Potrzebna jest nowa polityka dla logistyki
Trzy główne problemy, stojące przed sektorem europejskiej logistyki towarowej pozostaną aktualne w przewidywalnej przyszłości.
Pozostawienie ich bez rozwiązania będzie prowadzić do nieskutecznego i nieefektywnego wykorzystania transportu. Nie wykorzystany zostanie też w pełni wpływ logistyki na rozwój gospodarczy w Europie. Tworzy ona przecież dużą część wartości dodanej i miejsc pracy, pośrednio pozwala skuteczniej i efektywniej funkcjonować innym sektorom usług i działalności gospodarczej.
Choć unijny sektor logistyki rozwija się w tempie wyższym od średniej na świecie, to są kraje (np. w Japonia i USA) wyraźnie przewyższające ją dynamiką wzrostu. Co istotne, występuje zróżnicowanie w poziomie wydajności i efektywności transportu w krajach członkowskich, jako pochodna ich siły gospodarczej, roli przemysłu, warunków geograficznych, jakości infrastruktury i gęstości zaludnienia.
Sektor logistyczny znajduje się zarazem pod wpływem oddziaływania wielu czynników zewnętrznych i tendencji. Należą do nich zarówno te wynikające z nowych technologii (np. e-commerce, e-zamówienia, itp.), jak i zmian, które koncentrują się na współpracy i integracji łańcucha logistycznego (np. integracja łańcucha dostaw, wielomodalność, logistyka odwrotna).
Autorzy raportu wskazują na trzy główne problemy i wyzwania.
Pierwszy to ustawiczny wzrost kosztów transportu i szerzej - logistyki. Drugi odnosi się do efektów środowiskowych sektora logistyki, czyli tzw. kosztów zewnętrznych transportu (zużycie paliw nieodnawialnych, emisja CO2, hałas) i wypełnienia założeń zrównoważonego rozwoju. Trzeci kluczowy problem dotyczy jakości kadr i zatrudnienia pracowników.
Są to obszary problemów o charakterze strukturalnym, stwierdzają autorzy raportu. Do ich rozwiązywania proponują scenariusze działania.
Czytaj więcej: Komisja Europejska powinna opracować nową politykę dla logistyki?
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.