami - mówi Radosław T. Krochta. - Nie mamy też żadnych dużych opóźnień w realizacji obiektów.

Prezes MLP Group podsumował również realizację strategii na najbliższe lata. - W pierwszym - zeszłorocznym - etapie wypracowaliśmy wyniki przewyższające cele o ok. 5 proc. Zakładamy, że tegoroczne cele również zostaną zrealizowane - zapewnia.

Niemieckie magazyny z potencjałem

W tej chwili najbardziej atrakcyjnymi rynkami dla dewelopera magazynowego są Niemcy i Austria. - Tam notujemy najwyższe stopy zwrotu - mówi Radosław T. Krochta. - W tych krajach widzimy największy potencjał i staramy się jak najszybciej rozwijać - wyjaśnił i dodał, że w perspektywie dwóch lat magazyny w Niemczech będą prawdopodobnie stanowić 50 proc. portfela MLP Group.

Inwestycje w Polsce

Nie oznacza to jednak, że MLP wyhamuje na rynku w Polsce.

Zaczynamy projekt w Gorzowie Wlkp. i kolejny etap w Pruszkowie, zakupiliśmy dużą działkę w Zgorzelcu, w najbliższych dniach kupimy dwie duże działki na wschodzie Polski oraz we Wrocławiu i w Poznaniu - wylicza Radosław T. Krochta.

- Staramy się przede wszystkim kupować nowe projekty na głównych rynkach, a tym samym umacniać pozycję w lokalizacjach, w których już jesteśmy obecni dodaje. 

Prezes zarządu MLP Group wskazuje również nowe drogi dla rozwoju rynku magazynowego oraz wskazał przyszłościowych użytkowników obiektów - spoza branży e-commerce, która, według Radosława T. Krochty jest ryzykownym typem najemcy. - To firmy przenoszące produkcję nie tylko z Azji, ale i z Europy Zachodniej. Za chwilę zacznie się fala relokacji firm ze wschodu, w tym z Rosji, Białorusi i Ukrainy - mówi.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Ewald 2022-06-14 15:11:42
    W magazynach w Niemczech da się zarobić w Polsce zarobisz się za grosze.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.147.7
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!