PARTNERZY PORTALU

Magazyny największych graczy na ścieżce dekarbonizacji. Zobacz nowe zielone obiekty logistyczne

Magazyny największych graczy na ścieżce dekarbonizacji. Zobacz nowe zielone obiekty logistyczne
Procentowy wzrost certyfikowanej powierzchni magazynowo-przemysłowej w okresie marzec 2020 – marzec 2021 r. wyniósł 76 proc. Rok wcześniej było to 70 proc.
  • Autor: PropertyNews.pl
  • Dodano: 31 gru 2021 09:21

Na rynku nieruchomości logistycznych i przemysłowych w 2021 r. przybyło aż 86 nowych certyfikowanych obiektów, co daje 61-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Przedstawiamy listę wybranych, zielonych magazynów ze świadomością, że ten subiektywny zestaw będzie się sukcesywnie rozrastał.

  • Autor: PropertyNews.pl
  • Dodano: 31 gru 2021 09:21

Według raportu PLGBC „Certyfikacja zielonych budynków” wyraźnym trendem w 2021 r. była kontynuowana od roku poprzedniego, szybko rosnąca liczba obiektów magazynowo-logistycznych, które projektowane i budowane są zgodnie z założeniami certyfikacji wielokryterialnych. Ich liczba wzrosła o 61 proc. Branża nieruchomości logistycznych i przemysłowych zanotowała aż 86 nowych obiektów certyfikowanych, co daje 61-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

Udział certyfikowanej powierzchni magazynowej w całkowitej nowoczesnej powierzchni magazynowej, która na koniec roku 2020 osiągnęła 20,8 mln mkw. kształtuje się już na poziomie 28 proc. Procentowy wzrost certyfikowanej powierzchni magazynowo-przemysłowej w okresie marzec 2020 – marzec 2021 r. wyniósł 76 proc. Rok wcześniej było to 70 proc.

Magazyny, obiekty logistyczne, budynki produkcyjno-magazynowe oraz tereny inwestycyjne - zobacz oferty na PropertyStock.pl

Oto lista wybranych zielonych magazynów:

• Magazyny od ACCOLADE

Accolade to grupa inwestycyjna dostarczająca nowoczesną infrastrukturę przemysłową firmom, głównie z sektora e-commerce, produkcji i logistyki. Posiada 41 parków przemysłowych z certyfikatem BREEAM w sześciu krajach, co gwarantuje zrównoważone podejście do środowiska. Znaczna liczba parków przemysłowych znajduje się na terenach poprzemysłowych (prawie 50 proc. w samej Polsce). W portfolio grupy znajduje się również najbardziej zielony budynek przemysłowy na świecie w pobliżu Chebu w Czechach.

Panattoni Park Bydgoszcz II (certyfikat BREEAM: Bardzo dobry)

To budynek logistyczny o powierzchni 37 tys. mkw. w pobliżu Bydgoszczy. Posiada oświetlenie LED, perlatory, toalety z energooszczędnym systemem podwójnego spłukiwania, sterowanie oświetleniem, oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem zmierzchu oraz kocioł grzewczy o wysokiej efektywności energetycznej. Park przemysłowy otaczają trawniki pełne lokalnych gatunków roślin i krzewów miododajnych, takich jak berberysy, a także kwitnące łąki z budkami dla ptaków i kryjówkami dla owadów i bezkręgowców. Działa tu również pasieka z sześcioma ulami. Wzdłuż dróg ułożone są pasy żwiru, aby umożliwić przenikanie wody w głąb gleby i zminimalizować szybkie parowanie, a także zatrzymać część zanieczyszczeń. Obrzeża są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Teren zapewnia również udogodnienia dla najemców: przystanek autobusowy znajduje się zaledwie 200 metrów od parku i oferuje połączenia z dwiema liniami komunikacji miejskiej. Park przemysłowy posiada wiatę na rowery, kosze na odpady z recyklingu, w tym elektryczne, ławki wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu oraz leżaki.

Panattoni Park Bydgoszcz III

Obiekt będzie docelowo wynosić 46 tys. mkw. Park jest nadal w budowie. W pierwszej fazie oddano już do użytku 12 793 mkw. Zaoferuje on szereg ekologicznych rozwiązań takich jak: oświetlenie LED, toalety z energooszczędnym systemem podwójnego spłukiwania, kocioł grzewczy o wysokiej efektywności energetycznej, panele fotowoltaiczne produkujące energię do pracy, zbiorniki na wodę deszczową, a także sterowanie wentylatorem temperatury w pomieszczeniach technicznych.

Planowana jest także budowa trzech zielonych stref. W pierwszej, znajdującej się przy wejściu do parku, znajdują się drzewa, krzewy i nowoczesne trawniki z wysoką trawą, odporne na wysychanie. Druga strefa zlokalizowana będzie wokół wejścia do biur i obejmie roślinność, wysokiej jakości ekologiczne ławki, stojaki na rowery, oświetlenie naziemne oraz kosze na śmieci. Zostaną też zasadzone wyższe trawniki, koszone kilka razy w roku, aby obniżyć temperaturę powietrza i zapobiec wysychaniu gleby w okresie letnim. Ponadto powstaną łąki z budkami dla ptaków i kryjówkami dla owadów i bezkręgowców. W odległości 200 m od parku znajduje się przystanek autobusowy z połączeniami do dwóch linii komunikacji miejskiej. W przypadku zainteresowania najemców planowana jest budowa dodatkowych wiat rowerowych i wiat dla palaczy, siłowni na świeżym powietrzu oraz strefy relaksu.

Panattoni Park Częstochowa (certyfikat BREEAM: Bardzo dobry)

Park zajmuje powierzchnię 31 tys. mkw. i powstał na dawnym terenie poprzemysłowym. Budynek oferuje wydajny system zaopatrzenia w wodę, w tym krany o przepływie zgodnym z BREEAM i przyłącza z pomiarem dla najemców. Toalety są również wyposażone w urządzenia optymalizujące przepływ, co pozwala znacznie zaoszczędzić na zużyciu wody. Budynek posiada podwyższoną izolację ścian i dachu z wysoką szczelnością i oświetleniem LED na całej powierzchni.

Wokół parku posadzone są nieinwazyjne gatunki roślin oraz rodzime drzewa i krzewy, atrakcyjne dla ptaków i owadów, stanowiąc jednocześnie oazę zieleni dla najemców. Część trawników zastąpiono ekologicznymi łąkami kwitnącymi, które zatrzymują wilgoć, zapobiegają erozji gleby i obniżają temperaturę powietrza. Tereny zielone oferują budki dla ptaków i schronienia dla owadów i bezkręgowców.

Pracownicy mają do dyspozycji przystanek autobusowy zlokalizowany 300 metrów od parku, połączony z trzema trasami komunikacji miejskiej. Dostępna jest również usługa car sharingu w celu obniżenia kosztów transportu, a także szklana wiata na rowery.

• Magazyny od European Logistics Investment:

European Logistics Investment - dynamicznie rozwijająca się platforma logistyczna rozpoczyna właśnie budowę nowoczesnego centrum logistycznego w Błoniu koło Warszawy.

Park Warsaw West X (certyfikat: BREAM Excellent)

Park Warsaw West X, którą ELI realizuje razem z partnerem Panattoni, jest planowana jako obiekt typu multilet. Planowana data oddania obiektu do użytku to drugi kwartał 2022 r. Obiekt zaoferuje łącznie 48 600 mkw. nowoczesnej powierzchni, w tym 46 900 magazynowej i 1 700 mkw. biurowej. W parku będzie także dostępnych 238 miejsc parkingowych dla samochodów prywatnych, 14 dla ciężarówek, nowoczesny system zraszania ESFR, 88 ramp przeładunkowych dla ciężarówek oraz całodobowa ochrona.

- Najemcy poszukują nowoczesnych i zielonych obiektów, które zapewnią nie tylko wygodny dojazd, ale także komfort pracy, stąd już na etapie planowania parku myślimy o zastosowaniu najnowszych ekologicznych rozwiązań i certyfikacji w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju – powiedział Łukasz Toczek, Senior Vice President Investments w Griffin Real Estate odpowiedzialny za rozwój platformy ELI.

Budynek ma przejść proces certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent. W obiekcie zaplanowano takie ekologiczne rozwiązania, jak: systemy ograniczające zużycie wody, energii i ciepła, a także znacznie ograniczające emisję CO2. Przyszli pracownicy będą mieli również dostęp do zielonych stref relaksu, rowerowni i stacji ładowania pojazdów elektrycznych. 

• Magazyny od GLP

GLP Warsaw II Logistics Centre (certyfikat: BREEAM Very Good)

Pierwsza inwestycja zrealizowana w Polsce pod szyldem GLP i oddana do użytku w 2021 r., oferuje 32 tys. mkw. powierzchni logistycznej, położonej kilka minut od południowych granic stolicy, tuż przy drodze ekspresowej S8 i węźle Wypędy, skąd można łatwo dojechać do trasy S2 i autostrady A2. GLP Warsaw II Logistics Centre wyróżniają rozwiązania konstrukcyjne do tej pory znane głównie z projektów typu BTS, takie jak: dodatkowe dwa metry wysokości budynku (12 metrów), strefa załadunku o głębokości 24 metrów z podwójną liczbą świetlików dachowych, konstrukcja wzmocniona pod montaż paneli fotowoltaicznych oraz wzmocnione posadzki, umożliwiające na przykład montaż maszyn i urządzeń produkcyjnych.

Wymierne oszczędności klientom przynosi oświetlenie LED sterowane systemem DALI czy smart metering pozwalający na bieżąco kontrolować zużycie mediów. Wprowadzono tu również automatyzację wjazdów dzięki systemowi kamer rozpoznających tablice rejestracyjne. Budynek posiada certyfikat BREEAM na poziomie Very Good.

GLP Park Lędziny (certyfikat: BREEAM Very Good)

GLP Park Lędziny to 110 tys. mkw. powierzchni magazynowej i produkcyjnej, zlokalizowanej bezpośrednio przy węźle S1 Lędziny, 10 minut od skrzyżowania autostrady A4 i drogi ekspresowej S1. Dogodne usytuowanie na terenie aglomeracji górnośląskiej sprawia, że jest to idealne miejsce dla lokalnej spedycji, międzynarodowej logistyki oraz lekkiej produkcji. Ukończenie pierwszego etapu inwestycji zaplanowane jest na drugą połowę 2021 r. Skorzysta z niego m.in. firma Auchan.

Projekt powstaje zgodnie z GLP Design Standard. Oznacza to, że budynki wyróżnią się ponadstandardową wysokością składowania zwiększoną do 12 metrów i przygotowaniem dachu do instalacji paneli fotowoltaicznych. Rozwiązania te pozwolą najemcom na efektywniejsze wykorzystanie zajmowanej powierzchni i uzyskanie realnych oszczędności. Hale będą miały pogłębioną strefę kompletacji, dodatkowe doświetlenie naturalnym światłem oraz zwiększoną nośność posadzki. Zainstalowany zostanie również system smart metering, pozwalający klientom na bieżąco kontrolować zużycie mediów. Przed częściami biurowymi zostaną ustawione ładowarki dla pojazdów elektrycznych. GLP Park Lędziny posiada certyfikat BREEAM na poziomie Very Good.

• Magazyny od P3

Magazyn dla InPost w parku P3 Mszczonów (certyfikat: BREEAM Very Good)

Obiekt o powierzchni ponad 17,300 mkw. oddany do użytku pod koniec 2020 r. został zaprojektowany i wybudowany w oparciu o wytyczne oceny zrównoważonego rozwoju BREEAM i otrzymał ocenę Very Good z wynikiem 65,4 proc. - zgodnie z systemem BREEAM 2016 NC Industrial. Do końca pierwszego kwartału 2021 r. był to najwyższy rezultat na polskim rynku magazynowo – przemysłowym.

Przy budowie zastosowano materiały z certyfikatem EPD (Environmental Product Declaration) oraz drewno z certyfikatem FSC - Forest Stewardship Council. W obiekcie wykorzystano m.in. energooszczędne oświetlenie LED z automatycznym sterowaniem, przegrody o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła, panele z rdzeniem PIR efektywniej izolujące budynek od czynników zewnętrznych i zapobiegające stratom ciepła. Dla części biurowo – socjalnej źródłem ciepła jest kotłownia gazowa. Dodatkowo nad tą częścią budynku znajduje się instalacja i układ ośmiu kolektorów słonecznych, które wykorzystywane są do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Z kolei w celu gromadzenia wody deszczowej z dachu oraz terenów utwardzonych, zaprojektowano zbiornik retencyjny. Armatura w łazienkach została dobrana pod kątem określonych przepływów wody. Dzięki czemu oszczędność wody w obiekcie sięga aż 55 proc.

Przy magazynie została założona łąka kwietna, na której stanęło pięć budek dla owadów. W bezpośrednim sąsiedztwie obiektu posadzono ok. 400 drzew, z czego ponad 80 proc. stanowią gatunki rodzime, dobrane tak, by zwiększyć bioróżnorodność. Są wśród nich m.in. jarzęby pospolite, graby oraz brzozy. Wykonano także pasy ochronne z drzew i krzewów. Na terenie inwestycji przygotowano także 32 miejsca dla rowerów oraz infrastrukturę umożliwiającą podłączenie stacji ładowania pojazdów elektrycznych z pięcioma stanowiskami dla samochodów osobowych. 

Magazyn dla Westwing w parku P3 Poznań (certyfikat: BREEAM Excellent)

P3 w parku P3 Poznań buduje dla firmy Westwing dedykowany budynek o powierzchni 82.500 mkw. z możliwością rozbudowy o dodatkowe 27 tys. mkw. Będzie to największy jak dotąd magazyn w sieci dystrybucji firmy, który stanie się centrum doskonałości (CoE) w zakresie obsługi i wysyłki mebli na rynek europejski. Obiekt powstaje według najwyższych standardów zrównoważonego budownictwa i będzie certyfikowany w systemie BREEAM na poziomie Excellent.

Przy budowie wykorzystywane są m.in. panele elewacyjne z rdzeniem PIR efektywniej izolujące budynek od czynników zewnętrznych i zapobiegające stratom ciepła. W ramach pilotażowego programu realizowanego przez P3, na dodatkowo wzmocnionym dachu zamontowana zostanie instalacja fotowoltaiczna o mocy 200 kilowatopików. Wewnątrz magazynu zaplanowano oświetlenie LED z systemem automatycznego sterowania DALI, a w łazienkach i części biurowo-socjalnej oświetlenie sterowane czujnikami ruchu. Obiekt zostanie także wyposażony w systemy oszczędzające wodę takie jak np. instalacja do odzysku wody szarej. Przed magazynem znajdzie się 10 stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych oraz parking dla rowerów, co umożliwi pracownikom korzystanie z alternatywnych środków transportu.

• Magazyny od Panattoni

BTS Świebodzin (certyfikat: BREEAM Excellent)

BTS Świebodzin ukończony w październiku 2021 r. to obecnie najbardziej ekologiczny obiekt przemysłowy w Polsce. Jako drugi w portfolio Panattoni przeszedł certyfikację środowiskową BREEAM International New Construction na poziomie Excellent, uzyskując wynik 76,34 na 100. Realizacja w aż trzech kategoriach uzyskała punktację poziomu Outstanding (ponad 85 proc.) – 89 proc. za zarządzanie, 86 proc. w kategorii odpady i 92 proc. za energię.

Proces budowy inwestycji poprzedziła szczegółowa analiza wpływu budynku na środowisko (LCA) i analiza kosztów życia obiektu (LCC) na okres 60 lat, a w trakcie prac budowlanych deweloper monitorował zużycie energii elektrycznej, wody oraz wpływu transportu, śledząc emisję CO2. Panattoni osiągnęło również odzysk odpadów na poziomie 96 proc., a także opracowało strategię adaptacji funkcjonalnej budynku. W samej realizacji deweloper zaimplementował liczne rozwiązania z zakresu oszczędności energii – m.in. fotowoltaikę, systemy zarządzania budynkiem (BMS) oraz inteligentnego oświetlenia, czy energooszczędne windy.

Zastosowana w obiekcie technologia pozwoli na oszczędność wody na poziomie 55 proc. m.in. za sprawą zastosowania urządzeń zapobiegających niekontrolowanym wyciekom. W realizacji deweloper zadbał również o zwiększony dostęp światła dziennego, a pomieszczenia biurowe zostały zbadane pod kątem komfortu termicznego, czy odpowiedniej akustyki. Panattoni zapewniło ułatwiony dostęp dla pracowników o różnej sprawności fizycznej i wieku.

Panattoni Park Sosnowiec (certyfikat: BREEAM Excellent)

Panattoni Park Sosnowiec z wynikiem 70,20 proc. stał się pierwszym obiektem przemysłowym w Polsce, który otrzymał ocenę Excellent w systemie BREEAM International New Construction. Jest to inwestycja typu brownfield, wpisująca się w gospodarkę o obiegu zamkniętym. Została zrealizowana na terenie dawnego wyrobiska piasku, na obszarze pozbawionym pokrywy roślinnej. Po konsultacji z wykwalifikowanym ekologiem, który sporządził szczegółowy raport - poprzedzony m.in. inwentaryzacją działki oraz analizą wartości ekologicznej terenu - deweloper doprowadził do zazielenienia obszaru realizacji. Ponad 30 proc. powierzchni działki zajmują tereny zielone - trawniki i murawy, co ma wyjątkowe znaczenie dla ekosystemu okolicy. To również przełożyło się na maksymalną możliwą ocenę (100 proc.) w kategorii „wykorzystanie terenu i ekologia”.

W ramach inwestycji Panattoni zastosowało szereg rozwiązań, które pozwoliły ograniczyć zużycie wody aż o 66,5 proc. względem wartości bazowej – m.in. inteligentne systemy opomiarowania, wodooszczędną armaturę oraz system zapobiegający wyciekom w blokach sanitarnych. Ponadto Panattoni znacznie zredukowało emisję gazów cieplarnianych – o 46 proc. względem wartości bazowej – oraz zużycie energii – o podobną wartość, w czym pomogły m.in. rozwiązania minimalizujące straty ciepła przez przegrody budowlane, inteligentne systemy opomiarowania oraz oświetlenie LED. Osiągnięte oszczędności pozwoliły uzyskać wynik 100 proc. w kategorii „woda” oraz 90 proc. w kategorii „energia”. Deweloper zadbał również o odpowiednią akustykę, dostęp światła dziennego i jakość powietrza w pomieszczeniach biurowych.

BTS DB Schenker (certyfikat: BREEAM Very Good)

BTS DB Schenker w Rzeszowie to jeden z trzech zielonych cross-docków przygotowanych przez Panattoni dla tego globalnego operatora logistycznego w Polsce. Inwestycja osiągnęła wynik certyfikacji 62.10, co pozwoliło otrzymać ocenę Very Good w systemie BREEAM International New Construction. W kategoriach: „zdrowie i wellbeing”, „wykorzystanie terenu i ekologia” oraz „woda” inwestycja osiągnęła poziom Excellent lub wyżej.

Rozwiązania technologiczne oraz stały monitoring za pomocą systemu BMS, pozwoliły m.in. na oszczędności wody na poziomie 60 proc. względem wartości bazowych. Panattoni przygotowało m.in. bezwodne pisuary, czy toalety o ograniczonym przepływie, perlatory w słuchawkach prysznicowych i bateriach umywalkowych, a także elektroniczne zawory zapobiegające przeciekom. Deweloper zastosował także w budynku system urządzeń grzewczo-wentylacyjnych z 90 proc. odzyskiem ciepła.

Obiekt spełnia też najwyższe normy w zakresie wellbeingu użytkowników. Panattoni zadbało o odpowiedni dopływ światła dziennego w pomieszczeniach biurowych i komfort cieplny użytkowników budynku, a także zainstalowało system umożliwiający dostosowanie temperatury. Ponadto deweloper zadbał o odpowiednią dostępność dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Projekt powstał w porozumieniu z ekologiem, który sporządził raport o wpływie inwestycji na środowisko i przygotował zalecenia ochrony terenów zielonych. W ten sposób udało się zminimalizować szkody spowodowane pracami budowlanymi.

• Magazyny od Prologis

 Prologis Park Janki. Dwa szyte na miarę budynki dla EURO-net (certyfikat: BREEAM Very Good)

Jednym z głównych priorytetów projektu było skuteczne ograniczanie wpływu na środowisko. W efekcie powstało 125 tys. mkw. powierzchni z akredytacją BREEAM na poziomie Very Good, którą wyróżniają oszczędność energetyczna i niska emisyjność, przy zachowaniu najwyższego standardu wykonania.

Inwestycja zasilana jest zieloną energią z certyfikatami pochodzenia od Tauron. Na terenie znajduje się instalacja fotowoltaiczna, system do odzyskiwania deszczówki, latarnie zasilane hybrydowo energią słoneczną i wiatrową oraz pilotażowy projekt betonowej kostki pochłaniającej CO2.

Ściany o zwiększonej termoizolacji i ergonomicznie zaprojektowane powierzchnie zapewniają pracownikom odpowiednią temperaturę i zmniejszają zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i chłodzenia powierzchni. Doświetlenia światłem naturalnym do 12,5 proc. oraz inteligentny system oświetlenia LED o mocy 300lx poprawiają jakość pracy w magazynie i w biurze i zmniejszają zużycie energii.

System smart meteringu pomaga kontrolować poziom zużycia zasobów naturalnych i wydatków eksploatacyjnych. Pomieszczenia socjalne wykonane są w standardzie biurowym, na terenie budynków znalazły się ułatwienia dla niepełnosprawnych, a dla zwiększenia bezpieczeństwa szatnie dostosowane zostały do zasad prewencji Covid-19.

W celu promocji niskoemisyjnego transportu bezpośrednio przy budynkach magazynowych powstał przystanek ze specjalną zatoką dla autobusów. Na dojeżdżających własnymi środkami transportu czekają cztery wiaty rowerowe i trzy stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Ukoronowaniem części projektu skierowanego do pracowników jest strefa well-being - teren rekreacyjny z miejscem do wypoczynku wśród zieleni. 

Prologis Park Ruda Śląska. Magazyn szyty na miarę dla Raben (certyfikat: BREEAM Very Good)

Prologis Park Ruda Śląska to nowoczesne centrum logistyczne o docelowej powierzchni zabudowy 125 tys. mkw., które powstało na zrewitalizowanym obszarze poprzemysłowym, nadając mu tym samym drugie życie. W pierwszej fazie inwestycji powstał budynek typu BTS o powierzchni 50 tys. mkw. z akredytacją BREEAM na poziomie Very Good szyty na miarę dla Raben.

Integralną częścią budynku jest trzypiętrowe biuro o powierzchni dwóch tys. mkw., zaprojektowane zgodnie z zasadami Feng Shui. Powierzchnie dostosowane do wymogów NFPA i zaprojektowane pod wysokie składowanie (na poziomie 12,4 m). W budynkach zainstalowano zaawansowany system kontroli temperatury online (z trzema czujnikami na różnych wysokościach na każdy tysiąc metrów kwadratowych), który rozszerza funkcje znane z systemu smart meteringu do zdalnego odczytywania mediów.

Magazyny są wyposażone w energooszczędne i zautomatyzowane, najwyższej jakości oświetlenie LED, a strefy co-packing są doświetlone naturalnym światłem dziennym, co korzystnie wpływa na komfort pracy w magazynie.  Budynek jest przystosowany do montażu instalacji solarnej bezpośrednio na dachu.

Na terenie zielonym Prologis Park Ruda Śląska działa instalacja fotowoltaiczna o mocy 50kw. Energia wytwarzana w instalacji wykorzystywana jest do zasilania części wspólnych centrum logistycznego.

Dzięki programowi Prologis PARKlife™ jest to miejsce przyjazne dla pracowników, zapewniające wiele udogodnień, w tym: stacje ładowania pojazdów elektrycznych czy stanowisko do drobnych napraw jednośladów.

• Magazyny od 7R

Europejskie centrum dystrybucyjne dla Hultafors Group (certyfikat: BREEAM Very Good)

Obiekt BTS dla Hultafors Group, szwedzkiej firmy oferującej portfolio marek dla zawodowych rzemieślników, to pierwszy w kraju zautomatyzowany magazyn klasy A, który korzysta z systemu AutoStore. Rozwiązanie z zakresu robotyki działa według koncepcji Cube Storage, w której pojemniki z towarami są umieszczone ściśle jeden na drugim. Zwiększa to pojemność dostępnej powierzchni magazynowej aż czterokrotnie. Pobór pojemników i ich dostarczenie w miejsca kompletacji, uzupełniania i walidacji zapasów magazynowych odbywa się z kolei za pomocą robotów.

Głównym celem projektu dla Hultafors Group było stworzenie zaawansowanego technologicznie centrum dystrybucyjnego, odpowiadającego na wyzwania zrównoważonego rozwoju. Deweloper 7R przygotował inwestycję w systemie design & build. Magazyn o powierzchni 30 tys. mkw., zlokalizowany w Goleniowie koło Szczecina, został oddany do użytkowania w lutym 2021 r.
Obiekt wybudowany zgodnie z proekologicznym standardem 7R, otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Very Good. W budynku zainstalowano gniazda do ładowania samochodów elektrycznych i panele fotowoltaiczne, które wytwarzają energię zasilającą roboty. Centrum dystrybucyjne spełnia także restrykcyjne, międzynarodowe normy bezpieczeństwa pożarowego.

Centrum badawczo-rozwojowe BWI Group w Balicach (certyfikat: BREEAM Very Good)

Budynek BWI Group, globalnego koncernu zajmującego się projektowaniem i produkcją elementów zawieszeń samochodowych, to unikalny projekt w skali Europy. Obiekt niemal samowystarczalny energetycznie wykorzystuje system trigeneracji. Dzięki jednostce opalanej gazem wytwarzana jest energia potrzebna do zasilania, ogrzewania, chłodzenia i wentylacji budynku. To pierwsze wdrożenie tego typu technologii w obiekcie biurowo-laboratoryjnym. Wcześniej podobne systemy stosowano tylko w zakładach przemysłowych albo spalarniach odpadów.

Deweloper 7R zrealizował inwestycję kompleksowo, począwszy od zakupu działki, przez przygotowanie projektu, aż po koordynację prac budowlanych. Obiekt, zlokalizowany w Balicach, ma 11 tys. mkw. powierzchni i posiada certyfikat BREEAM na poziomie Very Good.

Budynek dysponuje własną stacją uzdatniania wody ze studni wierconej, a deszczówka rozprowadzana jest w obrębie działki przy pomocy pięciu studni rozsączających, dzięki czemu gleba przyjmuje wodę do gruntu. Właściwie tylko gaz do produkcji prądu pochodzi spoza działki. Ciepło, generowane przez silnik i spaliny, jest odzyskiwane do ogrzewania wody oraz budynku. Nadwyżki prądu będą oddawane do lokalnej sieci energetycznej. W obiekcie zostały także wdrożone system Dali z funkcją automatycznej adaptacji natężenia światła oraz system BMS do zarządzania budynkiem.

• Magazyny od SEGRO

 SEGRO Business Park Warsaw Żerań (certyfikat: BREEAM Excellent)

SEGRO Business Park Warsaw Żerań to jeden z czterech parków magazynowych firmy zlokalizowanych w rejonie warszawskim. Znajduje się w pobliżu Trasy Toruńskiej, około 11 km od centrum stolicy. W jego skład wchodzi sześć obiektów magazynowych, oferujących powierzchnię typu small business unit oraz jeden budynek biurowy – w sumie 70 800 mkw. powierzchni. Obecnie realizowany jest tam również nowy projekt deweloperski, którego ukończenie zostało zaplanowane na drugi kwartał 2022 r. Budynek będzie miał łącznie 16 600 mkw., w tym 2 250 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Jest to inwestycja typu brownfield, czyli wykorzystująca tereny, które wcześniej nie nadawały się do użytku. Powstaje ona bowiem w miejscu zrewitalizowanego, historycznie przemysłowego terenu Fabryki Samochodów Osobowych (FSO). Od pierwszych jej etapów pomyślano o ekologii – materiały z rozbiórki zostały poddane recyklingowi według założeń Life Cycle Assessement (LCA). Z kolei projekt obiektu powstał w BIM (Building Information Modelling), co zmaksymalizuje jego ergonomię i będzie stanowić kompletne źródło informacji - od koncepcji, po użytkowanie.

Dach zostanie dodatkowo wzmocniony, aby w przyszłości istniała możliwość zainstalowania na nim paneli fotowoltaicznych. W budynku ogrzewanie będzie dostarczane z sieci miejskiej, a nie standardowo na gaz, co wpłynie pozytywnie na jego walory ekologiczne. Ponadto przewidziany jest montaż ładowarek do samochodów elektrycznych i hybrydowych. Obiekt uzyska certyfikację BREEAM z oceną Excellent. 

SEGRO Logistics Park Poznań, Gołuski dla HSF e-commerce (certyfikat: BREEAM, Very Good)

Na koniec 2021 r. planowane jest zakończenie budowy magazynu dla firmy HSF e-commerce, specjalizującej się w logistyce internetowej sprzedaży mebli i towarów wielkogabarytowych. Nowa inwestycja powstaje w SEGRO Logistics Park Poznań, Gołuski – świetna lokalizacja parku zapewnia łatwy dostęp do rynku polskiego i niemieckiego. Znajduje się zaledwie 5 km od granic Poznania i około 15 km od centrum miasta, a także w pobliżu autostrady A2 Moskwa-Berlin oraz drogi ekspresowej S11. Nowy obiekt ma 50 400 mkw. wielkości, w tym 1 400 mkw. powierzchni socjalno-biurowej.

Dodatkowo zaplanowany jest osobny budynek dla zarządcy obiektu. W parku zostanie wdrożony nowoczesny system kontroli dostępu, który automatycznie odczytuje tablice rejestracyjne, zapewniając płynność ruchu i bezpieczeństwo pracowników. W magazynie powstaje innowacyjny system wentylacji, wydajny system grzewczy, a całość oświetlą lampy LED. Podczas budowy wykorzystane zostały technologie o zmniejszonej emisyjności dwutlenku węgla, m.in. konstrukcja o niższej wadze z wykorzystaniem mniejszej ilości materiałów, które są produkowane w pobliżu miejsca budowy.

Na dobór komponentów wpływ miała również trwałość i długi cykl ich życia. Konstrukcja dachu została umocniona pod planowany montaż paneli fotowoltaicznych, a przeszklona fasada biurowa podniesie komfort pracowników. Wszystkie te czynniki sprawiają, że obiekt zostanie poddany certyfikacji BREEAM, z planowaną oceną Very Good. 

SEGRO Logistics Park Stryków. Obiekt magazynowo-produkcyjny dla Corning Optical Communications (certyfikat: BREEAM Very Good)

Pod koniec 2018 r. otwarty został nowoczesny budynek dla Corning Optical Communications w SEGRO Logistics Park Stryków – największym centrum logistycznym SEGRO w Europie Centralnej, które położone jest w bliskiej odległości od skrzyżowania autostrady A1 z autostradą A2. Nowy obiekt został zrealizowany zaledwie w osiem miesięcy przy zachowaniu najwyższych standardów budownictwa magazynowego i zastosowano w nim szereg innowacyjnych rozwiązań.

Trzypoziomowa część biurowa jest w pełni przeszklona szkłem z powłoką antyrefleksyjną zapobiegającą przegrzewaniu. Koncepcja biur została opracowana na bazie analizy potrzeb pracowników – firmie zależało na wygodzie oraz bezpieczeństwie zatrudnionych osób. Zastosowane materiały wykończeniowe i wyjątkowy kształt elewacji zapewniają stały dostęp do naturalnego światła oraz gwarantują komfort pracy. Hala produkcyjna jest w pełni klimatyzowana, a magazynowa posiada dobrze zaizolowane doki, dzięki czemu w obu powierzchniach zachowany jest komfort termiczny. Każde miejsce pracy jest oświetlone światłem naturalnym oraz energooszczędnym oświetleniem LED.

W części produkcyjnej została zastosowana również posadzka żywiczna oraz funkcjonalne instalacje, jak siatka szynoprzewodów sprężonego powietrza oraz instalacje z zakresu IT. Pozwala to aranżować produkcję, w zależności od bieżącego zapotrzebowania firmy. W trosce o środowisko naturalne utworzone zostały uprzywilejowane miejsca parkingowe dla aut współdzielonych. Wszystkie te aspekty przyczyniły się do otrzymania przez obiekt certyfikacji BREEAM z oceną Very Good.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.140.84
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!