PARTNERZY PORTALU

Klimat sprzyja zielonym magazynom. Relacja z debaty

Online brainstorming. Moda czy realne korzyści.
  • Autor: PropertyNews.pl
  • Dodano: 10 mar 2021 15:49

Ekologia w branży logistycznej nie może być jednie modą, bo to oznaczałoby przejściowe zjawisko. Tymczasem prośrodowiskowe rozwiązania, choć kosztowne, przynoszą długoterminowe oszczędności w eksploatacji. Dzięki temu branża się zmienia. Z roku na rok rośnie liczba certyfikowanych budynków, czyli na rynek zielonych magazynów wkracza niekończąca się wiosna - zgodzili się paneliści Online Brainstormingu #zielonemagazyny: Moda czy realne korzyści.

  • Autor: PropertyNews.pl
  • Dodano: 10 mar 2021 15:49

Do 2050 r. wszystkie budynki w Unii Europejskiej mają być niskoemisyjne, bądź zeroemisyjne.

- W branży logistycznej do niedawna rozwiązania energooszczędne były analizowane głównie przez uczestników rynku BTS, czyli wolnostojących, najczęściej produkcyjnych obiektów, w których bezpośredni wpływ inwestycji energooszczędnych na koszty funkcjonowania zakładu był łatwo zauważalny - przyznaje Marek Kosielski, dyrektor działu BTS, AXI IMMO Group.

Magazyny, obiekty logistyczne, budynki produkcyjno-magazynowe oraz tereny inwestycyjne - zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodaje, że przez wiele lat jednak najczęściej kończyło się jedynie na analizach ze względu na wysokie koszty, więc niewielu klientów się decydowało.

- Dzisiaj, poza wzrostem ogólnej świadomości ekologicznej, obserwujemy oddolną presję społeczną oraz polityczną, jeśli chodzi o obniżanie emisji dwutlenku węgla. Rynek się zmienia. Z roku na rok obserwujemy wzrost budynków „certyfikowanych na zielono”. W zeszłym roku było ich w Polsce 141, co stanowi ok. 17 proc. wszystkich obiektów klasy A - wylicza Marek Kosielski.

Ekspert podkreśla, że najciekawsza zmiana zachodzi na rynku magazynowym.

- Do tej pory najważniejszym dla najemcy argumentem był czynsz, lokalizacja i wiele innych czynników. Energooszczędność do nich nie należała. Teraz to się zmienia. Deweloperzy podążają za duchem czasu i nowymi, zielonymi wyzwaniami - przyznaje Marek Kosielski, dyrektor działu BTS, AXI IMMO Group. 

Certyfikaty z gadżetami 

Certyfikaty ekologiczne nie są systemem doskonałym. W całym procesie można wybrać elementy o charakterze bardziej gadżetowym niż mającym realny, pozytywny wpływ na środowisko.

– Skutek jest taki, że niestety czasami mamy w obiektach na przykład hotele dla owadów, ule i jeszcze kilka innych rozwiązań, zamiast mechanizmów, które naprawdę pozwalają na ograniczenie zużycia energii czy wprowadzenie szarej wody, ponieważ są to dużo droższe technologie – zauważyła Joanna Sinkiewicz, partner, dyrektor działu powierzchni magazynowo-logistycznych Cushman & Wakefield.

Podobną refleksją dzieli się Zbigniew Smyczyński, Senior Leasing Manager w P3 Logistic Parks.

– Można dostarczyć budynek, który w teorii będzie bardzo ekologiczny, jednak najważniejsze jest to jak on będzie użytkowany. Dlatego należy się skupić przede wszystkim na tym, jak te wszystkie „supermoce”, w które został wyposażony wykorzystać – tłumaczy Zbigniew Smyczyński.

Zdaniem eksperta w tej chwili mamy już na tyle dużą świadomość wpływu naszej działalności na środowisko, że zarówno właściciele nieruchomości, jak i klienci oraz inwestorzy są coraz bardziej skłonni do wprowadzania ekologicznych rozwiązań, ponieważ inwestycje te przynoszą realne oszczędności.

– Oczywiście nie neguję faktu, że posiadanie certyfikatu dobrze wygląda marketingowo, ale poza tymi wizerunkowymi aspektami jest to także potwierdzenie dobrej jakości budynku, ponieważ musi on spełniać szereg parametrów – wyjaśnia Zbigniew Smyczyński.

Podkreśla, że P3 w swoich obiektach stara się stosować rozwiązania zapewniające redukcję zużycia energii i wody. Przy czym, jak zauważa, bardzo często pomija się tę drugą kwestię.

– Tymczasem my korzystamy z systemu odzysku wody szarej oraz bardzo dokładnie planujemy retencję na działce, co też jest istotnym elementem. Zatem przy dobrej woli wszystkich zaangażowanych stron w powstanie takiego obiektu oraz późniejszego korzystania z niego, zdecydowanie można zredukować wpływ nieruchomości logistycznej na środowisko – podkreśla Zbigniew Smyczyński.

P3 pracuje obecnie nad pierwszym w swoim portfelu budynkiem w Holandii, który otrzyma certyfikat BREEAM Outstanding.

– Sadzę, że polski rynek zielonych magazynów będzie się rozwijać i szybko nadgoni pod tym kątem pozostałą część Europy, która wysunęła się na prowadzenie w temacie ekorozwiązań – przyznaje Zbigniew Smyczyński. 

Mamy trochę pracy do odrobienia 

Na rosnącą świadomość ekologiczną w branży logistycznej zwraca uwagę również Katarzyna Matuszewska, Operations Excellence Director, Central & Eastern Europe w DHL Supply Chain.

– Nasi klienci są coraz bardziej otwarci na zielone rozwiązania – przyznaje Katarzyna Matuszewska.

Na tle Europy, polski rynek magazynowy też nie prezentuje się źle pod tym względem. – Nie mamy się czego wstydzić, natomiast nasza świadomość ekologiczne trochę odstaje od standardów Europy Zachodniej. Przyznam, że mamy trochę pracy do odrobienia. Jednak w przypadku koncernu DHL, programy prośrodowiskowe są jednakowe we wszystkich krajach, ponieważ nasza firma ma ogólnoświatowych klientów, więc ich oczekiwania są takie same niezależnie od lokalizacji – wyjaśnia Katarzyna Matuszewska. 

Geografia ma wpływ na ekologię 

Globalne doświadczenia ma także Panattoni. Zdaniem Emilii Dębowskiej, Senior Marketing and Sustainability Manager w Panattoni Europe geografia ma wpływ na stosowanie rozwiązań ekologicznych. Na przykład w Polsce prawie nie korzystamy z biomasy, z kolei w Wielkiej Brytanii jest zupełnie odwrotnie. Różne są także aspekty legislacyjne, które pomagają lub utrudniają wprowadzanie mechanizmów ekologicznych.

– Poza tym dostawcy rozwiązań technicznych w innych krajach oferują nieco wyższy poziom usług niż w Polsce. Dzięki temu łatwiej jest uzyskać wyższy poziom certyfikacji magazynu i zastosować rozwiązania, które są już przećwiczone. Tymczasem w Polsce bardzo dużo się dzieje, wprowadzane są nowe technologie, ale nie ma gwarancji ich skuteczności. Myślę na przykład o pompach ciepła, które pojawiają się w magazynach, ale ich zakres jakościowy i ilościowy pozostawia wiele do życzenia – tłumaczy Emilia Dębowska

Moda czy oszczędności? 

Prośrodowiskowe technologie zastosowane w magazynach są kosztowne, ale za to gwarantują oszczędności podczas eksploatacji.

– Analizując dane i aktywność deweloperów magazynów należy podkreślić, że ekologia w branży logistycznej nie jest modą, co sugerowałoby przejściowość tego zjawiska, lecz procesem przynoszącym realne korzyści – potwierdza Jakub Jędrys, dyrektor działu doradztwa budowlanego i projektowego w Savills.

Czy także dla najemcy zielonego magazynu?

Omega Pilzno wybiera partnerów biznesowych, którzy projektują i budują obiekty z zielonymi certyfikatami. Współpracujemy z Panattoni. Dzięki certyfikatom dbamy o środowisko naturalne i podnosimy wizerunek naszej firmy. Oczywiście w przyszłości oczekujemy realnych oszczędności, które mają zapewnić – wymagane w procesie certyfikacji – wprowadzone udoskonalenia – przyznaje Łukasz Serafin, pełnomocnik zarządu ds. jakości i ekologii, Omega Pilzno.

Ekspert przypomina, że obiekty magazynowe są nieodłącznie związane z transportem drogowym, który ma ogromny wpływ na środowisko.

– Omega Pilzno, jako pierwsza firma w Polsce, w latach 2019 i 2020, kupiła 50 ciągników zasilanych gazem LNG. Dzięki temu ograniczyliśmy emisję substancji szkodliwych do atmosfery. Nasz przykład pokazuje, że najemcy magazynów również chcą dbać o środowisko – wylicza Łukasz Serafin. 

Ogrody deszczowe i las 

Jakie technologie są najczęściej stosowane w Polsce? Wśród standardowych rozwiązań nie brakuje indywidualnego podejścia do każdego projektu.

- W jednym z naszych obiektów znaleźliśmy miejsce na to, by od terenów, które w przyszłości mogą zajmować inną funkcję, np. mieszkaniową, oddzielić naszą część przemysłową wałem ziemnym. Obsadziliśmy ten nasyp dużą ilością drzew iglastych. Dzięki temu powstała zielona ściana przypominająca las - opisuje Michał Samborski, Head of Development oraz Development Director Panattoni.

W innym obiekcie firma skupiła się na małej retencji.

- Na dużym terenie zielonym udało się nam stworzyć sporą ilość zgłębień, które po obsadzeniu odpowiednią roślinnością sprawią, że uzyskamy efekt ogrodów deszczowych. W naturalny sposób staną się ostoją dla owadów, ptaków i innych stworzeń - wylicza Michał Samborski. 

Architekci na tropie 

Pompy ciepła, odzysk wody, fotowoltaika - są to domyślne rozwiązania ekologiczne stosowane nieruchomościach. Które są najważniejsze?  Zdaniem Ewy Kowalskiej-Ocneanu, Chief Sustainability WSP Polska, każdy projekt powinien się rozpoczynać od uwzględnienia efektywności energetycznej zanim dojdzie do wyboru technologii.

- Kluczowe jest zoptymalizowanie i maksymalne obniżenie zapotrzebowania na energię. Jeżeli przegapimy pewne szanse na samym początku podejścia do projektu, to wiele można stracić. Technologie i koszty ich implementacji będą wyższe. Zacznijmy więc od spojrzenia na budynek przez pryzmat oszczędności, a dopiero potem zastanówmy się nad technologiami - radzi Ewa Kowalska-Ocneanu.

Ekspertka ma na myśli projektowanie pasywne. - Już samo posadowienie budynku może przynieść sporą oszczędność energii. Tu duża rola architektów, by ten moment wytropić. Firmy takie, jak nasza mogą pomóc m.in. narzędziami modelowania energetycznego budynku. Chcę podkreślić, że ten moment bywa często przeoczony - wyjaśnia Ewa Kowalska-Ocneanu.

Dodaje, że pompy ciepła, odzysk wody, czy fotowoltaika rzeczywiście się już zadomowiły na rynku. - Tymczasem geotermia wysokotemperaturowa w niektórych lokalizacjach może być szczególnie atrakcyjna. Jest nadal droga, ale nie aż tak jak do niedawna. Przy planowanych funduszach dla finansowania zielonych inwestycji może się stać ciekawą alternatywą - tłumaczy Ewa Kowalska-Ocneanu. 

W pogoni za zielonym duchem czasów 

Na to jak ważna jest energia zwraca uwagę również Rafał Schurma, współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, pierwszy prezydent PLGBC, obecnie członek rady doradczej PLGBC, właściciel pracowni Visio Architects and Consultants.

- Energia jest bardzo ważna nie tylko w zakresie użytkowania obiektu, ale również w kontekście użytych materiałów do jego budowy. Dlatego proces inwestycyjny należy zacząć o ustalenia funkcji, jej redukcji oraz dopasowania do kształtu działki. Jest to bardzo istotne przy ograniczaniu energii. Proponowałbym, aby wykonywania modeli energetycznych obiektów nie traktować tylko jako narzędzie, bo da się je wykorzystywać do celów projektowych, nie tylko przy okazji certyfikacji - tłumaczy Rafał Schurma.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.167.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!