Kosztowne zmiany w gospodarce odpadami


Propozycje Komisji Europejskiej dotyczące realizacji gospodarki o obiegu zamkniętym przewidują zmiany w dyrektywie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Jeśli wejdą w życie, pomocą dla przedsiębiorców w ich realizacji mogą być: optymalizacja produkcji, zarządzania odpadami czy dobór materiałów do produkcji pod względem możliwości ich dalszego recyklingu.
Przedstawiony przez Komisję Europejską 2 grudnia 2015 r. pakiet dotyczący gospodarki cyrkularnej ma na celu zamknięcie obiegu produktów i doprowadzenie do sytuacji, w której odpady się nie marnują, a wykorzystywane są ponownie. Gospodarka o obiegu zamkniętym ma pozwolić na lepsze wykorzystanie odpadów, chronić środowisko naturalne i przynieść przedsiębiorcom określone korzyści ekonomiczne.
– Zaprezentowany w grudniu pakiet jest drugą, bardziej kompleksową i przywiązującą większe znaczenie do całego cyklu życia produktów, propozycją Komisji Europejskiej. Poprzednia odrzucona została przez państwa członkowskie UE, m.in. ze względu na proponowane zbyt wysokie poziomy odzysku odpadów. Dla przedsiębiorców jednym z wielu ważniejszych elementów projektu, jest propozycja zmian w dyrektywie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Przewiduje ona osiągnięcie 75 proc. poziomu recyklingu odpadów opakowaniowych do 2030 r., co oznacza 5 proc. mniej niż w poprzednim projekcie – mówi Błażej Walczak, koordynator ds. tworzyw sztucznych w Stena Recycling.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.