PARTNERZY PORTALU

PropertyNews.pl podcast: Czy polskie magazyny są zielone?

PropertyNews.pl podcast: Czy polskie magazyny są zielone?
  • Autor: PropertyNews.pl
  • Dodano: 12 kwi 2021 14:02

Co jest kluczowe do uzyskania zeroemisyjności w na polskim rynku magazynowym i co daje zielony certyfikat deweloperom i najemcom obiektów magazynowych? - m.in. na te pytania odpowiada Emilia Dębowska, Senior Marketing and Sustainability Manager w Panattoni Europe.

  • Autor: PropertyNews.pl
  • Dodano: 12 kwi 2021 14:02

Logistyka zrobiła ogromny zwrot w kierunku ekologii. Jeszcze do nie dawna dużo mówiło się przede wszystkim o przyjaznych środowisku samochodach, o paliwie, a rzadziej - w tym kontekście - o obiektach magazynowych. Tymczasem według World Green Business Council, w porównaniu z innymi dużymi emitentami gazów cieplarnianych, sektor budowlany ma największy potencjał znacznego ograniczenia tych emisji.

- Budownictwo odpowiada za emisję ok. 35 proc. gazów cieplarnianych, dlatego naszym zdaniem powinno być silnie powiązane z koncepcją zrównoważonego rozwoju i mieć cel właśnie ograniczania tych wytworzonych emisji - mówi Emilia Dębowska, Senior Marketing and Sustainability Manager w Panattoni Europe.  - Takie dążenie wymaga przede wszystkim odpowiedniego projektowania i budowy budynków. Musimy wziąć pod uwagę cały cykl życia budynku oraz zmniejszanie zużycia materiałów budowlanych, zasobów naturalnych, czy energii podczas samego procesu budowy.

Docelowo, ważne jest, zdaniem Emilii Dębowskiej, dążenie do emisyjności. - W praktyce oznacza to wykorzystanie na inwestycjach źródła energii odnawialnych, które pozwolą nam zrównoważyć wyprodukowane emisje CO2 - mówi ekspertka.

Kluczowym dla uzyskania zeroemisyjności jest zapewnienie w budynku własnego źródła energii oraz ogrzewania, wykluczając paliwa kopalne. - To ogromne wyzwanie na polskim rynku dla tak dużych powierzchni magazynowych, jakie mamy w naszym sektorze i wymaga odpowiednich regulacji prawnych - mówi Emilia Dębowska. - Ważna jest też dostępność podwykonawców i ich know-how w proponowaniu odpowiednich rozwiązań technicznych na szeroką skalę - podsumowuje.

 


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.78.122
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!