Prowadzimy program budowy instalacji fotowoltaicznych, który spowoduje, że docelowo w zakresie energii elektrycznej uzyskamy nadprodukcję zielonej energii w stosunku do potrzeb własnych oraz naszych najemców w obszarze naszych parków - tłumaczy Tomasz Zabost, członek zarządu MLP Group.
Prowadzimy program budowy instalacji fotowoltaicznych, który spowoduje, że docelowo w zakresie energii elektrycznej uzyskamy nadprodukcję zielonej energii w stosunku do potrzeb własnych oraz naszych najemców w obszarze naszych parków - tłumaczy Tomasz Zabost, członek zarządu MLP Group.

MLP Group właśnie opracowało swoją strategię w zakresie ESG. Zakłada osiągnięcie zeroemisyjności do 2026 r. To całkiem szybko. Musicie mieć już sporo działań za sobą? 

Tomasz Zabost, członek zarządu MLP Group: Rzeczywiście, to ambitny cel, ale – biorąc od uwagę nasze dotychczasowe przedsięwzięcia – widzimy szansę na powodzenie w jego realizacji. Już dzisiaj 100 procent energii elektrycznej, z której korzystają nasi najemcy pochodzi z odnawialnych źródeł. Prowadzimy też program budowy instalacji fotowoltaicznych, który spowoduje, że docelowo w zakresie energii elektrycznej uzyskamy nadprodukcję zielonej energii w stosunku do potrzeb własnych oraz naszych najemców w obszarze naszych parków. 

Czy w związku z tym wasze umowy najmu można nazwać zielonymi? 

W tym temacie na razie widoczna jest na naszym rynku pewna dowolność. Brakuje jednoznacznych standardów dla całego rynku. Dopóki ich nie wypracujemy, będziemy mieć do czynienia z wolną amerykanką pełną PR-owych haseł. Dzisiaj każdy próbuje na własną rękę wdrażać różne proekologiczne rozwiązania, ale trudno wskazać, w którym momencie umowa najmu staje się „zielona”. 

Docelowo w zakresie energii elektrycznej uzyskamy nadprodukcję zielonej energii w stosunku do potrzeb własnych oraz naszych najemców - zapowiada Tomasz Zabost, członek zarządu MLP Group.

Nad jakimi zielonymi projektami pracuje obecnie MLP Group? 

Na przykład we współpracy z naszym holenderskim najemcą wprowadzamy pompy ciepła zasilane prądem, służące ogrzewaniu hal. Przy drugim projekcie współpracujemy z wytwórcą baterii do magazynowania energii. Wszystko po to, by zminimalizować zużycie gazu. 

Macie też w planie wdrożenie we wszystkich parkach autorskiego programu sortowania i recyklingu odpadów. Jak zamierzacie zrealizować tę politykę zero waste? 

Postawiliśmy sobie taki ambitny cel, ale jeszcze nie wypracowaliśmy mechanizmów. Na pewno program będzie wymagał współpracy z naszymi najemcami. Zaznaczę, że część z nich już prowadzi taką politykę, więc tak naprawdę nasz program będzie musiał zaproponować skuteczną koordynację tych działań. Do tej pory pozwalaliśmy naszym partnerom na samodzielność w gospodarowaniu odpadami. W naszej strategii zobowiązaliśmy się do uporządkowania tego segmentu działalności w naszych parkach. Pierwszym krokiem będzie solidny audyt – dowiemy się, jak poszczególni najemcy rozwiązują ten problem. Potem zaproponujemy rozsądne rozwiązanie. Na pewno będzie to proces wielostopniowy, ponieważ niektórych trzeba najpierw wyedukować. 

Więcej na temat strategii ESG grupy MLP oraz innych działaniach mających doprowadzić do osiągnięcia zeroemisyjności w 2026 r. przedstawimy w raporcie „CSR i ESG na rynku nieruchomości w Polsce”, w którym m.in. – na podstawie ponad 20 wywiadów z firmami rynku nieruchomości komercyjnych – omówimy bieżące wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem. PREMIERA RAPORTU PODCZAS PROPERTY FORUM 2022

 

Magazyny, obiekty logistyczne, budynki produkcyjno-magazynowe oraz tereny inwestycyjne - zobacz oferty na PropertyStock.pl