Zielone budownictwo w sektorze nieruchomości przemysłowych nabiera znaczenia


W Polsce powstaje coraz więcej eko magazynów. Firma GLP ma już za sobą pilotażowy projekt zrealizowany w nowym standardzie. Jak na tle innych państw wypada nasz kraj, jeżeli chodzi o ekologię inwestycji na rynku nieruchomości przemysłowych?Jakie eko-rozwiązania są najpopularniejsze? O tym wszystkim Jarosław Czechowicz, Country Manager GLP Poland.
Jak na tle innych państw wypada Polska, jeżeli chodzi o ekologię inwestycji na rynku nieruchomości przemysłowych? Czy postęp jest duży?
Postęp, który dokonał się w Polsce w ostatnich latach, jest zauważalny. Coraz częściej powstają tu budynki wyposażone w rozwiązania, które w Europie Zachodniej lub USA są już standardem. Przed nami jeszcze dużo pracy zanim niektóre rozwiązania na dobre zagoszczą w Polsce, co wynika zarówno ze świadomości uczestników rynku oraz konieczności popularyzacji niektórych technologii, kosztów, jak również z uwarunkowań prawnych. Jestem jednak przekonany, że zmiany takie jak podniesienie przez nas standardu obiektów spekulacyjnych, to krok naprzód.
Jakie działania o charakterze ekologicznym będą w najbliższym czasie najbardziej istotne w tej branży?
Rynek ewoluuje wraz z użytkownikami, a korzystanie z dostosowanych do najnowszych trendów budynków logistycznych jest elementem strategii wielu firm. W bliższej perspektywie ważna będzie energooszczędność, samowystarczalność energetyczna obiektów. Na pewno rozwijane będą rozwiązania dotyczące monitoringu zużycia mediów czy automatyzacja wjazdów. Jest szansa, że w nieruchomościach logistycznych w Polsce na dobre zagości fotowoltaika. Jako ciekawostkę mogę przytoczyć fakt, że w budynkach GLP na całym świecie zamontowano do tej pory ponad 1,5 mln mkw paneli słonecznych, które łącznie produkują około 86 megawatów energii. Z czasem, w centrach logistycznych rozwijana będzie na większą skalę infrastruktura dla aut elektrycznych, a wybiegając w jeszcze odleglejszą przyszłość, można oczekiwać zaplecza dla pojazdów autonomicznych. Równocześnie, im mniej osób będzie pracować w halach magazynowo-produkcyjnych, wraz z rozwojem automatyki i robotyki, rosnąć będzie popyt na zintegrowane z nimi, równie ekologiczne biura.
"Rynek ewoluuje wraz z użytkownikami, a korzystanie z dostosowanych do najnowszych trendów budynków logistycznych jest elementem strategii wielu firm. W bliższej perspektywie ważna będzie energooszczędność, samowystarczalność energetyczna obiektów".
Na świecie trwa pandemia. Biorąc pod uwagę dynamikę rynku i popyt na powierzchnie magazynowe, czy to dobry czas na wyznaczenie w Polsce nowego standardu dla tego typu budynków?
W 2020 roku GLP wynajęło w całej Europie około miliona metrów kwadratowych przestrzeni logistycznych – o 69 proc. więcej niż rok wcześniej. Na tak wysoki popyt wpływa m.in. wysoka aktywność branży e-commerce – około 40 proc. powierzchni w budynkach GLP w Europie, Azji czy Ameryce Południowej zajmują klienci właśnie z tego sektora. Dla porównania, jeszcze pięć lat temu odsetek ten wynosił 20-25 proc. Nie jest tajemnicą, że również w Polsce rynek nieruchomości logistycznych skutecznie oparł się COVID-19. Uznaliśmy, że to dobry moment na wyznaczenie nowego standardu projektów spekulacyjnych, opartego na europejskich doświadczeniach GLP, dającego klientom oszczędności, których poszukują w tych specyficznych czasach.
Od 2020 roku wdrażają Państwo rozwiązania GLP Design Standard, które zapewniają bardziej wydajne wykorzystanie przestrzeni do codziennych operacji logistycznych oraz sprzyjające niższemu zużyciu mediów. W Polsce to dość nowy trend. Czy kryteria ESG są ważne dla polskich partnerów biznesowych?
W Polsce naszymi klientami są zarówno oddziały międzynarodowych korporacji, dla których kryteria ESG, czyli odpowiedzialność społeczna i ekologiczna, są już czymś naturalnym, jak również bardzo świadome firmy krajowe. Nasza praktyka pokazuje, że generalnie coraz więcej firm oczekuje, bądź przynajmniej jest otwartych, na rozwiązania wdrażane dotąd głównie w obiektach typu BTS. Coraz więcej klientów dostrzega długofalowe korzyści i oszczędności z tym związane. Myślę, że zdarzenia, których doświadczamy – pandemia czy coraz wyraźniejsze oznaki zmian klimatycznych – skutecznie wpływają na świadomość społeczną, biznesową i ekologiczną przedsiębiorców.
"W Polsce naszymi klientami są zarówno oddziały międzynarodowych korporacji, dla których kryteria ESG, czyli odpowiedzialność społeczna i ekologiczna, są już czymś naturalnym."
Budynki GLP w Polsce często przewyższają obowiązujące standardy i same w sobie wyznaczają trendy. Jakie eko-rozwiązania są najpopularniejsze w Państwa obiektach?
W ramach GLP Design Standard w najnowszych budynkach wprowadziliśmy pakiet rozwiązań ukierunkowanych na bardziej wydajne wykorzystanie przestrzeni, niższe zużycie mediów, większą bioróżnorodność terenów zielonych oraz dbałość o lepsze warunki pracy.
Standardem jest smart metering, a więc możliwość odczytywania na bieżąco liczników mediów i wykrywania ich nadmiernego zużycia lub przerw w dostawie. Dachy budynków wzmacniamy pod montaż paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu klienci mogą czerpać tańszą i zieloną energię. Najemcy zużywają mniej prądu dzięki wykorzystaniu oświetlenia LED, a w strefie przydokowej zdrowsze warunki pracy zapewnia dwukrotnie większa niż zazwyczaj liczba świetlików - na każde 100 mkw. dachu przypadają ich 4 mkw., co gwarantuje lepszy dostęp naturalnego, nie męczącego oczu światła. Montujemy też ładowarki do aut elektrycznych. Izolacje termiczną naszych budynków sprawdzamy przy pomocy kamer termowizyjnych, co wyklucza niekontrolowane straty ciepła. Uzupełnieniem oferty jest dbałość o zieleń na terenie centrów logistycznych czy wprowadzenie infrastruktury zachęcającej do korzystania z rowerów, np. zadaszonych stojaków.
GLP ma już za sobą pilotażowy projekt zrealizowany w nowym standardzie - to Warsaw II Logistics Centre w podwarszawskich Jankach. Co znajdą w nim najemcy? Jak ten projekt został przyjęty przez rynek?
Realizacja GLP Warsaw II Logistics Centre niedawno się zakończyła i wkrótce wprowadzi się tu pierwszy najemca - jedna ze znanych marek na rynku usług TSL. To budynek o łącznej powierzchni 32 tys. mkw., który ma wszystkie cechy projektu zrealizowanego zgodnie z GLP Design Standard, a więc oprócz wspomnianych już rozwiązań proekologicznych, także ponadstandardową wysokość składowania wynoszącą 12 metrów, wygodną strefę załadunku o głębokości 24 metrów czy wzmocnioną posadzkę.
Nasz debiutancki projekt w nowym standardzie jest położony kilka minut od południowych granic stolicy, tuż przy drodze ekspresowej S8, blisko trasy S2 i autostrady A2, więc wywołuje duże zainteresowanie klientów. Na tyle duże, że przygotowujemy się do startu kolejnych inwestycji tego typu na Mazowszu - w Kobyłce i Grodzisku Mazowieckim.
Jakie są inne plany GLP na przyszłość? Jak zapowiada się rok 2021 w branży?
Powiedziałem już o dwóch planowanych projektach blisko Warszawy. Zimą rozpoczęliśmy też budowę nowego centrum logistycznego na Górnym Śląsku. W Lędzinach, bezpośrednio przy trasie ekspresowej S1, powstaną obiekty magazynowo-produkcyjne o powierzchni ponad 110 tys. mkw. W pierwszym etapie, do połowy tego roku, powstanie tam 37 000 mkw. powierzchni magazynowo-produkcyjnej i biurowej, z czego część jest już wynajęta.
"Jesteśmy przekonani, że popyt na wysokiej jakości nowoczesne, energooszczędne nieruchomości logistyczne będzie nadal rósł".
W planach mamy rozbudowę Pomorskiego Centrum Logistycznego obok Głębokowodnego Terminala Kontenerowego DCT w Gdańsku, o kolejne 39 tys. mkw., a także rozpoczęcie inwestycji w podwrocławskich Magnicach, gdzie docelowo zbudujemy nawet 230 tys. mkw.
W Polsce posiadamy obecnie działki pod realizację nowych projektów o łącznej powierzchni około miliona metrów kwadratowych, ale nie zwalniamy tempa i nadal poszukujemy gruntów pod kolejne inwestycje. Jesteśmy przekonani, że popyt na wysokiej jakości nowoczesne, energooszczędne nieruchomości logistyczne będzie nadal rósł.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.