PARTNERZY PORTALU

MLP chce zadebiutować na GPW pod koniec roku

MLP chce zadebiutować na GPW pod koniec roku
  • Autor: Jolanta Wasiluk
  • Dodano: 12 sie 2013 18:28

MLP Group, deweloper powierzchni magazynowo-przemysłowych, złożył prospekt emisyjny do KNF i może zadebiutować na GPW w IV kwartale 2013 r. Spółka zamierza rosnąć zarówno organicznie, rozwijając swoje parki logistyczne i realizując projekty typu BTS, jak i dzięki akwizycjom - poinformował PAP wiceprezes Radosław T. Krochta.

  • Autor: Jolanta Wasiluk
  • Dodano: 12 sie 2013 18:28

„Złożyliśmy prospekt i jesteśmy w trakcie rozmów z KNF. Myślę, że debiut powinien nastąpić w okolicach października/listopada tego roku" - powiedział PAP Krochta.

Krochta nie podał jaką kwotę spółka chciałaby pozyskać w ramach IPO. W 2010 r. MLP Group chciała zebrać z rynku 95,6 mln zł netto, poprzez emisję 3.773.595 nowych akcji, jednak ostatecznie zrezygnowała z debiutu na GPW z uwagi na niekorzystną sytuację rynkową.

Pytany o plany rozwoju MLP Group, wiceprezes odpowiedział: „chcemy rozbudować nasze obecne parki, przede wszystkim Pruszków II, Bieruń i Poznań. Myślimy również o akwizycjach nowych terenów, a także o realizacji projektów typu BTS poza naszymi parkami". Dodał, że spółka nie chce na razie wchodzić w nowe segmenty rynku.

Magazyny, obiekty logistyczne, budynki produkcyjno-magazynowe oraz tereny inwestycyjne - zobacz oferty na PropertyStock.pl

Krochta poinformował, że spółka nie wyklucza przejęć. Interesuje ją przede wszystkim rynek polski, ale w grę mogą wchodzić również akwizycje zagraniczne. „Polski rynek jest stabilny i perspektywiczny. Wskaźnik konwergencji, pokazujący ilość metrów kwadratowych powierzchni magazynowej przypadających na jednego mieszkańca, sięga jedynie 25 proc. średniej z Europy Zachodniej. Dla porównania w przypadku centrów handlowych zbliżyliśmy się do średniej europejskiej. Jak widać, potencjał jest bardzo duży, dlatego chcemy się skupić przede wszystkim na Polsce" - powiedział. „Jeśli chodzi o potencjalne przejęcia za granicą, to atrakcyjne są dla nas przede wszystkim kraje Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej" - dodał.

MLP Group chce zwiększyć swoje zaangażowanie w projekty typu BTS (build to suit), czyli projekty realizowane pod indywidualne potrzeby inwestora. Będą one budowane poza parkami należącymi do grupy z przeznaczeniem na sprzedaż. „W tej chwili jesteśmy w fazie negocjacji odnośnie rozpoczęcia realizacji projektu tego typu. Taka inwestycja pod względem technicznym nie różni się niczym od tych jakie realizujemy na terenie parku. Docelowo udział tego segmentu w przychodach naszej grupy mógłby być znaczący" - podał Krochta.

Obecnie MLP Group posiada ok. 350 tys. m kw. powierzchni magazynowej wybudowanej i wynajętej. „Celem strategicznym jest podwojenie aktualnie wynajętej powierzchni magazynowej w okresie czterech lat. W I połowie 2013 r. wynajęliśmy blisko 50 tys. m kw. powierzchni. Oczekujemy, że II półrocze będzie pod tym względem co najmniej równie udane. Biorąc pod uwagę takie tempo, nasz plan wydaje się realny" - dodał.

Krochta poinformował, że spółka zakłada osiągnięcie poziomu blisko 720 tys. m kw. wynajmowanej powierzchni zarówno dzięki rozwojowi organicznemu, jak i akwizycjom.

Wiceprezes szacuje, że w perspektywie czterech lat udział środków własnych w finansowaniu inwestycji spółki w rozwój powierzchni magazynowej wyniesie ok. 30 proc. Pozostała część środków będzie pochodziła z kredytów bankowych. „Spółka jest w dobrej kondycji finansowej. Warto podkreślić, że do tej pory rozwijaliśmy się zgodnie ze scenariuszem zakładającym debiut giełdowy, mimo że ostatecznie nie zrealizowaliśmy planowanej emisji akcji, ani nie wyemitowaliśmy obligacji. Jeśli tym razem przeprowadzimy IPO, to nasza ekspansja będzie jeszcze bardziej dynamiczna i szybciej powiększymy wartość spółki" - powiedział Krochta. „Wyceny spółek porównywalnych, jak GTC czy Echo, są na chwilę obecną lepsze niż 2-3 lata temu, gdy robiliśmy pierwsze podejście do GPW i wydają się nam rozsądne" - dodał.

Wiceprezes poinformował, że sytuacja w branży, w której działa MLP Group napawa optymizmem. „Widzimy bardzo duże zainteresowanie nowymi powierzchniami magazynowymi, rynek bardzo szybko się rozwija. Obserwujemy duży napływ inwestycji do Polski. Perspektywy naszego rynku są optymistyczne" - powiedział Krochta.

MLP Group działa na rynku nieruchomości komercyjnych, specjalizując się w budowie centrów magazynowo-produkcyjnych. Spółka prowadzi obecnie pięć parków logistycznych zlokalizowanych w Polsce: MLP Pruszków I, MLP Pruszków II, MLP Tychy i MLP Poznań oraz MLP Bieruń.
W 2012 r. MLP Group wypracowała 56,9 mln zł zysku netto i 72,9 mln zł zysku operacyjnego przy przychodach na poziomie 86,1 mln zł. Zysk z aktualizacji nieruchomości inwestycyjnych wyniósł wówczas 19 mln zł.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • powodzenia 2013-08-12 20:01:42
    Widzimy cię Radziu, obserwujemy i pamiętamy o tobie..jak przyjdziesz po kasę przypomnimy ci co było. Pozdrawiamy - banki i fundusze.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.65.228
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!