Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) pobiera opłatę terminalową od linii lotniczych za obsługę samolotów podczas startów i lądowań na polskich lotniskach. Stawki na 2017 rok zostały zatwierdzone przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) na wniosek PAŻP, który zarządza ruchem lotniczym na naszym niebie.

Jak poinformował na swoich stronach internetowych ULC, od stycznia przyszłego roku linie lotnicze za starty i lądowania na Lotnisku Chopina będą płacić 477,28 złotych, a na pozostałych 14 portach lotniczych 840,08. Dotyczy to lotnisk w: Gdańsku, Krakowie, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu, Zielonej Górze, Modlinie, Lublinie, Radomiu i Olsztynie.

W 2016 roku obowiązywała jedna stawka jednostkowa opłaty terminalowej w wysokości 772,54 zł dla wszystkich lotnisk.

Ponadto, jak przekazał ULC, decyzją Komisji Poszerzonej Europejskiej Organizacji do Spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej Eurocontrol zatwierdzone zostały na 2017 r. stawki jednostkowe opłat trasowych państw będących członkami tej organizacji.

Oznacza to, że linie lotnicze za pomoc podczas przelotu w polskiej przestrzeni powietrznej w 2017 roku zapłacą 43,03 euro przy kursie 4,31.

W lipcu 2016 r. Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o podniesienie od stycznia 2017 r. o 30 proc. stawek, na podstawie których obliczane są opłaty za loty komercyjne w polskiej przestrzeni powietrznej. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej pobiera opłaty od przewoźników za pomoc podczas przelotu nad terytorium naszego kraju. W rozmowach z KE uczestniczyli przedstawiciele linii lotniczych.

W 2016 roku stawka, na podstawie której wyliczało się całkowity koszt zapewnienia pomocy podczas przelotu samolotu w polskiej przestrzeni powietrznej, wynosiła 34,5 euro. Średnia wartość tej stawki w Europie to 51,70 euro. Najwięcej w 2016 roku trzeba było zapłacić za przelot nad Szwajcarią - 104 euro; Wielka Brytania pobierała 100 euro, a Niemcy 83 euro. Niższe stawki opłaty niż Polska miały w 2016 roku: Cypr, Irlandia, Łotwa, Malta, Turcja, Bułgaria.

Nowe stawki obowiązują od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. 

Magazyny, obiekty logistyczne, budynki produkcyjno-magazynowe oraz tereny inwestycyjne - zobacz oferty na PropertyStock.pl