- Należy pamiętać, że czas budowy magazynu netto to zaledwie dwa-trzy kwartały. Większość deweloperów czeka na sygnał rozpoczęcia budowy mając już wykupioną działkę i uzyskane pozwolenie na budowę, więc błyskawicznie dostosowują się do wymogów rynku - dodał.

Jan Wałach ocenia, że rynek powierzchni magazynowej jest obecnie, w istotny sposób, wspierany przez prężnie rozwijający się handel e-commerce. - Z pewnością e-handel jest obecnie jednym z najszybciej rosnących segmentów gospodarki. Wielu dystrybutorów, zamiast tradycyjnych sklepów stacjonarnych sprzedaż prowadzi jedynie przez Internet, zaś towar przechowuje w magazynach. Jest to więc istotny czynnik wspierający popyt na powierzchnie magazynowe i wydaje się, że w kolejnych latach rozwój e-handlu będzie kontynuowany - dodał.

CBRE ocenia, że obecnie w budowie na terenie Polski znajduje się ok. 230 tys. m kw. powierzchni magazynowej. - Jest to o 50 tys. m kw. mniej wobec podobnego okresu 2012 roku. Taki spadek to efekt zmniejszającego się apetytu na ryzyko zarówno wśród deweloperów jak i najemców - powiedział Wałach.

- Szacujemy, że w tym roku na rynek może trafić nawet 300 tys. m kw. magazynów - dodał.

Ekspert CBRE uważa, że koszty wynajmu m kw. powierzchni magazynowej będą nadal utrzymywać się na stabilnym poziomie. - Nie widzę zagrożeń ani dla widocznych spadków, ani wzrostów tych cen. Rynek jest w równowadze, co jest charakterystyczną cechą segmentu magazynowego. Popyt odpowiada podaży, podaż szybko zareaguje na ewentualne zmiany. Stawki za wynajem w najbliższych latach nie powinny więc ulegać wyraźnym wahaniom - dodał Wałach.

Magazyny, obiekty logistyczne, budynki produkcyjno-magazynowe oraz tereny inwestycyjne - zobacz oferty na PropertyStock.pl