"8 czerwca w Poznaniu odbyło się pierwsze spotkanie z udziałem mediatora. Tego samego dnia, zanim doszło do rozmów, Amazon ogłosił, że od początku lipca podnosi płace. W sporze związki domagają się podwyżek płac, zmiany sposobu oceny pracowniczej, ograniczenia ilości umów tymczasowych i na czas określony. Pracodawca nie przyjął do tej pory żadnego proponowanego przez stronę związkową rozwiązania. W dniu mediacji pracodawca przekazał za to pracownikom komunikat dotyczący wzrostu wynagrodzeń. Amazon zrównał zarobki we wszystkich magazynach w Polsce, czego związki domagały się od dawna" podaje związek zawodowy Solidarność w komunikacie przesłanym Redakcji Bankier.pl.

Związkowcy są niezadowoleni, ponieważ nie uzgodniono z nimi podwyżek płac, a te, które wprowadzono, znacznie odbiegają od kwot, o jakie wnioskowali. "Należy nadmienić, że średnia podwyżka płac ma wynieść 60 eurocentów za godzinę. To uwidacznia olbrzymie dysproporcje w wynagrodzeniach pomiędzy pracownikami Amazon w zachodniej części Europy mimo wykonywania tych samych obowiązków i takiego samego, jeśli nie większego, nakładu pracy. Ponadto utrzymujemy, że oprócz kwestii płacowej, palącą kwestią jest zmiana oceny pracowniczej obowiązującej w Amazon. Według związków jej celem jest wyłącznie dyscyplinowanie i karanie pracownika" - podaje przedstawiciel związku w rozmowie z Bankier.pl.

Związkowcy, którzy podpisali w czerwcu z pracodawcą protokół rozbieżności, walczą o dialog z Amazonem. W rozmowie z Bankier.pl podają, że jeśli zarząd będzie ignorował stronę społeczną, to biorąc pod uwagę determinację zatrudnionych, spór może zakończyć się strajkiem.

W odpowiedzi Amazon komentuje: "Cieszymy się, że w tym roku pensje naszych pracowników zostały zwiększone do ponad 14%. Każdego roku nasz proces przeglądu pensji wygląda tak samo – w drugim kwartale dokonujemy przeglądu pensji, które zaczynają obowiązywać w trzecim kwartale. Amazon ustala podwyżkę wynagrodzenia indywidualnie w stosunku do każdego pracownika w aneksie do umowy o pracę, dlatego, zgodnie z prawem, związki zawodowe nie są angażowane w ten proces".

Magazyny, obiekty logistyczne, budynki produkcyjno-magazynowe oraz tereny inwestycyjne - zobacz oferty na PropertyStock.pl