PARTNERZY PORTALU

Przeczytaj relację z sesji magazyny Property Forum Śląsk

Uczestnicy debaty poświęconej magazynom podczas Property Forum Śląsk Online, prowadząca: Katarzyna Lisowska, dziennikarka PropertyNews.pl
 • Autor: PropertyNews.pl
 • Dodano: 10 cze 2021 22:57

Atrakcyjność Górnego Śląska sprawia, że w regionie karty rozdają najważniejsi gracze rynku magazynowego. I choć czasem proces inwestycyjny - ze względu na specyfikę terenu - należy rozpocząć kilka lat wcześniej, warto czekać i zebrać owocną premię. Tak region pod kątem magazynów podsumowali uczestnicy Property Forum Śląsk Online 2021.

 • Autor: PropertyNews.pl
 • Dodano: 10 cze 2021 22:57
 • Pandemia nieco zmieniła charakterystykę śląskiego rynku magazynowego. Obecnie zwolnił sektor przemysłowy i branża motoryzacyjna. W regionie pojawiły się za to duże sieci handlowe, kwitnie także branża kurierska.
 • Górny Śląsk zmienił wizerunek z górniczej monokultury na nowoczesny hub przemysłowo-technologiczny.
 • E-commerce zbliża magazyny do śląskich miast, a region ma szansę udźwignąć ideę "same day delivery" z terenów Europy Zachodniej.
 • Panattoni obecnie prowadzi budowę 13 parków logistycznych, w planach na ten rok ma również budowę kolejnych czterech, które będą wypełnieniem tzw. białych plam na mapie regionu.

Obecnie zmieniająca rynkowe wektory pandemia jest na etapie odwilży. Ten trudny czas dla wielu gałęzi gospodarki zadziwiająco dobrze wpłynął na sektor magazynowy w Polsce. Wiele wskazuje na to, że tylko przyspieszył działania wielu podmiotów i pokazał, że można wyjść z kryzysu obronną ręką.

Magazyny, obiekty logistyczne, budynki produkcyjno-magazynowe oraz tereny inwestycyjne - zobacz oferty na PropertyStock.pl

ZOBACZ RELACJĘ Z SESJI O MAGAZYNACH NA ŚLĄSKU PODCZAS PROPERTY FORUM ŚLĄSK

Czas na ewolucję

- Pandemia pokazała, że rynek magazynowy ma bardzo silne fundamenty. Ponadto uwidoczniła dość silne zróżnicowanie klientów sektora, zwłaszcza na terenie Górnego Śląska. W aglomeracji e-commerce i logistyka rozwijały się bardzo szybko, zwłaszcza firmy związane ze sprzedażą dóbr użytkowych, tj. meble, dekoracje, tekstylia. W trakcie pandemii zaś zwolnił sektor przemysłowy, zwłaszcza branża motoryzacyjna – mówi Anna Głowacz, dyrektor działu powierzchni logistyczno-przemysłowych, AXI IMMO i podkreśla, że rynek śląski przechodzi zmiany przy jednoczesnym utrzymywaniu dobrego wizerunku wśród firm logistycznych. – Patrząc po ostatnich transakcjach, region jest wybierany przez bardzo duże sieci handlowe, branżę e-commerce, a co za tym idzie – przez m.in. branżę opakowań, czy też kurierską – dodaje Anna Głowacz.

Zobacz także -> Śląsk ma wiele do zaoferowania magazynom. Panattoni to wykorzystuje

Ekspertka AXI IMMO zaznacza również, że Śląsk przechodzi ewolucję. - Kiedyś region był postrzegany jako monokultura górnicza. Ten obraz już bardzo dawno uległ zmianie. Dziś jest to nowoczesny hub przemysłowo-technologiczny, co widać po transakcjach i klientach. Oczywiście są aspekty, nad którymi warto popracować, m.in. nad większym zainteresowaniem regionem klientami z Azji – mówi Anna Głowacz.

Rynek kwitnie, plany się mnożą

InPost jakiś czas temu zapowiedział powstanie hubów logistycznych, m.in. w Katowicach i Tychach. – Rejon Śląska darzymy niezwykłym szacunkiem i już od dawna dostrzegamy jego potencjał. Inwestycje realizujemy z wszystkimi deweloperami, które spełniają nasze wymagania. W 2019 r. oddaliśmy wraz z 7R obiekt w Sosnowcu, zaś w 2020 r. gotowe były dwa projekty, gdzie jeden był realizowany w Częstochowie wraz z Panattoni, zaś drugi w Gliwicach wraz z MLP. Pandemia miała duży wpływ na nasze plany, musieliśmy przyspieszyć działanie, stąd decyzja o podpisaniu umowy najmu z Prologis w Chorzowie oraz z Panattoni w Tychach – mówi Marek Mazur, Head of the Investment and Management of Warehouse Facilities, InPost.

Przyspieszenie w inwestycjach widać również u deweloperów. Panattoni na Śląsku w budowie ma ponad 200 tys. mkw. powierzchni magazynowej, a w planach realizację ponad 820 tys. mkw. Deweloper jest obecny niemal w każdym rejonie aglomeracji śląskiej, zaczynając od Czeladzi, Sosnowca, Katowic, przez Gliwice i Rudę Śląską, aż po Tychy i Bielsko-Białą.

- Obecnie prowadzimy budowę 13 parków logistycznych, w planach na ten rok mamy również budowę kolejnych czterech, które będą wypełnieniem tzw. białych plam na mapie regionu – zdradza Marek Dobrzycki, Managing Director Panattoni.

W niedawnym czasie Panattoni zapowiedziało realizację parku logistycznego w Bielsku-Białej. - Na ten moment mamy już wynajęte 40 proc. powierzchni, a inwestycja jest dopiero na starcie – zdradza Dobrzycki.

Okazuje się jednak, że Podbeskidzie nie jest łatwym w obsłudze regionem. – Jest to specyficzny rynek, jeśli chodzi o magazyny, popyt tutaj zawsze przewyższał podaż. Istnieje też "bariera wejścia" dotycząca nieruchomości i działek inwestycyjnych – mówi ekspert Panattoni i dodaje, że największe zainteresowanie magazynami w tym regionie wykazują firmy produkcyjne i z sektora automotive. - Mamy też klientów powiązanych z Czechami i ze Słowacją, których kraje borykają się ze słabą podażą we własnych granicach. W Polsce o wiele szybciej można zapewnić odpowiednią podaż klientowi – mówi Dobrzycki.

Im wcześniej, tym lepiej

Śląsk ma też swoje słabsze strony - zwłaszcza, jeśli chodzi o tereny inwestycyjne. Dużą przeszkodę do tej pory stanowiło rozdrobnienie działek, których przeważający charakter to tzw. brownfield. Co za tym idzie – aby oddać inwestycję do użytku, najpierw potrzebna jest rekultywacja. Przez to cały proces inwestycyjny ulega wydłużeniu.  

- Bezproblemowych, jakościowych samych w sobie terenów w regionie Górnego Śląska jest stosunkowo niewiele. Aby wybrać odpowiedni teren, potrzebny jest czas. 10-hektarowy teren potrafi  mieć nawet kilkuset właścicieli gruntów. Przygotowanie takiego terenu pod inwestycje zajmuje co najmniej 2 lata. Jednak istnieje „szybsza” alternatywa i są nią brownfieldy – mówi Anna Głowacz.

Niestety należy również pamiętać o ograniczeniach, które brownfieldy ze sobą niosą. – W tym przypadku potrzebne są o wiele większe nakłady inwestycyjne i odpowiedni know-how. Tego typu tereny to również zwiększone ryzyko finansowe. Jednak Panattoni i Hillwood mają dobre doświadczenia w tej materii na terenie Górnego Śląska. Warto długo czekać na finalny efekt i premię -zaznacza ekspert AXI IMMO.

InPost zauważa inne niedogodności na terenie regionu. – To przede wszystkim niewystarczająca infrastruktura drogowa i niezwykle zróżnicowana zabudowa Śląska. To dla nas wielkie wyzwanie i wniosek jest jeden: należy planować inwestycje znacznie wcześniej niż na terenie innych regionów. Tylko w ten sposób można zapewnić wysoką jakość usług – podkreśla Marek Mazur.

Podobną strategię wdraża Panattoni. – Nauczeni doświadczeniem zaczynamy pracę nad inwestycją dużo wcześniej. W tym roku w etap realizacji wkraczają projekty, nad którymi pracowaliśmy nawet 5 lat temu – mówi Marek Dobrzycki.

Choć bije rekordy, e-commerce na Śląsku ma jeszcze dużo do powiedzenia

Od kwietnia 2020 r. do marca 2021 r. w regionie Górnego Śląska wynajęto aż 940 tys. mkw. powierzchni magazynowej. – To był rekordowy czas. 940 tys. mkw. to liczba niemal o 50 proc. wyższa niż wynik sprzed 12 miesięcy. Za to odpowiada branża e-commerce – mówi Anna Głowacz i zaznacza, że wymaga ona więcej przestrzeni magazynowej, co rodzi popyt.

Czy w związku z e-commerce magazyny zbliżą się do miast? – Łańcuchy dostaw ciągle są skracane, przez co magazyny są faktycznie coraz bliżej ośrodków miejskich, a nawet w samych miastach. Patrząc na kraje wysokorozwinięte, możliwy jest w Polsce scenariusz dostaw tego samego dnia. Tego typu opcja oczywiście skraca logistyczny dystans – podkreśla ekspert AXI IMMO.

- Przy charakterystyce urbanistycznej konurbacji śląskiej nie ma innej możliwości, niż pojawianie się magazynów na terenach miast. Tylko takie rozwiązanie może sprostać wymaganiom dzisiejszego klienta – mówi Marek Mazur.

Według Marka Dobrzyckiego, w porównaniu do Polski Zachodniej, Śląski e-commerce ma jeszcze dużo do powiedzenia. – Na zachodzie kraju branży e-commerce jest zdecydowanie więcej. Górny Śląsk jest na lokalizacyjnej granicy wdrożenia opcji „next/same day delivery”, jeśli w grę wchodzi dostawa np. do Monachium. Wszystkie miasta na wschód od Śląska nie osiągną dostaw tego samego dnia – zauważa Dobrzycki.

Strategia? Zielone magazyny

Nowoczesne magazyny klasy A oferują znacznie wyższy standard w porównaniu z halami, które powstawały na obrzeżach miast 10 czy 15 lat temu. Dziś jakość mówi sama za siebie. Coraz popularniejsze są rozwiązania proekologiczne tj. zeroemisyjność, instalacje fotowoltaiczne, energooszczędne oświetlenie czy też elektromobilność. Najemcy wymagają również wyższych obiektów oraz większej liczby doków.

- Branża e-commerce wymaga czasem prawie 20 metrów wysokości hal magazynowych. Jest to tak naprawdę podwójna wysokość standardowego magazynu. Rodzi to wyzwania m.in. związane z zapisami w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego – mówi Marek Dobrzycki i podkreśla, że wymagający najemcy są gotowi zapłacić więcej za udogodnienia tj. certyfikaty i eko rozwiązania.

Dla InPostu dbałość o środowisko jest jedną z najważniejszych wartości. – Skutecznie redukujemy emisję CO2. Dzięki ekologicznym paczkomatom zmniejszyliśmy emisję własną dwutlenku węgla o 2/3. Nie boimy się inwestować w ekologię – mówi Marek Mazur.

- Zielone rozwiązania stają się strategią firm – podsumowuje Anna Głowacz.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

 • Monika 2021-06-11 12:18:55
  Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia linktr.ee/samotnepanie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.78.122
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!