Panattoni: Zielone się opłaca

Oszczędności rzędu 50 proc. w zakresie zużywania energii oraz zmniejszenie poboru mocy do 60 proc. względem wartości bazowej to efekt wielowymiarowej polityki „Go Earthwise with Panattoni". Dzięki odpowiednim rozwiązaniom deweloper redukuje również zużycie wody pitnej na poziomie 6000 litrów dziennie dla obiektu o powierzchni 20 000 mkw. Bycie „eko” to już nie moda i regulacje. Zielone się po prostu opłaca, zwłaszcza przy rosnących kosztach mediów - przyznaje magazynowy deweloper.
- Rosną hurtowe ceny energii elektrycznej - zarówno z dostawą na rok 2022, jak i na kolejne lata - oraz koszty zakupu praw do emisji CO2.
- Ceny gazu można nazwać bezprecedensowymi, a tajemnicą poliszynela jest, że będą coraz wyższe.
- Dlatego przedsiębiorstwa, które traktują włączenie się w realizację celów strategii Europejskiego Zielonego Ładu głównie wizerunkowo lub legislacyjnie, wkrótce przekonają się również do korzyści finansowych, co zresztą zawarte jest w unijnej taksonomii.
- To idealny moment, żeby postawić na zielone.
- Wzrosty kosztów energii sprawiają, że wszystkie inwestycje umożliwiające jej oszczędność, zyskują na swojej rentowności.
- Wysoki koszt energii uderza w te firmy, które wykorzystują jej dużo. Przykładem jest logistyka produktów świeżych i mrożonych, gdzie zużywana energia jest odpowiedzialna za połowę kosztów utrzymania mroźni. Jeszcze poważniej sytuacja wygląda w segmencie produkcyjnym. Ilość zużywanej energii w procesie technologicznym jest na tyle duża w porównaniu z innymi kosztami, że wzrost ceny energii gwałtowanie przekłada się na koszt wytwarzania i finalną cenę produktu. I tu podwyżki mogą zaważyć na atrakcyjności prowadzenia biznesu – komentuje Michał Samborski, Head of Development, Panattoni.
- Dlatego jako odpowiedzialny deweloper jesteśmy aktywnym uczestnikiem transformacji energetycznej – nasza polityka stawia m.in. na efektywne energetycznie budownictwo, gospodarowanie odpadami w zamkniętym obiegu, redukcję emisji CO2 i przejście na odnawialne źródła energii – dodaje Emilia Dębowska, Sustainability Directr w Panattoni.
Minimalizacja strat ciepła jest kluczowa
Panattoni od lat skutecznie wdraża ekologiczne rozwiązania do swoich inwestycji, minimalizując ich oddziaływanie na środowisko naturalne.
Deweloper pokazuje kierunki rozwoju sektora i wspiera najemców w najbardziej efektywnych rozwiązaniach przeznaczonych ich branżom.
Obiekty już na wczesnym etapie poddawane są modelowaniu energetycznemu zgodnemu ze standardami BRE – w przypadku Panattoni są to wskaźniki obowiązujące dla certyfikacji BREEAM na poziomie „Excellent” – jak dotąd najwyższym w branży na polskim rynku.
Kluczowa w standardzie firmy jest minimalizacja strat ciepła poprzez poprawę właściwości termotechnicznych konstrukcji obudowy, energooszczędne okna, czy energooszczędny system oświetlenia wewnątrz budynku i na terenie przyległym (LED). Stosowane są również destryfikatory, które rozprowadzają ciepło z górnych partii budynku do dolnych.
- Biorąc pod uwagę różną specyfikację naszych najemców, wskazujemy dodatkowe rozwiązania poprawiające efektywność budynków – mówi Michał Samborski.
Aby zapobiec nadmiernym stratom energii w trakcie procesów logistycznych i zwiększyć szczelności budynków, firma proponuje operatorom logistycznym doki ze śluzą i fartuchem pneumatycznym oraz kurtyny powietrzne.
Warto wspomnieć również o takich rozwiązaniach jak odzysk ciepła z urządzeń chłodniczych, czy rekuperatory powietrza w przypadku klientów produkcyjnych. Podobnie jak o zwiększeniu ilości światła dziennego w obiektach poprzez większą liczbę świetlików (z 2 proc. na 10 proc.) w przypadku procesów wymagających stanowisk pracy jak produkcja czy w pewnych zakresach e-commerce.
Dodatkowo w parkach Panattoni stosowane są systemy zarządzania budynkiem – od prostych rozwiązań po zaawansowaną automatykę budynkową BMS – kompleksowe systemy olicznikowania oraz monitoring energii, a rekuperacja w centrach wentylacyjnych o wyższych parametrach wynosi nawet 90 proc ciepła.
Ponadto w standardzie obiektów Panattoni znajdują się czujniki kontrolujące stężenie CO2, które ograniczają pobór energii oraz koszty związane z ogrzewaniem czy schładzaniem pomieszczeń. Nie wolno zapominać również o instalowaniu produktów o najbardziej energooszczędnych parametrach klasy A+++.
Okres zwrotu ekologicznych rozwiązań to od 3 do 10 lat
Wzrosty kosztów energii sprawiają, że wszystkie inwestycje umożliwiające jej oszczędność, zyskują na swojej rentowności. Średni okres zwrotu ekologicznych rozwiązań wynosi od 3 do 10 lat.
Tak duży rozrzut jest uzależniony od samych inwestycji i skali oraz czasu ich implementacji. Przykładowo system dynamicznego oświetlenia zamiast po 12 latach - jak to było jeszcze kilka lat temu – dzisiaj zwróci się po 5 latach i w połączeniu z LED daje nawet 80 proc. niższe zużycie energii w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła.
W przypadku zastosowania instalacji fotowoltaicznych czas zwrotu z inwestycji wyniesie ok. 5-7 lat, przy założeniu, że budynek skonsumuje na bieżąco całość wyprodukowanej energii elektrycznej. Jednak warto zwrócić uwagę, że za chwilę ten czas może się skrócić. Dlatego inwestycja, nad której ekonomicznym sensem można było zastanawiać się w przeszłości, dzisiaj jest oczywistością i stanowi impuls do tego typu rozwiązań.
Dodatkowo zielone technologie cały czas ewoluują i pojawiają się coraz bardzie efektywne i efektowne rozwiązania.
– Jednym z nich są pompy ciepła, o które pyta już co piąty najemca. Przewiduje się, że stopa zwrotu tego rozwiązania to ok. 5-6 lat, a następnie ok. 300 000 zł oszczędności rocznie. Panattoni dostarczyło taką technologię m.in. w ramach ukończonego niedawno ostatniego etapu rozbudowy fabryki Danfoss Poland w Grodzisku Mazowieckim, czy w gigantycznej inwestycji BTS Świebodzin o powierzchni ponad 200 000 mkw. – komentuje Emilia Dębowska.
Z kolei Gruntowe wymienniki ciepła dla wentylacji – urządzenie służące do wstępnego ogrzania lub schłodzenia powietrza trafiającego do budynku to zwrot 6 – 8 lat.
Rośnie eko-świadomość użytkowników obiektów przemysłowych
Cały czas rośnie świadomość ekologiczna użytkowników obiektów przemysłowych, a ostatnie dwa lata zintensyfikowały ten trend. Polityka i kultura przedsiębiorstw kierunkuje się na zrównoważony rozwój.
Aż 70 proc. z nich wybiera zielone budynki ze względu na wymogi korporacyjne, przy 20 proc. przede wszystkim szukających oszczędności.
„Eco” przestaje stanowić barierę, a zaczyna być zachętą do inwestycji, zwłaszcza kiedy zagłębi się w konkretne wartości oszczędzonych materiałów i zasobów.
Rozwiązania Panattoni pozwalają m.in. na oszczędności rzędu 50 proc. w zakresie zużywania energii i zmniejszenie poboru mocy do 60 proc.
– Jeśli weźmie się pod uwagę coraz droższą energię, zwroty kosztów z inwestycji powinny być krótsze. Dodatkowo w ten sposób łączymy zmniejszony wpływ obiektu na środowisko, z ograniczeniem wydatków w dłuższej perspektywie. Dlatego mam nadzieję, że koszty przestaną być barierą, a staną się motywacją do implementacji zrównoważonych rozwiązań, szczególnie w kontekście rosnących cen zasobów. Dodatkowo inwestorzy i banki otrzymują produkt, który za 20, 30 lat będzie spełniał normy legislacyjne – podsumowuje Emilia Dębowska.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.